Analiza Azoty. Czy już czas kupować akcje ATT?

23.03.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

Epidemia odciska negatywne piętno niemal na wszystkich aktywach. Szczególnie na akcjach. Są jednak spółki, które mogą nawet zyskać na tej epidemii, w szczególności na znacznie zmniejszonej podaży ze strony Chin w branży, w której operują. Taką spółką może być ATT. Nie wiedziałem tego, ale okazuje się, że Chiny odpowiadają nawet za 1/3 globalnej produkcji nawozów.

Jeśli tak, to w obecnej sytuacji, gdy produkcja w Chinach została mocno ograniczona, to takie ATT będą miały mniejszą konkurencję na rynku na swoje produkty. Oczywiście może to być sytuacja przejściowa, a gdy produkcja w Chinach ruszy znów pełną parą, wróci stan sprzed epidemii. To jednak może być proces rozłożony w czasie, na czym spółka zyska.

Analiza wolumenowa Azoty

Zobaczmy, jak to wygląda na wykresie. W skali miesięcznej mamy na pewno gigantyczną przewagę popytu na wzrostowej świecy na poziomie pierwszego dołka ze strategii LTTM. Świeca ma górny cień, czyli traktujemy ją jako warunkowy sygnał kupna (WSK). Po takim sygnale oczekujemy fali wtórnej, która zwykle poprawia dołek. Tak się stało.

Jeśli zejdziemy na interwał dzienny, to widać tu też w tej skali warunkowy sygnał kupna. Przewaga popytu jest skromna, ale jest.

Używając jeszcze mniejszego interwału, możesz zobaczyć impuls wzrostowy od dołka i przy okazji test wolumenowy (dwie połączone świece H1 w ramce).

Test na H1 ma rekordowy wolumen od dołka. Jednak jeśli wrócisz do wykresu M1 (skala miesięczna), to zobaczysz na nim zaznaczony dołek na poziomie ok. 11,60. Może się okazać, że oznaczona przeze mnie fala wtórna po miesięcznym WSK jest głęboką falą B w 4.

Kiedy kupić akcje Azoty?

W takiej sytuacji, choć mamy bardzo niską cenę i spadek od szczytu (ok. 105 zł) na poziomie ok. 80%, możliwe, że patrzymy dopiero na falę 4 wyższego rzędu. A to oznacza, że powinniśmy z zakupami wytrzymać się do momentu pojawienia się kolejnej fali spadkowej. Jeśli dołek zostanie przetestowany i utrzymany, będzie to oznaczało, że podaży już nie ma. Jeśli zaś dołek zostanie wyłamany, będziemy wiedzieli, że rysuje się fala 5, a akcje będzie można kupić po prostu taniej. Przy spadku od historycznego szczytu rzędu 90% (dla ceny ok. 11 zł), ryzyko inwestycji znacząco się zmniejszy.