3 spółki AI, o których mogłeś nie słyszeć

14.06.2024, Kategorie: Premium, Autor: Bartek Bohdan
spółki AI

Biorąc pod uwagę szybki wzrost znaczenia sztucznej inteligencji, pojawiają się obawy, że akcje spółek AI znajdują się obecnie w bańce podobnej do bańki dot-com z pierwszej dekady XXI wieku.

Jednak główna różnica między tymi dwiema epokami polega na tym, że większość firm internetowych w rzeczywistości nie produkowała żadnych prawdziwych produktów ani usług. Wystarczyło zmienić nazwę na X.com i wspomnieć o powiązaniu z Internetem, a inwestorzy masowo rzucali się na akcje. Z drugiej strony akcje AI oferują legalne produkty generujące przychody. Mają także zdolność zwiększania produktywności i wydajności innych istniejących przedsiębiorstw.

Spółki AI: Zalety

Szerokie zastosowania: sztuczna inteligencja przekształciła – lub ma potencjał do przekształcenia – wiele różnych branż i sektorów. Firmy zajmujące pozycję liderów sztucznej inteligencji mogą być dobrze przygotowane do czerpania korzyści z szerokiego zastosowania tej technologii. SI ma potencjał do wręcz wykładniczego skalowania samej siebie i wspieranych przez nią biznesów.

Szybkie innowacje: sztuczna inteligencja znajduje się obecnie w czołówce innowacji, a zarówno największe firmy technologiczne, jak i mniejsze, wschodzące firmy pilnie pracują nad rozwojem tej technologii. Oznacza to, że potencjał przełomowego sukcesu może być ogromny w miarę ciągłego rozwoju branży. Nikt do końca nie jest pewien, jak w tym momencie należy wyceniać spółki AI. Na pewno jednak użycie SI przyspieszy innowacje w wielu sektorach.

Popularność: przez cały 2023 rok i od początku 2024 r. sztuczna inteligencja jest jednym z najgłośniejszych trendów technologicznych. Zainteresowanie tą przestrzenią jest bardzo duże, co oznacza, że ​​inwestorzy mogą skorzystać z ogromnego tempa rozwoju, jeśli poczynią odpowiednie inwestycje.

Spółki AI: Wady

Niepewność w branży: jedna z zalet jest jednocześnie sporą wadą. Chociaż sztuczna inteligencja istnieje od dziesięcioleci, dopiero w ciągu ostatnich kilku lat rozwój technologiczny sprawił, że ta dziedzina stała się głównym nurtem. Wynika to z ogromnego zapotrzebowania na moc obliczeniową. To od strony fizycznej zawsze będzie czynnikiem ograniczającym tempo rozwoju SI. Lekarstwem mogą być komputery kwantowe odporne na błędy i dostosowane do pracy w temperaturze pokojowej – o ile powstaną.

Ponieważ zmiany i postępy zachodzą niezwykle szybko. Nawet najbardziej doświadczonym inwestorom może być trudno dotrzymać kroku temu, co dzieje się w branży. Oznacza to na przykład, że inwestorom może łatwo dać się wciągnąć w szum wokół konkretnej spółki po idealnym momencie na zakup akcji tej spółki.

Nieprzetestowane firmy: podobnie jak w czasie hossy internetowej, wiele spółek AI w długim terminie nie utrzyma się w biznesie. Wiele dużych firm technologicznych zajmuje się sztuczną inteligencją. Inne firmy zajmujące się sztuczną inteligencją mają niewielką historię i podstawy, które inwestorzy powinni wziąć pod uwagę przy wyborze inwestycji. Spółki te mogą stwarzać większe ryzyko niż firmy bardziej stabilne i sprawdzone w czasie. Duzi gracze w celu utrzymania dominującej pozycji na rynku mogą przejmować mniejsze podmioty i wycofywać je potem z giełdy.

Niebezpieczeństwa związane ze sztuczną inteligencją: To już raczej domena futurologów i pisany SF. Liderzy informatyki i dziedzin pokrewnych ostrzegali przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi ze sztuczną inteligencją. W miarę ciągłego rozwoju i zmian tej dziedziny, opinia publiczna, przepisy i inne czynniki mogą ulec zmianie i mogą mieć wpływ na zasoby sztucznej inteligencji w nieoczekiwane sposoby. Prawdopodobnie czeka nas jakaś forma regulacji SI, która zapewni bezpieczeństwo użytkownikom.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.