Chciałbym dzisiaj z Czytelnikami rozważyć możliwości, jakie daje rynek. Jak należy dopasować swoją strategię inwestycyjną do oczekiwanych efektów? Zapraszam na lekcję o inwestowaniu na giełdzie połączoną z analizą AMD.
Co może nam dać rynek?
Wyobraźmy sobie sytuację, że mamy do czynienia ze spółką A. Spółka jest notowana na giełdzie. Na tym etapie nie wiemy, czy jest godziwie wyceniana, tania lub droga. Wiemy za to na podstawie jej działalności i prognoz, że za 12 miesięcy jej przychody zostaną zwiększone o równo 10%. Realnie co daje nam taka informacja? To, że możemy oczekiwać wzrostu ceny akcji o 10% w skali roku.
Co jednak, jeżeli akcje są wycenione już dzisiaj o 10% więcej od wartości godziwej? Mamy realny problem, bowiem pomimo prognozowanego wzrostu za 12 miesięcy o 10%, rynek już to wycenia. Parafrazując, cena akcji zdyskontowała oczekiwany wzrost przychodów.
A co, jeżeli akcje są dzisiaj wyceniane o 10% niżej od wartości godziwej, zaś prognoza za kolejne 12 miesięcy zapowiada wzrost o 10%? Myślę, że słuszne jest stwierdzenie, że mamy dyskonto 20%.
Uznajmy, że mamy do czynienia z dyskontem 20%. Problem jednak w tym, że mimo to, iż kupiliśmy te akcje, giełda wchodzi w bessę i akcje tanieją o kolejne 20%. Nie tylko jesteśmy na stracie, ale mamy poczucie, że coś źle zrobiliśmy. Czy jednak faktycznie popełniliśmy błąd?
Efektywność rynku w krótkim i długim terminie
To, co powyżej opisałem, można z grubsza określić jako nieefektywność rynku. Efektywny byłby wtedy, kiedy dzisiaj akcje byłyby godziwie wyceniane, a wraz z upływem czasu cena dążyłaby do wzrostu o te 10% w skali całego roku.
Jednak rynek nie jest efektywny, głównie za sprawą emocji inwestorów. Do tego dochodzą różne zdarzenia – gospodarcze, geopolityczne i światowe – wybuch wojny, pandemia, kryzys emigracyjny, inflacja, stopy procentowe.
Z mojego doświadczenia wynika to, że najbardziej efektywnie zachowują się stabilne spółki dywidendowe. Mamy przykład z naszego rynku (PZU, Kęty czy Dom Development). Na światowych rynkach jest więcej takich przykładów. Wymieniał ich nie będę. Wskażę natomiast fundusz inwestycyjny Goldman Sachs Globalny Spółek Dywidendowych, który w takie spółki inwestuje. Zobaczmy, jak kształtuje się wycena jednostek funduszu wraz z upływem czasu.

Gdyby ktoś był zainteresowany, to obecnie tak wygląda czołówka spółek funduszu:
Nr | Nazwa firmy | Udział |
---|---|---|
1 | JP Morgan Chase & Co | 3,57% |
2 | MICROSOFT CORPORATION | 3,35% |
3 | SHELL PLC | 3,18% |
4 | HSBC HOLDINGS PLC | 3,04% |
5 | BROADCOM INC. | 2,54% |
6 | WALMART INC | 2,48% |
7 | COCA-COLA COMPANY (THE) | 2,45% |
8 | HONEYWELL INTL INC | 2,44% |
9 | ZURICH INSURANCE GROUP AG | 2,23% |
10 | TOTALENERGIES SE | 2,13% |
P.S. Na GPW nas niebawem zostanie wprowadzony ETF na krajowe spółki dywidendowe.
Jak radzić sobie z nieefektywnością rynku?
Chciałbym napisać, że jest to łatwe, ale łatwe nie jest. Cały problem rynków finansowych polega na tym, że zachowują się nieracjonalnie, a umysł ludzki potrzebuje racjonalności. Właściwie potrzebuje to trochę na wyrost stwierdzenie. Po prostu tak świat działa, że umysł szuka punktów zaczepienia twardo osadzonych w rzeczywistości. Jak wciskasz pedał gazu w aucie, to oczekujesz, że auto przyśpieszy, a nie zahamuje. Jak masz zielone światło, to oczekujesz bezpiecznego przejazdu, a nie tego, że inny uczestnik ruchu pojedzie na czerwonym. Na rynku tak to nie działa.
Masz spółkę, która rozwinie się o 10% i oczekujesz odzwierciedlenia tego we wzroście ceny akcji, ale możesz tego nie dostać z powodu nieefektywności rynku. Mam takie wrażenie, że większość profesjonalnych inwestorów przerobiła w sobie ten problem, wspomagając się książką noblistów „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym„. Autorem jest Daniel Kahneman (1934-2024) oraz pomijany Amos Tversky, który zmarł przed publikacją książki. Przyznam, że pierwsze moje przejście przez tę książkę było dla mnie jak oranie własnego umysłu. Rozciągało myślenie i uczyło funkcjonować w świecie niepewności. Wróćmy jednak do inwestowania i na tapetę weźmy pierwszą ze spółek wymienionych w powyższej tabeli.
Przykład JP Morgan
Uznajemy, że skoro fundusz inwestycyjny Goldman Sachs Globalny Spółek Dywidendowych zarabia od wielu lat, to ma odrobioną pracę domową i wybiera tylko najlepsze spółki dywidendowe, które jak starałem się napisać powyżej, działają na rynkach całkiem efektywnie.

W żółtych obszarach starałem się zaznaczyć obszary ze zwiększonymi wolumenami względem tła. W każdym z tych obszarów akcje JP Morgan były akumulowane. Proponuję bardziej spojrzeć w lewą stronę i zobaczyć, co tam się działo.
Jeżeli ktoś kupił akcje na akumulacji w marcu, ostatecznie w październiku był na minusie o ok. 18%. To, czego nie zaznaczyłem, to akumulacja w grudniu 2021 roku (ok. 150 dolarów). Tam na spadku też skoczył wolumen. Przez blisko rok, bo do października 2022, inwestor z inwestycją w JP Morgan był na minusie nawet 30%. Dzisiaj jest na plusie ponad 80%.
Wiem, co pomyślałeś. Można było uciąć szybko stratę i odkupić, po jeszcze niższej cenie. Tyle, że wiemy to po fakcie. Na historycznym wykresie każdy jest ekspertem i doskonale wie, co należało zrobić. Dziś to już nie ma znaczenia, bo nie cofniemy się w czasie.
Czy musisz wiedzieć, czy i kiedy jest dołek?
Rynek jest nieefektywny i duzi inwestorzy absolutnie nie wiedzą, kiedy będzie dołek. Inwestorzy, którzy kupowali akcje po ok. 150 dolarów, w trakcie tamtej sesji wydali na nie ok. 13,5 mld dolarów. Ich inwestycja w ciągu roku osunęła się o ok. 4 mld dolarów, by teraz dać im zysk na poziomie ok. 11 mld dolarów.
Czego możemy się z takich transakcji nauczyć?
- Należy przede wszystkim odrobić lekcje związane z oceną, czy mamy do czynienia z wartościowym biznesem, który będzie rósł w czasie.
- Jeżeli tak, należy go kupować w atrakcyjnych poziomach cenowych z założeniem, że niekoniecznie trafimy w dołek.
Najlepsi inwestorzy kupują dobre biznesy i czekają. Nie ma innej możliwości, bo nie przewidzisz (najczęściej) dołka. Nie wyprzedzisz biegu zdarzeń i nie sprawisz, że rynek zachowa się efektywnie. Możesz za to kupić dobre akcje, które są akumulowane i z takimi akcjami możesz czekać.
Jeżeli popatrzysz na zachowanie funduszu Goldman Sachs Globalny Spółek Dywidendowych, to oczywiście również dostrzeżesz słabsze okresy w notowaniach cen akcji. Takie okresy się zdarzają, podobnie, jak słabszy korekcyjny okres na akcjach JP Morgan. W długim terminie jednak takie akcje zarabiają pieniądze.
Jak myślą niektórzy inwestorzy?
Wydaje mi się, że tych jest mniejszość, ale ich przybywa. Osobiście dzisiejszy świat postrzegam jako pokolenie shortów, tiktoka i szybkości. Podzielę się z Wami czymś osobistym. Świat tak pędzi, że nawet dzisiaj bajki dla dzieci muszą pędzić. Puściłem ostatnio swojemu dziecku Pinokia Disneya z 1940 roku. Bajka jest piękna, oparta na wartościach i kolorowa. Dosłownie magiczna, bo Disney robił kiedyś piękne, kolorowe i wartościowe bajki. Problem, jakie dostrzegło moje dziecko, to że w tej bajce nic się nie dzieje. Działo się, tylko bardzo wolno. Zobaczcie, że dzisiaj short na YouTube trwa ze 30 sekund i następny. Bajka dla dzieci trwa dzisiaj zazwyczaj 10 minut, jest głośna i szybka.
Na rynku starsi inwestorzy mają jeszcze właściwe tempo myślenia o inwestycjach. Rozumieją to, że rok to nie jest dużo czasu w kontekście całej inwestycji. Mając dobre akcje można zaakceptować osunięcie ceny z powodu nieefektywności zachowania rynku.
Młodsi inwestorzy, którzy chcą szybkiego zysku, nie wpisują się w klimat inwestycji w akcje. Wchodzą i wychodzą, kupują i sprzedają. U nas czasem pojawi się jakiś Abonent, który właśnie tak pędzi. Staramy się go spowolnić i wytłumaczyć mniej więcej to, co opisuję powyżej. Czasem się to uda, czasem nie i wtedy każdy idzie swoją drogą.
Jak wygląda właściwie podejście do inwestowania?
Jeżeli miałbym to opisać jakimś wzorem matematycznym, wyglądałby jak poniżej:
Wybór dobrej spółki + która ma dyskonto + która jest akumulowana + czas
Każdy czynnik jest tutaj ważny i z każdym na poziomie wyboru inwestycji trzeba sobie poradzić. Zrobić dobrą analizę fundamentalną, ocenić dyskonto, zobaczyć akumulację i dać czas tej inwestycji, niezależnie od tego, czy w krótkim terminie (z powodu nieefektywności rynku) znajdzie się ona na minusie.
Przykład AMD
Zróbmy razem analizę AMD, bo to będzie bardzo ciekawe.

Na koniec ubiegłego roku przychody to ok. 25 mld dolarów. Za niecałe 2 lata prognozuje się, że będzie to ok. 46 mld dolarów. Pomiędzy 25 a 46 jest ponad 80% różnicy. Widzimy zatem, że kolejne 2 lata mogą owocować mocnym wzrostem przychodów.
Na powyższym wykresie mamy zaznaczoną pomarańczową krzywą. To przychód na akcję. W bardzo dużym uproszczeniu dzisiaj płacisz 6,99 dolara za każdy dolar przychodu spółki. Kiedy płaciło się 4 dolary za każdy dolar przychodu, było bardzo tanio. Bywało jednak tak, że trzeba było zapłacić nawet 14 dolarów za dolar przychodu spółki. Te 7 dolarów to powiedzmy trochę poniżej średniej – (14+4)/2 daje 9$. Weźmy jednak pod uwagę, że za kolejne 2 lata przychody powinny wzrosnąć o 80%, czyli w naszym równaniu obecne 7$ w perspektywie 2 lat wydaje się bardzo tanio.
A jak jest z ceną akcji i akumulacją?

W zasadzie cena akcji jest w korekcie od roku, gdzie wolumen nam maleje. Podobnie, jak w przypadku JP Morgan, widzimy akumulację akcji. Koniec 2024 roku i początek 2025 roku, to dalszy spadek, na malejącym (tendencja) wolumenie, z akcentem (wzrost) wolumenu obecnie. Trudno coś takiego inaczej odczytać, jako akumulację.
Prognoza cenowa AMD
W długim terminie (2 lata) mamy zatem prognozę wzrostu przychodów o 80%, akcje wyceniane taniej niż przeciętnie oraz akumulację na akcjach. Można jeszcze sprawdzić Upside, czyli prognozę na kolejne 12 miesięcy.

Tutaj średnia 51 analityków wydających rekomendację mówi o cenie na poziomie 152,10 dolara. Dyskonto na 12 miesięcy wynosi zatem 38,07%. Pomyślałby kto, że to akurat prawie połowa z prognozowanego 80% wzrostu przychodów w ciągu następnych 2 lat.
Autor wpisu: Paweł Pagacz
Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.
Wybierz Abonament i zyskaj dostęp do 5 portfeli inwestycyjnych PPCG Stock.
- W portfelu głównym kupujemy spółki o wysokim potencjale możliwego wzrostu
- W portfelu dywidendowym wybieramy najlepsze spółki dywidendowe na GPW
- Portfel emerytalny ma za zadanie zwiększyć wartość oraz zyskiwać na wypłacanych dywidendach
- W portfelu zagranicznym kupujemy bardzo dobre akcje amerykańskie oraz brytyjskie, które mogą mocno rosnąć
- Do portfela pasywnego dobieramy ETF-y, które mogą silnie zwyżkować
W każdym abonamencie otrzymujesz dostęp do komentarza giełdowego codziennie rano na sesji, odpowiedzi na zadane przez siebie pytania (od 9 do 17) oraz sekcji Premium z pogłębionymi analizami rynku. Zawsze kiedy kupujemy lub sprzedajemy akcje, otrzymujesz informację na e-mail oraz SMS.
Zakup abonamentu pozbawiony jest ryzyka. W ciągu 30 dni w każdej chwili i bez podania przyczyny możesz zrezygnować z abonamentu i odzyskać 100% opłaty za abonament. Czy ta oferta Ci się podoba?
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.