Akcje Orlen są niedowartościowane

05.06.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz
Akcje Orlen

Chciałbym się w ramach dzisiejszego wpisu skupić na akcjach Orlen, wskazując na prognozy analityków na najbliższe 12 miesięcy. Poruszymy analizę VSA dla akcji Orlen i zobaczymy, gdzie jest cena, co się z nią dzieje i na co możemy liczyć.

Akcje Orlen: analiza wykresu

Orlen, jako komponent WIG20, pełni i będzie pełnił ważną rolę w naszej gospodarce. Orlen, to świetna spółka dywidendowa. Osobiście ubolewam jedynie nad tym, że wokół niej istnieją silne powiązania polityczne, co uniemożliwia spółce swobodny lot. Nadmiarowy podatek 15 mld zł, czy polityczna gonitwa za tym, co było w spółce dobre a co złe, nie służy marketingowemu postrzeganiu tego biznesu na świecie.

W ostatnich sesjach mamy do czynienia ze spadkiem ceny akcji:

Orlen analiza akcji
Orlen analiza akcji

Spadek, niezależnie, jak poprowadzimy prostą po wolumenie (zawsze postrzegam na wykresie najważniejszy wolumen, nie samą wartość cenową spółki), odbywa się na malejącym wolumenie. Wiecie, co to oznacza, prawda? Im niższa cena, tym mniej jest sprzedających. Można to wytłumaczyć inaczej – wraz z niższymi poziomami cenowymi inwestorzy uznają cenę za atrakcyjną. Jest zbyt tanio, aby się akcji pozbywać. Pytanie, czy akcje są warte tego, aby je kupować.

Akcje Orlen: prognoza 12M 21,6% powyżej bieżącego kursu

Skoro już wiemy, że podaż ze zniżką ceny wysycha, popatrzmy na prognozy analityków dla spółki Orlen. Ośmiu śmiałków wydało rekomendacje dla akcji Orlen na kolejny rok.

Orlen prognozy
Orlen prognozy – na podstawie Simplywall.st

Średnia prognoz analityków na najbliższe 12 miesięcy dla spółki Orlen wskazuje na poziom 80,85 zł. Cena akcji dzisiaj, w trakcie pisania tego artykułu, wynosi niecałe 63 zł. Oznacza to, że mamy ok. 28% dyskonto (upside) względem wycen analityków na najbliższe 12 miesięcy. Jeżeli połączymy zmienną malejącego wolumenu (niechęci do sprzedaży akcji) oraz cenę docelową na podstawie – zapewne – analizy fundamentalnej, otrzymujemy okazję inwestycyjną, którą jak ktoś chce, może oczywiście we własnym zakresie na podstawie powyższych danych wykorzystać.

PMI wskazuje na możliwy potencjał wzrostu naszej gospodarki, a przynajmniej nie wskazuje na jej przegrzanie. Oznacza to, że nadal nasz rynek posiada zarówno czas jak i przestrzeń do dalszego wzrostu ceny akcji.

Autor wpisu: Paweł Pagacz

Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.