AMD podejmuje pościg za Nvidia. Nowe chipy AI

14.06.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan
AMD AI akcje

AMD w poniedziałek 3 czerwca 2023 ogłosił nowe chipy sztucznej inteligencji. Tym samym spółka chce zyskać pozycję lidera w konkurencji z Nvidia i Intel. To dla nas istotna informacja, bo wpływa na wycenę AMD w naszym portfelu emerytalnym. Na dziś stopa zwrotu to 95% bez dywidend.

Nowe chipy AMD Ryzen serii AI 300

Sztuczna inteligencja jest naszym priorytetem numer jeden i jesteśmy na początku niezwykle ekscytującego okresu dla branży, ponieważ sztuczna inteligencja przekształca praktycznie każdą firmę, poprawia jakość naszego życia i zmienia każdą część rynku komputerowego – powiedziała prezes i dyrektor generalna Lisa Su  podczas konferencji technologicznej Computex w Tajpej.

Podczas przemówienia Su zaprezentowała serię Ryzen AI 300 dla laptopów AI nowej generacji. Linia ta może bezpośrednio konkurować z nadchodzącymi procesorami Intel Lunar Lake i Qualcomm Snapdragon X. We współpracy z Microsoft chipy te zasilą laptopy wyposażone w chatbota Copilot ze sztuczną inteligencją od giganta technologicznego.

AMD wprowadzi nowe chipy do AI do sprzedaży jeszcze w czerwcu. AMD nie chce zostać w tyle w wyścigu na procesory do AI. Nvidia niedawno zaprezentowała następną generację chipów w kodowej nazwie Rubin. Dodatkowo Nvidia zapowiedziała, że będzie wypuszczać nowe chipy co roku, co oczywiście od razu spotkało się z analogiczną zapowiedzią AMD. Zapowiada się zatem zażarta walka o udziały rynkowe. Nvidia ma bowiem aż 80% udziałów w rynku półprzewodników do obsługi sztucznej inteligencji.

Co wiemy o MI325X?

AMD wyposaży Instinct MI325X w maksymalnie 288 GB pamięci HBM3E i przepustowość pamięci 6 TB/s. Według producenta, systemy wykorzystujące osiem akceleratorów MI325X zapewnią o 30% lepszą wydajność wnioskowania w ramach modelu Meta Llama-3 70B i generowanie tokenów w porównaniu do H100 od NVIDII.

Akceleratory AMD Instinct MI300X cieszą się coraz większym zainteresowaniem u wielu partnerów i klientów, w tym Microsoft Azure, Meta, Dell Technologies, HPE, Lenovo i innych, co jest bezpośrednim skutkiem wyjątkowej wydajności i wartości akceleratora AMD Instinct MI300X – powiedział Brad McCredie, wiceprezes korporacyjny, Data Center Accelerated Compute, AMD.

Ujawniony zostały też plany na kolejne lata. W przyszłym roku wejdzie seria MI350, a w 2026 roku seria MI400. Karta graficzna AMD Instinct MI400X nowej generacji rzuci wyzwanie NVIDIA i jej chipowi AI Blackwell B100 nowej generacji. Powinniśmy spodziewać się znacznego wzrostu wydajności sztucznej inteligencji dzięki obydwom nowym akceleratorom AI. Pamięć HBM3e oferuje 50% wzrost prędkości w porównaniu z HBM3

Zobacz:  Monolithic Power Systems (MPWR) rośnie na fali boomu na AI

Analiza VSA AMD

W skali D1 po mocnym sygnale sprzedaży w marcu 2024 mamy spadek w stronę dołka LTTM na ok. 134$.

AMD analiza wykresu
AMD analiza wykresu

Aktualnie obserwujemy korekcyjne odbicie z sygnałami dystrybucji. Szczyt korekty wypadł na ok. 175$ i do tego momentu oglądamy płaski spadek z lekko malejącym wolumenem. To oznacza, że potencjalnego okna transakcyjnego warto szukać dopiero na poziomie wspomnianego dołka. Interesuje nas ponownie skok wolumenu i świece akumulacyjne.

Nvidia niedawno głosiła split akcji i podniosła dywidendę o 150%. Czy w podobny sposób zaskoczy nas niedługo AMD? Na split przy obecnym kursie raczej nie liczymy, ale dołączenie AMD do grona spółek dywidendowych będzie mile widziane.

Autor wpisu: Bartek Bohdan

Współredaktor serwisu inwestora giełdowego PPCG. Aktywny inwestor giełdowy z ponad 12-letnim stażem. Jestem wielkim zwolennikiem inwestycji długoterminowych, budowania dochodu pasywnego z dywidend i procentu składanego. Uważam, że inwestorzy powinny powrócić do źródła, czyli akumulacji najlepszych aktywów. Takie aktywa nie tylko zwiększają wartość w czasie, ale przez dywidendy płacą nam za to, że trzymamy je w portfelu. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Wyniki portfeli edukacyjnych

Całkowite stopy zwrotu (TR) na dzień 31.03.2024 (od początku prowadzenia portfeli) obejmują wzrost kursu akcji i wypłacone dywidendy.

Portfele edukacyjne: Główny +82% / Emerytalny +175% / Dywidendowy +84%
TOP 5 spółek: Shell +196% / Rokita +179% / DOM +136% / PEO +151% / AMD +117%Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.