Monolithic Power Systems (MPWR) rośnie na fali boomu na AI

11.07.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz
Akcje MPWR

2 listopada 2022 roku zakupiliśmy do portfela zagranicznego dywidendowego (DIVZ) akcje MPWR na giełdzie amerykańskiej. Zapłaciliśmy za 1 akcję kwotę 1666 zł. Nasza inwestycja trwa już 88 tygodni, to znaczy nieco ponad 20 miesięcy. Zobaczmy, po ile obecnie są akcje. Jak wygląda sytuacja finansowa i czy MPWR dowozi wyniki?

Dlaczego postawiliśmy na półprzewodniki i MPWR?

Akcje zakupiliśmy za 350 dolarów, płacąc złotówkami, co dało wyżej wymienioną kwotę 1666 zł. Dzisiaj akcje są wyceniane na 871 dolarów, do daje kwotę w złotówkach 3405 zł. Dolar obecnie kosztuje 3,91 zł, natomiast w chwili zakupu notowany był w okolicach 4,80 zł.

zakup MPWR i dywidendy
Zakup MPWR i dywidendy

Kupując te akcje wiedzieliśmy, że przepłacamy za dolara. Jednocześnie po drugiej stronie mieliśmy akcje, które chcieliśmy mieć, bowiem prezentowały wysoką jakość. Była nią niezła dynamika wzrostu przychodów, rentowność i ilość gotówki w kasie. To był i nadal jest po prostu dobry biznes. Wzrost ceny akcji w złotówkach osiągnął poziom ponad 100%. To bardzo dobry rezultat,  pomimo spadku dolara o ponad 18%.

Dywidendy

Jeżeli chodzi o skalę wypłacanych dywidend, to w 2022 roku spółka płaciła po 75 centów kwartalnie. W tym roku płaci 1,25 dolara kwartalnie – podniosła dywidendę w lutym 2024. Oznacza to, że dywidenda rocznie rośnie o ok. 25%.

Wyobraź sobie, że Twoja pensja rośnie co roku o 25%. W mało której branży tego doświadczysz. Wzrost dywidendy jest pochodną świetnych przepływów pieniężnych.

MPWR jest w czołówce spółek technologicznych z najwyższa marżą FCF, co tylko potwierdza zdolność do wypłaty szybko rosnącej dywidendy.

Zobacz:  Rekomendacje czerwiec 2024 - Noble Securities zaleca kupno MOLECURE

Przychody i wzrost zysku na akcję

Przychody według prognoz analityków mają rosnąć o 17% rocznie, a zysk na akcję po 20% rocznie. Nadal są to bardzo wysokie wartości, pomimo braku dowiezienia przychodów za zeszły rok. Przychody za 2023 rok wzrosły do 1,821 mld dolarów z 1,794 mld dolarów rok wcześniej. Przypuszczam, ze to z powodu spadku ROIC, który jednak nadal wynosi imponujące 34%.

ROIC dla firmy MPWR
ROIC dla firmy MPWR

Prognozy dla MPWR

Aż 11 analityków pokusiło się wycenić akcje MPWR na najbliższe 12 miesięcy. Średnia prognoz pokazuje przewartościowanie na obecnym poziomie o ok. 5%, wskazując na cenę docelową na poziomie 811 dolarów.

Cena docelowa MPWR
Cena docelowa MPWR

Korzystne wydają się prognozy na kolejne kwartały, wskazujące na możliwość wzrostu zysku.

Analiza VSA akcji MPWR

Jeżeli cena akcji MPWR znajduje się blisko poziomu prognozowanego przez analityków, powinniśmy zastać status quo na wykresie cenowym akcji. Na niższych poziomach winniśmy widzieć akumulację akcji, a na wzroście ceny nie powinno być widać zbytniej dystrybucji. Skoro nie ma niedowartościowania, to kto chciałby te akcje sprzedawać, skoro są dobre?

Zobacz:  Analiza akcji. Ta spółka urosła 6000% od 2009 roku
Wykres MPWR
Wykres MPWR

Jeszcze w lutym mieliśmy widoczną świecę mocno dystrybucyjną, po której zresztą rynek poddał się korekcie. Kilka miesięcy później już wyższe poziomy cenowe są akceptowalne, bowiem wraz z cofnięciem ceny w końcówce maja w rejon 700 dolarów i w czerwcu/lipcu w okolice 800 dolarów, akcje są podbierane. Wydaje się, że rynek akceptuje te ceny ze względy na prognozowany wzrost przychodów/zysku kwartalnych.

Na tym etapie nasza inwestycja w MPWR pozostaje w portfelu niezagrożona.

Autor wpisu: Paweł Pagacz

Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.