Spółki dywidendowa TARGET (TGT) – ponad pół wieku dywidendy

25.11.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan
Analiza giełdowa spółki Target

O ile na polskiej giełdzie można znaleźć spółki dywidendowe GPW z całkiem długą historia wypłacania dywidend, żadna z nich nie dobiła do 25 lat. To graniczna liczba, by spółkę dywidendową wpisać na listę dywidendowych arystokratów. Za oceanem takich spółek jest pełno. Jedną z nich jest Target (TGT), który wypłaca regularnie dywidendy od ponad lat. Nie zredukował dywidendy od 1972 roku.

Co wiemy o spółce dywidendowej Target (TGT)?

Jest to spółka dywidendowa z listy dywidendowych arystokratów. Swoje IPO miała w 1986 roku i od tej daty regularnie wypłaca akcjonariuszom dywidendę. Jest to spory podmiot o kapitalizacji rynkowej ponad 57 mld dolarów. Spółka w całości swoje przychody generuje na terenie USA. Target działa w segmencie sprzedaży detalicznej, który jest uznawany za sektor defensywny. W tym segmencie operuje też Costco i Wallmart.

Target wchodzi też do prestiżowej listy dywidendowych królów, czyli spółek, które regularnie płacą dywidendę od min. 50 lat. Stoi tam obok Altria, Pepsi, Genuine Parts, Kimberly-Clark, Johnson & Johnson i Northwest Natural Holding (tu aż 68 lat).

Wskaźniki finansowe, dywidendy i porównanie z Costco

Dla inwestora dywidendowego najbardziej istotna jest regularność wzrostu przychodów/zysków, zdolność do generowania wysokich przepływów pieniężnych i oczywiście regularna dywidenda. Target może się pochwalić solidnym ROIC ponad 10%. Na tle spółek wzrostowych (technologicznych) nie jest to może dużo. Pamiętajmy jednak, że w handlu tego typu jest duża konkurencja, a walczy się głównie ceną. Klientów przyciągają promocje, to z kolei musi odbić się na marży i rentowności.

Target zdołała przełamać stagnację przychodów w 2020 roku i do tego czasu mamy zauważalny wzrost r/r. Nico słabiej wypadają przepływy pieniężne, które cechują się większą zmiennością. Mamy dość powszechne w handlu spore zadłużenie, bo takie podmioty w dużym stopniu bazują na finansowaniu zewnętrznym (m. in. kredyty handlowe, czyli odroczone terminy płatności). Nie jest to jednak absolutną normą, bo przykładowo Costco potrafi redukować zadłużenie ogólne i utrzymywać wysoki stan gotówki. Te proporcje w przypadku Target są dużo gorsze.

Mnożnik wyceny i stopy zwrotu – Costco kontra Target

Także w kontekście prognoz TGT wypada gorzej od Costco. Prognozowana dynamika wzrostu EPS dla Target wynosi ok. 5, a dla Costco ok. 10%. Mnożnika wyceny z kolei TGT ma zdecydowanie mniejszy – C/Z 13 wobec ponad 58 dla Costco. Trudno się dziwić, skoro cena Costco dobija do 1000 dolarów za akcję, a Target kosztuje ok. 125 dolarów. To porównanie byłoby niemiarodajne baz punktu odniesienia. W dołku pandemii akcje TGT mogliśmy kupić po ok. 88 dolarów, a akcje Costco po niecałe 303 dolary.

Zatem akcje TGT w okresie marzec 2020-listopad 2024 wzrosły ok. 42%, a akcje Costco o 219%. Najlepiej to zobrazuje porównanie całkowitej stopy zwrotu, która uwzględnia dywidendy.

Costco całkowita stopa zwrotu
Costco całkowita stopa zwrotu

Dla Costco TR wynosi w okresie 5 lat prawie 260%. Z kolei w tym okresie TR dla TGT to zaledwie nieco powyżej 10%.

Target całkowita stopa zwrotu
Target całkowita stopa zwrotu

Zatem fakt, że Target ma sporo większą bieżącą stopę dywidendy, nie oznacza wyższej atrakcyjności tej inwestycji. Precyzyjniej jednak byłoby napisać to w czasie przeszłym, gdy przyszłość jest nieznana. Biorąc pod uwagę prognozy EPS, bezpieczniej jest założyć przewagę Costco w szybkości rozwoju. Z drugiej strony mnożnik wyceny Costco jest tak wysoki, że to Target może teraz gonić Costco w całkowitej stopie zwrotu. Trudno bowiem oczekiwać, ze Costco utrzyma mnożnik wyceny (kurs akcji) na obecnym poziomie, gdy zysk na akcję ma rosnąć zaledwie 10% rocznie.

Prognozy cenowe Target i Costco

Różnica w mnożniku wyceny na korzyść Target potwierdzają projekcje cenowe analityków dla obu spółek. W przypadku Target zakładają oni cenę wyższą o prawie 15%.

Target projekcja cenowa
Target projekcja cenowa

W przypadku Costco analitycy spodziewają się niewielkiego spadku kursu akcji, ale stosunek rekomendacji KUP do UTRZYMAJ jest korzystniejszy niż dla Target.

Costco projekcja cenowa
Costco projekcja cenowa

W kontekście mnożnika wyceny atrakcyjniejszy dla inwestora jest dziś Target. Za niższą cenę akcji mamy znacznie wyższą stopą dywidendy (3,6%) i w okresie 5 lat bardzo podobna dynamikę wzrosty dywidendy (ok. 13%). Z drugiej strony Cost może zwiększać zysk 2-krotnie szybciej, jednak ciężko tym zrównoważyć dziś tak skrajną różnicę we wskaźniku C/Z.

Autor wpisu: Bartek Bohdan

Współredaktor serwisu inwestora giełdowego PPCG. Aktywny inwestor giełdowy z ponad 12-letnim stażem. Jestem wielkim zwolennikiem inwestycji długoterminowych, budowania dochodu pasywnego z dywidend i procentu składanego. Uważam, że inwestorzy powinny powrócić do źródła, czyli akumulacji najlepszych aktywów. Takie aktywa nie tylko zwiększają wartość w czasie, ale przez dywidendy płacą nam za to, że trzymamy je w portfelu. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.