Ostatnie 2 sesje, by kupić akcje Asseco Poland pod dywidendę

17.06.2024, Kategorie: Wiadomości, Autor: Bartek Bohdan
Asseco Poland dywidenda 2024

W bieżącym roku spółka ACP wypłaci 3,66 zł dywidendy z zysku za 2023 rok. Aby załapać się na dywidendę, musisz kupić akcje najpóźniej na sesji 19 czerwca 2024.

Rekordowa dywidenda 2024

Spółka wypłaca regularnie dywidendę od 2006 roku i cały czas ją podnosi lub utrzymuje co najmniej na poziomie z poprzedniego roku. Był tylko jeden rok, w którym dywidenda była niższa w stosunku do poprzedniego roku. W 2020 roku spółka wypłaciła nieco mniejszą dywidendę (3,01 zł na akcję) niż w poprzednim roku (3,07 na akcję). Różnica była jednak kosmetyczna. W czasie pandemii wiele spółek wstrzymało się z wypłatą dywidendy, dlatego tym bardziej doceniamy ACP.

Dywidendy ACP
Dywidendy ACP

Rekordowa dywidenda zostanie wypłacona 28 czerwca br. rok, a 3,66 zł na akcję daje nam stopę dywidendy 4,44%, zaś wskaźnik wypłaty to 51,7%. Mimo rosnącej dywidendy spółka przeznacza na ten cel coraz mniejsza część zysku licząc od 2020 roku, co jest pozytywnym zjawiskiem. Tegoroczna dywidenda jest niższa od przepływów operacyjnych i ma pokrycie w zasobach gotówkowych. Tym samym jej poziom można uznać za bezpieczny.

Zobacz:  Poznaj spółkę dywidendową Kroger

Dobry początek 2024 roku dla Asseco Poland

I kwartał 2024 nie rozczarował akcjonariuszy Asseco Poland.  Skonsolidowany portfel zamówień Asseco na rok 2024, w obszarze oprogramowania i usług własnych, ma obecnie wartość 11,2 mld zł. W kursach stałych przekracza 11,9 mld zł i jest o 7% wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Wyłączając efekt zmian kursów, nasze przychody w I kwartale bieżącego roku urosły o 8%, a zysk operacyjny o 13%. Mamy też dobre perspektywy i backlog na cały 2024 rok we wszystkich segmentach naszej działalności. W segmencie Asseco Poland dynamika przychodów była najwyższa. Obserwujemy w Polsce bardzo dobre wyniki sprzedażowe rozwiązań dla finansów czy instytucji publicznych. Grupa Formula Systems sukcesywnie umacnia swoją pozycją w Izraelu, Ameryce Północnej i Europie. Pierwszy kwartał 2024 roku był też dobry dla segmentu Asseco International, który intensywnie rozwijał w tym okresie sprzedaż rozwiązań ERP, systemów płatniczych oraz oprogramowania dla bankowości – podsumowała Karolina Rzońca-Bajorek, wiceprezes zarządu, CFO Asseco Poland.

Analitycy ustalili cenę docelową w ciągu najbliższych 12 miesięcy na poziomie 91,8 zł, czyli prawie 12% powyżej bieżącego kursu akcji.

Zobacz:  Rekordowa dywidenda Text wyniesie łącznie 5,98 zł na akcję
ACP prognoza 12M
ACP prognoza 12M

Analiza VSA

Patrząc na wykres ACP w skali D1, nie ma w tym momencie sygnału zakończenia korekty, która zaczęła się od przetestowania szczytu w okolicy 88 zł. Prawdopodobnie celem korekty może być dołek LTTM na ok. 75,8 zł.

ACP korekta do dołka LTTM
ACP korekta do dołka LTTM

Patrząc na ACP w kontekście rentowności inwestycji mierzonej stopą dywidendy, przy cenie 75,8 zł wyniesie ona 4,8%. Nie jest to na tyle duża różnica względem bieżącej 4,44%, by uzależniać od tego parametru zakup akcji. Rozsądniej jest po prostu zaczekać na moment, gdy skoczy wolumen podczas zniżki kursu, a po tym pojawi się przewaga popytu.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.