Sporo rozmawiamy ostatnio o bankach. Z kilku powodów. Po pierwsze, mamy w dwóch portfelach (dywidendowym i podstawowym) akcje PEKAO. Po drugie jest teraz nagonka na banki, o czym wspomniałem przy okazji ostatniej analizy indeksu WIG Banki. Sprawdźmy, jak zachowają się akcje Millenium.
Nie da się nie zauważyć, że w mediach raczej nie ma pochlebnych opinii o tym sektorze. Obniżka stóp procentowych, czy zalecenie KNF o wstrzymaniu dywidend też nie pomogły. To negatywnie wpływa na indeks WIG20, w którym banki mają ok. 25% udziału. To już jednak osobny problem struktury indeksu.
Rekordowa akumulacja banków w 2020 roku
Na drugim biegunie mamy rekordową w skali akumulację akcji banków podczas ostatniej przeceny. Też zwróciłem na to uwagę we wspomnianej analizie. Ta akumulacja to proces, na końcu którego pojawiły się – szczególnie na konkretnych bankach – sygnały kupna po wcześniejszym mocnym spadku. Nie ukrywam, że w mojej ocenie niektóre banki są bardzo tanie w stosunku do swojej rzeczywistej wartości i generowanych zysków. Taki moment bezwzględnie musicie wykorzystywać. Długoterminowe okna transakcyjne otwierają się rzadko i trzeba wskoczyć do pociągu, by nie zostać na peronie kolejne kilka lat.
Analiza Millennium Bank
Czy w tym kontekście bank Millennium też jest atrakcyjna inwestycją? Biorąc pod uwagę podstawowe wskaźniki fundamentalne, nie jest źle, ale szału też nie ma. Pomijam C/Z i C/WK, bo wiadomo, że według tych parametrów jest tanio. Ostatnio wrzuciłem na nasz kanał YouTube opis strategii F-score.
Dla Millennium punktacja zgodnie z tą metoda wynosi 5, czyli słabo. Wyraźnie – niemal dwukrotnie – spadła rentowność kapitałów własnych w 4 kwartale 2019 roku. Mamy też niezbyt wysoki EPS poniżej 1 i np. w kwestii płynności odczyty gorsze niż dla sektora. To już informacja, że są lepsze banki, które można kupić do portfela.
Analiza VSA akcji Millennium
Przejdźmy do wykresów i zobaczmy, czy pojawiły się jakieś zdarzenia VSA. W kulminacyjnym momencie przeceny na wykresie W1 pojawiły się sygnały akumulacji akcji.
Potem cena uderzyła wyraźnie poniżej wsparcia z 2012 roku i widzimy warunkowy sygnał kupna (wzrostowy korpus z dolnym cieniem i rekordowym obrotem). Ponieważ korpus jest niewielki, ale wolumen ogromny, oznacza to, że mimo wzmożonych zakupów, popyt nie był w stanie znacząco przesunąć ceny w górę. To dla nas informacja, że niemal na pewno zobaczymy falę wtórną. Ta pojawiła się już w kolejnym tygodniu. Teraz możemy sprawdzić, czy w tej fali wtórnej mamy już jakąś przewagę popytu w mniejszej skali, czyli dziennej.
Przy okazji w tej skali czasu widzimy składową tygodniowego warunkowego sygnały kupna. Jest to biała szpulka z z rekordowym obrotem. W tym momencie widzimy też fale wtórną. Jeśli pojawi się pierwsza wzrostowa świeca z przewagą popytu, uznałbym to za właściwy moment by kupić akcje. Oczywiście z uwzględnieniem kontekstu fundamentalnego, o którym napisałem w pierwszej części tej analizy.
Dołącz do nas – w tym tygodniu 120 dni w cenie 90 w abonamencie LITE 90. Zyskasz 33% więcej dni! Wykorzystaj bonus do 7 października do godziny 20:00. |
Wybierz Abonament i zyskaj dostęp do 5 portfeli inwestycyjnych PPCG Stock.
- W portfelu głównym kupujemy spółki o wysokim potencjale możliwego wzrostu
- W portfelu dywidendowym wybieramy najlepsze spółki dywidendowe na GPW
- Portfel emerytalny ma za zadanie zwiększyć wartość oraz zyskiwać na wypłacanych dywidendach
- W portfelu zagranicznym kupujemy bardzo dobre akcje amerykańskie oraz brytyjskie, które mogą mocno rosnąć
- Do portfela pasywnego dobieramy ETF-y, które mogą silnie zwyżkować
W każdym abonamencie otrzymujesz dostęp do komentarza giełdowego codziennie rano na sesji, odpowiedzi na zadane przez siebie pytania (od 9 do 17) oraz sekcji Premium z pogłębionymi analizami rynku. Zawsze kiedy kupujemy lub sprzedajemy akcje, otrzymujesz informację na e-mail oraz SMS.
Zakup abonamentu pozbawiony jest ryzyka. W ciągu 30 dni w każdej chwili i bez podania przyczyny możesz zrezygnować z abonamentu i odzyskać 100% opłaty za abonament. Czy ta oferta Ci się podoba?
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.