Wykresy giełdowe

Oznaczenie poziomu dostępu do treści w ppcg.com.plOznaczenie stopnia trudności wiedzy inwestora w ppcg.com.pl

Wiele osób, w szczególności początkujących w inwestowaniu na giełdzie, błędnie pojmuje wykresy świecowe spółek.


Jak zatem czytać wykresy giełdowe, na co zwracać uwagę i czemu poświęcić więcej czasu?

Przede wszystkim zwróć uwagę na fakt, że aby dobrze czytać wykresy giełdowe (czyt. widzieć po jednym spojrzeniu, co się dzieje i co może się dziać) potrzebujesz wielu lat patrzenia na wykresy i zdobywania doświadczeń.
Żaden początkujący inwestor nie jest w stanie ocenić, jak zachowuje się spółka, co się na niej działo i co może się dziać.

Na początku weź pod uwagę kilka ważnych aspektów:

1) Jedna świeca na wykresie nic nie znaczy. Zawsze musisz brać pod uwagę ciąg kilku - kilkunastu świec, aby móc wywnioskować to, co może się stać na sesji kolejnej.

2) Bierz zawsze pod uwagę jak najwięcej czynników (czyli analizuj wykres w aspekcie dziennym, tygodniowym, czy nawet miesięcznym). Może się w pewnym momencie okazać, że na wykresie tygodniowym widać opór, a na dziennym jeszcze nie. Im więcej wiesz, tym lepiej dla Ciebie.

3) Może się zdarzyć tak, że pewna górka na wykresie świecowym (lub dołek) będzie w przyszłości wsparciem lub oporem, z którym trzeba się liczyć. Im dołek/górka bardziej odległa w czasie, tym ma teoretycznie mniejsze znaczenie.

4) Bierz pod uwagę ważną zmienną - obroty. Im większe obroty towarzyszą danej świecy, tym większe ma ona znaczenie. Unikaj spółek o niskich obrotach, ponieważ ich analiza nie jest pewna. Jeden większy inwestor zmienia ich obraz techniczny.

5) Staraj się brać pod uwagę każdy możliwy aspekt wykresu. Bardzo często ludzie inwestują w spółki, które wyraźnie wskazują, że będą tracić na wartości. Nie znamy żadnego rozsądnego powodu, dla którego należałoby kupić spółkę, której wykres zarówno na wykresie dziennym, jak i tygodniowym (i najczęściej na wykresie 60-minutowym) traci na wartości.

Dlaczego nie inwestować w spółkę, która jest płynna, a której podstawowe średnie kroczące idą w górę? (oczywiście nie pochopnie, dobrze trzeba wybrać moment inwestycji, np. zaraz po jakiejś lokalnej korekcie).

6) Pamiętaj, że dzień bez inwestycji nie jest dniem straconym, a większość osób myśli odwrotnie. Jeżeli nie widzisz wykresu, który w pełni by Ciebie zadowalał pod względem doboru kryteriów inwestycji, nie inwestuj!

7) Nic na siłę. Wiele osób popełnia błąd, ponieważ zakłada, że jeżeli przynajmniej część wskaźników wskazuje na kupno, a reszta nie - warto podjąć ryzyko. Czasem tak, innym razem wcale nie. Zwykle na giełdzie nie opłaca się podejmować ryzyka.

8) Podczas inwestycji trudno jest podjąć tylko jedną decyzję - kiedy zamknąć pozycję.

a) przed każdą inwestycją musisz wiedzieć, na jakim poziomie zdecydujesz się zamknąć pozycje, zarówno w przypadku, gdy będziesz miał stratę, jak i zysk.

b) bardzo dużo osób żeni się z akcjami na wieki, ponieważ te tracą na wartości, a nie potrafią zrealizować zlecenia. Masz stratę, nie powiększaj jej. Nigdy nie dopuść do dużego obsunięcia kapitału. Przeczytaj ten podpunkt jeszcze raz.

9) Przeczytaj książkę Nisona - "Świece i inne japońskie techniki analizowania wykresów". Trzeba przyznać, że to stare wydanie, które zawiera kilka błędów, które nigdy nie zostały poprawione. Niemniej jednak to najlepsze kompedium wiedzy o pojmowaniu świec japońskich w analizie. Nauczysz się przede wszystkim elastycznego podchodzenia do rynku.

Z czasem zyskasz pewną wrażliwość i empatię, która pozwoli Ci czuć, jak dany wykres będzie się rozwijał.

10) Nieraz otrzymujemy pytania, jakich wskaźników używamy do określenia rynku. Odpowiedź może jest nieco zaskakująca. Wiążąco żadnych. Niezawsze patrzymy na RSI, MACD. Żaden wskaźnik nie pokaże Ci prawdy na rynku. Niektórzy myślą, że jak RSI zejdzie poniżej wartości 30, to mają sygnał do zajęcia pozycji.

Nie zwracają jednak uwagi na to, że kurs spółki może jeszcze tracić przez 2 miesiące, a RSI przebywać poniżej poziomu 30 kolejne 2. Najlepiej w takim wypadku rozumieć wskaźniki poprzez pryzmat możliwej pomyłki.

Ufamy, że te kilka rad powyżej pomoże Ci nieco w inwestowaniu na giełdzie.

Najczęściej obserwowanym przez nas błędem inwestycyjnym jest nieumiejętność zamknięcia pozycji, zwłaszcza w chwili, kiedy traci ona na wartości. Nigdy nie boimy się stracić, jeżeli spółka pokonuje wsparcia i wiele wskazuje na to, że dalej będzie tracić.

Nie ma sensu trzymać czegoś, co przyniesie Ci jeszcze więcej strat.