Bank Pekao S.A., jeden z największych banków uniwersalnych w Polsce, zaprezentował ambitną strategię rozwoju na lata 2025–2027. Nowy plan działań, zatytułowany „Sięgamy ponad horyzont”, koncentruje się na trzech głównych filarach: Wzroście, Dostępności i Sprawności. Celem banku jest umocnienie pozycji rynkowej poprzez cyfryzację usług, dynamiczny rozwój oferty produktowej oraz zwiększenie zaangażowania klientów.
Strategia Pekao na 2025-2027
Pekao to kolejna po Orlen spółka (akcje każdej ze spółek można kupić poprzez rachunek maklerski na GPW), która ostatnio pokazała swoją nową strategię. Co to oznacza dla inwestorów?
Wzrost i efektywność – ambitne cele finansowe
Zgodnie z zaprezentowaną strategią, Bank Pekao zamierza do końca 2027 roku osiągnąć następujące cele:
📊 Interesujesz się spółkami dywidendowymi?
Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj zestawienia, analizy i aktualne TOP-y dywidendowych spółek z Polski, USA i świata – prosto na maila.
🎁 BONUS: eBOOK „Jak mądrze inwestować w akcje" – gotowa do pobrania od razu po zapisie.
- ROE powyżej 18% – wzrost rentowności kapitału własnego, co czyni bank jednym z najbardziej efektywnych na rynku. Rentowność banków mierzy się właśnie wskaźnikiem ROE. Na koniec grudnia 2024 Pekao miał bardzo wysoki ROE na poziomie prawie 20% przy średniej dla banków ok. 15%.
- Wskaźnik kosztów do dochodów (C/I) poniżej 35% – dalsza optymalizacja działalności operacyjnej.
- Wypłata dywidendy na poziomie 50–75% zysku netto rocznie – kontynuacja stabilnej polityki dywidendowej. W bieżącym roku (dywidenda za 2024 rok) Pekao wypłaci ponownie wysoką dywidendę 12,6 zł na akcję. Zobacz, jakie dywidendy wypłacał bank Pekao.
Cyfryzacja i nowe segmenty klientów
Bank kładzie silny nacisk na rozwój bankowości mobilnej i cyfrowych kanałów sprzedaży. Do 2027 roku planuje:
- osiągnąć 4,4 mln aktywnych klientów mobilnych,
- zwiększyć udział sprzedaży cyfrowej do 72%,
- pozyskać 1,4 mln klientów poniżej 26. roku życia.
Strategia przewiduje wprowadzenie nowych, elastycznych produktów i narzędzi dedykowanych młodszym pokoleniom, które oczekują intuicyjnych i nowoczesnych rozwiązań bankowych.
Bankowość korporacyjna i zrównoważony rozwój
Pekao planuje również dynamiczny rozwój w obszarach bankowości korporacyjnej, sektora publicznego oraz bancassurance. W szczególności:
- pięciokrotny wzrost składki przypisanej brutto (GWP) dla produktów standalone do 2027 roku,
- sfinansowanie projektów zielonych o wartości 9 mld zł do końca okresu strategicznego.
Tym samym bank wzmacnia swoje zaangażowanie w transformację energetyczną i wspiera cele zrównoważonego rozwoju (ESG).
💰 Dołącz do inwestorów, którzy stawiają na zyski z dywidendy i realne strategie
Portal PPCG Stock prowadzi własne portfele inwestycyjne oparte na spółkach dywidendowych i inwestycjach długoterminowych. Subskrybenci mają pełen dostęp do aktualnych składów portfeli, zmian i komentarzy analitycznych.
🎯 Zyskaj przewagę dzięki konkretnym działaniom, nie tylko teoriom. Każdy abonament objęty jest 30 dniową bezwarunkową gwarancją satysfakcji.
📢 Wykorzystaj kod rabatowy na 50 zł: 50. Działa z każdym abonamentem!
Silna pozycja kapitałowa i płynnościowa
Pekao utrzymuje stabilne fundamenty finansowe, które pozwalają na realizację ambitnych celów:
- bufor zarządczy powyżej 3%,
- współczynnik dźwigni finansowej (LR) powyżej 5%,
- wskaźniki płynnościowe LCR i NSFR powyżej 130%.
Bank regularnie pozyskuje kapitał z rynków długu i utrzymuje elastyczną strukturę finansowania, co zapewnia mu odporność na zmiany rynkowe.
Prognozy i rekomendacje
W przypadku prognozy ceny docelowej w kolejnych 12 miesiącach przeważają rekomendacje kupna akcji Pekao. Jednak na teraz wydaje się, że większość pozytywnych czynników została już zdyskontowana przez kurs akcji. Cena docelowa została ustalona zaledwie 6% powyżej aktualnego kursu. To oznacza, że głównym nośnikiem wartości Pekao dla akcjonariuszy może być w tym roku dywidenda.

Warto też pamiętać o ryzyku, jakim jest materializacja obniżek stóp procentowych przez RPP w 2025 roku. Niższe stopy procentowe mogą być wyzwaniem dla sektora bankowego (zobacz ostatnią analizę WIG-Banki), gdyż będą negatywnie wpływać na wynik odsetkowy banków.
Wnioski końcowe z nowej strategii Pekao na lata 2025-2027
Strategia Banku Pekao na lata 2025–2027 to plan skoncentrowany na nowoczesności, efektywności i odpowiedzialnym rozwoju. Bank stawia na innowacje technologiczne, rozwój relacji z klientami oraz silne fundamenty finansowe, które mają zapewnić mu trwały wzrost i konkurencyjność w zmieniającym się otoczeniu rynkowym. To może się przełożyć na podtrzymanie pozytywnego sentymentu do akcji Pekao w bieżącym roku. Będzie też czynnikiem wpływającym korzystnie na utrzymanie wysokiej dywidendy.
Autor wpisu: Bartek Bohdan
Wybierz Abonament i zyskaj dostęp do 5 portfeli inwestycyjnych PPCG Stock.
- W portfelu głównym kupujemy spółki o wysokim potencjale możliwego wzrostu
- W portfelu dywidendowym wybieramy najlepsze spółki dywidendowe na GPW
- Portfel emerytalny ma za zadanie zwiększyć wartość oraz zyskiwać na wypłacanych dywidendach
- W portfelu zagranicznym kupujemy bardzo dobre akcje amerykańskie oraz brytyjskie, które mogą mocno rosnąć
- Do portfela pasywnego dobieramy ETF-y, które mogą silnie zwyżkować
W każdym abonamencie otrzymujesz dostęp do komentarza giełdowego codziennie rano na sesji, odpowiedzi na zadane przez siebie pytania (od 9 do 17) oraz sekcji Premium z pogłębionymi analizami rynku. Zawsze kiedy kupujemy lub sprzedajemy akcje, otrzymujesz informację na e-mail oraz SMS.
Zakup abonamentu pozbawiony jest ryzyka. W ciągu 30 dni w każdej chwili i bez podania przyczyny możesz zrezygnować z abonamentu i odzyskać 100% opłaty za abonament. Czy ta oferta Ci się podoba?
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.