W naszych analizach Dino Polska z ostatniego roku przeważał całkiem spory pesymizm. Na wykresie cenowym widać było coraz więcej sygnałów podażowych. Jak sytuacja zmienia się wraz z dzisiejszym silniejszym spadkiem?
Za dzisiejszą wyprzedażą akcji Dino Polska stoi informacja o znacznie niższych przychodach Biedronki. To dyskont funkcjonujący na rynku polskim podobnie, jak Dino Polska. Skoro Biedronka ma niższe przychody, to zapewne Dino Polska również i to powód dzisiejszej wyprzedaży. Na chwilę obecną akcje spadają o ponad 13%. Na wykresie na koniec sesji może się wyrysować Wolumenowa Formacja Odwrócenia.
Co to jest Wolumenowa Formacja Odwrócenia (WFO)?
Jest to formacja, którą zaobserwował i opatentował Rafał Glinicki. W skrócie formacja polega na tym, iż tworzy nam się pierwotny dołek na dużym wolumenie. Jeżeli jest to wolumen akumulacyjny, to cena odreaguje. Takie zdarzenie tworzy nam lewą nogę formacji. Następnie rynek wykonuje kolejny spadek, tworząc nowe dno (prawa noga formacji). Wolumen ponownie jest rekordowy, jednak jest niższy od pierwszej świecy formacji. Wolumen pomiędzy lewą, a prawą nogą powinien być niższy. Jak to wygląda na wykresie?
WFO na wykresie Dino Polska
Poniższy wykres jest z godziny 13:45 i gdyby w ten sposób zakończyła się sesja, powstałoby WFO.
Zaletą formacji WFO jest wiedza, iż powstaje ona pomiędzy 3 i 5 falą spadkową lub pomiędzy falą A i C korekty. Powstanie WFO jest informacją, że możemy być w okolicach końca korekcyjnego ruchu spadkowego. Z tego powodu już zakładamy, iż możemy być w okolicach dołka spadku.
Co się stanie, jeżeli wolumen na prawej nodze formacji przewyższy wolumen po lewej stronie? Wtedy nie będzie formacji WFO. Prawdopodobnie trudniej będzie rozwinąć z tego powodu możliwość odreagowania ruchu na tym etapie. Wyższy wolumen na prawej nodze może oznaczać, że wciąż arkuszu zleceń jest sporo podaży i nie ma co łapać spadającego noża.
Autor wpisu: Paweł Pagacz
Wybierz Abonament i zyskaj dostęp do 5 portfeli inwestycyjnych PPCG Stock.
- W portfelu głównym kupujemy spółki o wysokim potencjale możliwego wzrostu
- W portfelu dywidendowym wybieramy najlepsze spółki dywidendowe na GPW
- Portfel emerytalny ma za zadanie zwiększyć wartość oraz zyskiwać na wypłacanych dywidendach
- W portfelu zagranicznym kupujemy bardzo dobre akcje amerykańskie oraz brytyjskie, które mogą mocno rosnąć
- Do portfela pasywnego dobieramy ETF-y, które mogą silnie zwyżkować
W każdym abonamencie otrzymujesz dostęp do komentarza giełdowego codziennie rano na sesji, odpowiedzi na zadane przez siebie pytania (od 9 do 17) oraz sekcji Premium z pogłębionymi analizami rynku. Zawsze kiedy kupujemy lub sprzedajemy akcje, otrzymujesz informację na e-mail oraz SMS.
Zakup abonamentu pozbawiony jest ryzyka. W ciągu 30 dni w każdej chwili i bez podania przyczyny możesz zrezygnować z abonamentu i odzyskać 100% opłaty za abonament. Czy ta oferta Ci się podoba?
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.