W mediach branżowych pojawiają się nagłówki dotyczące odbudowy popyty na akcje banków. Patrząc na komponenty indeksu WIG-Banki, faktycznie obserwujemy przewagę wzrostów. Tylko dwa banki są pod kreską, a rekordziści rosną po solidne kilka procent, choć nie mają dużego udziału w indeksie. W portfelu mamy akcje dwóch banków, przy czym podobnie jak w indeksie branżowym, największy udział ma PEO.
Analiza finansowa PEKAO
Przychody, zysk netto i prognozy: pozytywne
Analizując szybko fundamenty po najnowszym raporcie okresowym za czerwiec 2021 (okres obejmujący 4 kwartały), widać kilka pozytywnych tendencji. Przychody prowizyjne wzrosły o 5% przy spadku przychodów odsetkowych o 20%. W 1/4 bankowi udało się skompensować spadek dochodów związany z obniżką stóp procentowych przez RPP. Ogólnie zysk netto mimo bardzo niekorzystnego dla banków otoczenia makro nieznacznie wzrósł. Jeśli chodzi o prognozy zysku netto, to lata 2021-2023 wyglądają całkiem dobrze. Prognoza na 2021 to wzrost zysku ok. 38%, na 2022 ok. 24,5% i na 2023 wzrost ok. 21,5%.
Rentowność i dywidenda
Nieźle wypada też rentowność. ROIC ponad 9% w stosunku do średniej sektora niecałe 6% i wzrost w stosunku do poprzedniego okresu o 1 pp. Właściciel banku (PZU) złożył wniosek do KNF o wypłatę dywidendy za 2020 rok w wysokości 3,21 zł na akcję. W maksymalnym wydaniu (portfel dywidendowy) daje nam to nominalną stopę dywidendy ok. 5,8%. Bardzo dobry wynik na tle przeciętnej lokaty, czy obligacji skarbowych.
📊 Interesujesz się spółkami dywidendowymi?
Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj zestawienia, analizy i aktualne TOP-y dywidendowych spółek z Polski, USA i świata – prosto na maila.
🎁 BONUS: eBOOK „Jak mądrze inwestować w akcje" – gotowa do pobrania od razu po zapisie.
Analiza wykresu PEKAO

Rozpatrując całą historię PEO na GPW, jesteśmy na 95% przekonani, że oglądamy falę 4 w postaci klina ABCDE. To dość skomplikowana struktura, które świetnie pasuje do tej fali. Do górnej granicy klina mamy jeszcze trochę miejsca na zwyżkę i dokończenie fali D, która wygląda na impuls w mniejszym interwale.
Brakuje nam w klinie fali E, która może być już słabszym wtórnym spadkiem, a potem powinniśmy zobaczyć silniejszy ruch w górę. Fala E może być też bardzo dobrą okazją inwestycyjną.
Wybierz Abonament i zyskaj dostęp do 5 portfeli inwestycyjnych PPCG Stock.
- W portfelu głównym kupujemy spółki o wysokim potencjale możliwego wzrostu
- W portfelu dywidendowym wybieramy najlepsze spółki dywidendowe na GPW
- Portfel emerytalny ma za zadanie zwiększyć wartość oraz zyskiwać na wypłacanych dywidendach
- W portfelu zagranicznym kupujemy bardzo dobre akcje amerykańskie oraz brytyjskie, które mogą mocno rosnąć
- Do portfela pasywnego dobieramy ETF-y, które mogą silnie zwyżkować
W każdym abonamencie otrzymujesz dostęp do komentarza giełdowego codziennie rano na sesji, odpowiedzi na zadane przez siebie pytania (od 9 do 17) oraz sekcji Premium z pogłębionymi analizami rynku. Zawsze kiedy kupujemy lub sprzedajemy akcje, otrzymujesz informację na e-mail oraz SMS.
Zakup abonamentu pozbawiony jest ryzyka. W ciągu 30 dni w każdej chwili i bez podania przyczyny możesz zrezygnować z abonamentu i odzyskać 100% opłaty za abonament. Czy ta oferta Ci się podoba?
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.