Analiza giełdowa spółki EKO EXPORT

17.02.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

Pamiętam taki moment, gdy spółka EKO EXPORT była na blogu modna prawie na równi z CD Projekt i JSW. Wielu inwestorów kreśliło bardzo dobre scenariusze dla tej spółki. Niestety rzeczywistość zbudowała własny scenariusz ze spadkiem kursu z poziomu ok. 50 zł w 2013 roku do dzisiejszej ceny ok. 6,5 zł. Co się takiego wydarzyło w spółce, że dopadła ją taka przecena?

Jak się okazuje, unikatowy produkt to czasem trochę za mało do odniesienia sukcesu. Podstawą jest rentowność i generowanie zysku. Jeśli spojrzysz na dane finansowe, to będziesz miał prostą odpowiedź, skąd się wzięła taka zapaść na parkiecie. W tym wypadku powiedzenie, że w długim terminie rynek wycenia fundamenty, okazało się wyjątkowo adekwatne do sytuacji.

Analiza finansowa EKO EXPORT

Mamy bardzo słabe wyniki finansowe i kiepskie wskaźniki. Wystarczy zobaczyć ujemne ROE, ROA i marżę. Jedynie dług jest niski, ale nie ma to znaczenia, gdy nie ma zysku.

EKO EXPORT
EKO EXPORT finanse wskaźniki finansowe

Historycznie też nie ma się spółka czym pochwalić. Nie wiem, z jakiego powodu są takie dziury w sprawozdaniach z poszczególne lata. Tendencja jest jednak czytelna – równia pochyła w fundamentach.

Zobacz:  Raport okresowy: podsumowanie I półrocza 2024
EKO EXPORT
EKO EXPORT finanse

Analiza wykresu EKO EXPORT

Pojawia się więc pytanie, czy w takiej sytuacji warto analizować wykres spółki. Opisałem spółkę, bo dziś przeczytałem analizę , w której analityk wspomniał o potencjalnej zmianie trendu w długim terminie i aktywacji kupujących. Pomijam już fakt, że wolumeny pojawiały się nie na spadku poprzedzającym zwrot, ale na ostatnich podbiciach kursu i to w strefach szczytowych tych korekt.

EKO EXPORT
EKO EXPORT i dystrybucja akcji

Nie jestem przekonany, czy jakiś długoterminowy kapitał jest na obecnym etapie zainteresowany spółką, która nie generuje zysku, nie wypłaca dywidendy i nie ma stabilnej sytuacji finansowej.

Podsumowanie

Perspektywy rozwoju to dobra rzecz, ale warto przede wszystkim kierować się tym, czy biznes jest rentowny już dziś. Perspektywy powinny być szansą na przyszłość, by firma się rozwijała i zwiększała swój potencjał/rentowność. Samymi jednak perspektywami kiesy się nie napełni. A Ty co sądzisz o EKO EXPORT?


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.