Segment nieruchomości jest tym miejscem, w którym wysokie prowizje na sprzedanych mieszkaniach bezpośrednio przekładają się na wzrost zarówno wycen deweloperów i wzrost wypłacanych dywidend.
Spółki deweloperskie – nie wiem, czy o tym wiesz – systematycznie są wykupywane przez inwestorów zagranicznych.
W ciągu kilku lat znikło kilka z nich. Te, które są obecnie notowane, najczęściej są w trendach wzrostowych. Dlatego – mówiąc wprost – korekty powinny być przez inwestorów wykorzystywane do akumulowania tych aktywów.
Analiza sektora nieruchomości
Zobaczmy na segment WIG-Nieruchomości. To, co wydaje się dość pewne (patrząc po rozkładzie wolumenów), to że jesteśmy w hossie. Konkretnie w samej fali 3, mimo defensywnego zachowania szerokiego rynku. Na tej podstawie stworzyłem projekcję falową, uwzględniając rozkład wolumenów. Duże wolumeny znajdują się na szczycie fali 1.
Następnie dość spore wolumeny, ale nie największe, znajdują się w samym środku ruchu fali 3. Ponieważ nie są największe, wysnuwam tezę, że rekordowych wolumenów doświadczymy na obecnej fali zwyżki, która jest dopiero przed nami (finał fali 3 wyższego rzędu). Zacznie się zapewne, kiedy wirus minie, ludzie zaczną robić to, czego nie mogli robić, będą kontynuować zakupy dokładnie tak, jak to mieli w planach.
Przewaga popytu w skali tygodniowej
Obecna struktura korekcyjna wybiła dołek fali a w fali 4, co oznacza właściwie warunek konieczny do zainicjowania zwrotu i pojawienia się ruchu wzrostowego na szerokim rynku nieruchomości. Wydaje się, że obecny tydzień będzie w tym względzie kluczowy, bowiem z nowego minimum strona popytowa wyprowadza biały korpus na większym wolumenie, niż ten widziany na spadku:
Dociągnięcie tej świecy w tej formie do piątkowego zamknięcia powinno nam otworzyć drogę na północ bez żadnych zakłóceń. Powyższe piszę w kontekście pozycji, którą zajęliśmy w PPCG Stock i na przykład spółki Develia. Od sierpnia 2019 roku czekaliśmy na poziom poniżej 2 zł, który czyni tę spółkę w naszych oczach atrakcyjną inwestycją.
Niestety płynność, którą spółka nie może się pochwalić (większość akcji jest w rękach funduszy lub prywatnych inwestorów, którzy nie sprzedają akcji), uniemożliwia nam działanie na szerszą skalę.