Pamiętam taki moment, gdy spółka EKO EXPORT była na blogu modna prawie na równi z CD Projekt i JSW. Wielu inwestorów kreśliło bardzo dobre scenariusze dla tej spółki. Niestety rzeczywistość zbudowała własny scenariusz ze spadkiem kursu z poziomu ok. 50 zł w 2013 roku do dzisiejszej ceny ok. 6,5 zł. Co się takiego wydarzyło w spółce, że dopadła ją taka przecena?
Jak się okazuje, unikatowy produkt to czasem trochę za mało do odniesienia sukcesu. Podstawą jest rentowność i generowanie zysku. Jeśli spojrzysz na dane finansowe, to będziesz miał prostą odpowiedź, skąd się wzięła taka zapaść na parkiecie. W tym wypadku powiedzenie, że w długim terminie rynek wycenia fundamenty, okazało się wyjątkowo adekwatne do sytuacji.
Analiza finansowa EKO EXPORT
Mamy bardzo słabe wyniki finansowe i kiepskie wskaźniki. Wystarczy zobaczyć ujemne ROE, ROA i marżę. Jedynie dług jest niski, ale nie ma to znaczenia, gdy nie ma zysku.

Historycznie też nie ma się spółka czym pochwalić. Nie wiem, z jakiego powodu są takie dziury w sprawozdaniach z poszczególne lata. Tendencja jest jednak czytelna – równia pochyła w fundamentach.

Analiza wykresu EKO EXPORT
Pojawia się więc pytanie, czy w takiej sytuacji warto analizować wykres spółki. Opisałem spółkę, bo dziś przeczytałem analizę , w której analityk wspomniał o potencjalnej zmianie trendu w długim terminie i aktywacji kupujących. Pomijam już fakt, że wolumeny pojawiały się nie na spadku poprzedzającym zwrot, ale na ostatnich podbiciach kursu i to w strefach szczytowych tych korekt.

Nie jestem przekonany, czy jakiś długoterminowy kapitał jest na obecnym etapie zainteresowany spółką, która nie generuje zysku, nie wypłaca dywidendy i nie ma stabilnej sytuacji finansowej.
Podsumowanie
Perspektywy rozwoju to dobra rzecz, ale warto przede wszystkim kierować się tym, czy biznes jest rentowny już dziś. Perspektywy powinny być szansą na przyszłość, by firma się rozwijała i zwiększała swój potencjał/rentowność. Samymi jednak perspektywami kiesy się nie napełni. A Ty co sądzisz o EKO EXPORT?
Wybierz Abonament i zyskaj dostęp do 5 portfeli inwestycyjnych PPCG Stock.
- W portfelu głównym kupujemy spółki o wysokim potencjale możliwego wzrostu
- W portfelu dywidendowym wybieramy najlepsze spółki dywidendowe na GPW
- Portfel emerytalny ma za zadanie zwiększyć wartość oraz zyskiwać na wypłacanych dywidendach
- W portfelu zagranicznym kupujemy bardzo dobre akcje amerykańskie oraz brytyjskie, które mogą mocno rosnąć
- Do portfela pasywnego dobieramy ETF-y, które mogą silnie zwyżkować
W każdym abonamencie otrzymujesz dostęp do komentarza giełdowego codziennie rano na sesji, odpowiedzi na zadane przez siebie pytania (od 9 do 17) oraz sekcji Premium z pogłębionymi analizami rynku. Zawsze kiedy kupujemy lub sprzedajemy akcje, otrzymujesz informację na e-mail oraz SMS.
Zakup abonamentu pozbawiony jest ryzyka. W ciągu 30 dni w każdej chwili i bez podania przyczyny możesz zrezygnować z abonamentu i odzyskać 100% opłaty za abonament. Czy ta oferta Ci się podoba?
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.