Jeśli spojrzymy na zachowanie KGHM, to jest ono niemal kalką rytmu, w jakim porusza się kurs miedzi. To cena surowca ma największy wpływ na kurs akcji, co niestety ma swoje negatywne aspekty. KGHM jest spółką mocno cykliczną, zależną od popytu i cen surowców, a pośrednio od poziomu stóp procentowych. Te ostatnie mają duże przełożenie na popyt na surowce.
Stopy procentowe i ceny surowców
Hossa surowcowa najlepiej się czuje w otoczeniu niskich stóp procentowych. Warto jednak poznać mechanizm, który wiąże ceny surowców z poziomem stóp procentowych. Mamy 4 kanały:
- wysokie stopy procentowe powodują obniżenie cen surowców nadających się do składowania – lepiej wydobywać dziś niż jutro, co oznacza w naszym przypadku wzrost wydobycia miedzi. Stąd bierze się nadpodaż surowca na globalnym rynku, która musi być zbilansowana rosnącym popytem. Brak równowagi powoduje spadek ceny miedzi,
- wysokie stopy procentowe obniżają skłonność firm do utrzymywania zapasów,
- wysokie stopy procentowe zachęcają do wyprzedaży zapasów surowca – w to miejsce bardziej opłaca się trzymać przykładowo obligacje skarbowe, które mają korzystne oprocentowanie,
- wysokie stopy procentowe wzmacniają walutę krajową – spada zatem wewnętrzne przeliczenie ceny surowców w obrocie międzynarodowym.
Nie wszystkie z tych czynników działają równocześnie, a do tego z równą siłą. Dla surowców walutą rozliczeniową jest dolar. Im jest droższy, tym gorzej dla surowców. Teoretycznie rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych przez FED powinno osłabiać dolara i wzmacniać surowce – w tym miedź. Ten pozytywny wpływ może być osłabiony jednak tym, że mimo pierwszych obniżek poziom realnych stóp procentowych w USA nadal jest wysoki.
Poziom 4,75% to nadal sporo wyżej niż 0,25% w okresie tuż po kryzysie GFC w 2009 roku i w czasie pandemii po 2020 roku. Zatem jeszcze jakiś czas poczekamy z mocnym przełożeniem spadających stóp procentowych na ceny surowców. Sama dynamika obniżania stóp przez FED w 2025 roku również pozostaje pod znakiem zapytania.
Inflacja spada, ale wciąż utrzymuje się powyżej celu 2%. Gospodarka USA trzyma się na tyle dobrze, że FED nie chce się spieszyć z obniżkami i przesadzić ze skalą. Szczególnie, że po zmianie władzy w Białym Domu i Kongresie USA, nowe pomysły Trumpa mogą się przełożyć na wzrost inflacji i konieczność podtrzymania obecnego poziomu stóp procentowych.
KGHM zależny od cen miedzi
W pierwszym akapicie wspomniałem o podobieństwie wykresu KGHM i miedzi.
Oba wykresy wyglądają niemal identycznie z kanałem bocznym i dwoma próbami wybicia. Cena surowców jest trochę bardziej zmienna i rozciąga swoje ruchy kierunkowe. Na sam kurs KGHM wpływa bowiem nie tylko cena miedzi, ale też ogólna kondycja polskiej giełdy i niestety polityka ze względu na udział Skarbu Państwa.
Aktualnie kurs miedzi i kurs KGHM są z powrotem w kanale bocznym. Bez zwyżki miedzi trudno będzie bykom podnieść kurs akcji. Na pewno jednak ostatni mocny spadek KGHM w skali tygodniowej skorelował się z akumulacją akcji. Na wykresie W1 mamy dłuższą świecę z dolnym cieniem i wyraźnym skokiem wolumenu. Trudno dziś przewidzieć, czy minęliśmy dołek. Zawsze jest możliwość, że w przypadku osłabienia miedzi, kurs KGHM zjedzie jeszcze raz do dolnej granicy kanału.
W dłuższej perspektywie postępujący spadek inflacji oraz obniżanie stóp procentowych przez FED (a od 2025 roku również przez RPP) przełożą się pozytywnie na miedź. Jeśli jednocześnie będzie rósł popyt na surowiec, cena miedzi powinna wrócić do hossy, ciągnąc za sobą kurs KGHM.
Autor wpisu: Bartek Bohdan
Wybierz Abonament i zyskaj dostęp do 5 portfeli inwestycyjnych PPCG Stock.
- W portfelu głównym kupujemy spółki o wysokim potencjale możliwego wzrostu
- W portfelu dywidendowym wybieramy najlepsze spółki dywidendowe na GPW
- Portfel emerytalny ma za zadanie zwiększyć wartość oraz zyskiwać na wypłacanych dywidendach
- W portfelu zagranicznym kupujemy bardzo dobre akcje amerykańskie oraz brytyjskie, które mogą mocno rosnąć
- Do portfela pasywnego dobieramy ETF-y, które mogą silnie zwyżkować
W każdym abonamencie otrzymujesz dostęp do komentarza giełdowego codziennie rano na sesji, odpowiedzi na zadane przez siebie pytania (od 9 do 17) oraz sekcji Premium z pogłębionymi analizami rynku. Zawsze kiedy kupujemy lub sprzedajemy akcje, otrzymujesz informację na e-mail oraz SMS.
Zakup abonamentu pozbawiony jest ryzyka. W ciągu 30 dni w każdej chwili i bez podania przyczyny możesz zrezygnować z abonamentu i odzyskać 100% opłaty za abonament. Czy ta oferta Ci się podoba?
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.