Akcje CD Projekt

03.06.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Market review
CD Projekt SA

Grupa Kapitałowa CD Projekt zajmuje się dystrybucją gier wideo i filmów, produkcją własnych gier wideo oraz cyfrową dystrybucją gier.

W skład grupy wchodzą studio deweloperskie CD Projekt RED zajmujące się tworzeniem gier wideo, sklep internetowy CDP.pl oraz cyfrowa platforma GOG oferująca cyfrową dystrybucję gier. Poza rynkiem krajowym, spółka działa także na rynkach amerykańskim i zachodnioeuropejskim.

CD PROJEKT SPÓŁKA AKCYJNA

Data Debiutu Liczba akcji Branża
30.01.1996 9 650 152 Gry

Historia CD Projekt

Marcin Iwiński i Michał Kiciński założyli CDP.pl – pierwszą spółkę z grupy kapitałowej CD PROJEKT (obecnie poza grupą). Firma, funkcjonująca wtedy pod nazwą CD Projekt, na początku zajmowała się głównie dostarczaniem na polski rynek oprogramowania na płytach CD importowanego ze Stanów Zjednoczonych. Już po dwóch latach od startu – ku radości polskich graczy, CDP.pl, jako pierwsza w Polsce zaczęła wydawać gry z polskimi instrukcjami i w polskich pudełkach.

Kolejnym krokiem milowym dla firmy było stworzenie pierwszej pełnej polskiej lokalizacji gry Baldur’s Gate. Wśród aktorów użyczających swojego głosu znaleźli się m.in. Krzysztof Kowalewski, Piotr Fronczewski, Wiktor Zborowski, Marian Opania i Jan Kobuszewski. Sprzedaż tytułu przekroczyła rekordowe 100 tys. egzemplarzy. Tym samym CDR udowodnił, że Polacy chcą kupować gry z legalnego źródła, jeśli zaoferuje się im produkt o dobrej jakości. Prawdopodobnie każdy gracz pamięta nieśmiertelną sekwencję z tej drugiej części tej gry:

2002 r. przyniósł zupełnie nowy rozdział w życiu firmy. Rozpoczęła działalność kolejna spółka z dzisiejszej Grupy – CD Projekt Red Studio Sp. z o.o.

We wrześniu 2003 r. studio deweloperskie CD PROJEKT RED zabrało się do pracy nad pierwszą własną grą RPG. Był to osadzony w realiach świata Andrzeja Sapkowskiego Wiedźmin. Projekt, przy budżecie blisko 20 mln zł, był najdroższą rodzimą produkcją tamtych czasów. Z pełną historią zapoznasz się na stronie spółki.

Notowania akcji CDR

Akcje znajdziesz na GPW pod symbolem CDR. Spółka stanowią istotną część indeksu WIG20. Indeks obejmuje 20 największych i najbardziej płynnych spółek na warszawskiej giełdzie.

Dywidendy CD projekt

CDR zaczął regularnie płacić dywidendę od 2021 roku (za 2020). Stopa dywidendy oscyluje wokół 1%. Spółka nie ma polityki dywidendowej.

Czynniki wpływające na cenę akcje CDR

Cena akcji CD Projekt jest wynikiem wielu zmiennych. Przede wszystkim, wyniki finansowe spółki odgrywają kluczową rolę. Regularne raporty dotyczące przychodów, zysków i marż są dokładnie analizowane przez inwestorów, którzy na tej podstawie podejmują decyzje o kupnie lub sprzedaży akcji.

Istotnym czynnikiem są także premiery nowych gier. CD Projekt jest znany z gier takich jak „Wiedźmin” czy „Cyberpunk 2077”. Sukces lub porażka nowo wydanych tytułów bezpośrednio wpływa na cenę akcji. Opinie recenzentów oraz reakcje graczy mogą wywołać znaczne wahania wartości rynkowej.

Oczekiwania rynku i prognozy analityków również mają znaczenie. Pozytywne prognozy i rekomendacje mogą podnieść cenę akcji, podczas gdy negatywne mogą ją obniżyć. Ponadto, wydarzenia na rynku globalnym i sytuacja gospodarcza, takie jak zmiany w polityce monetarnej czy globalne kryzysy ekonomiczne, mogą mieć wpływ na nastroje inwestorów i, w konsekwencji, na cenę akcji.

Ważnym aspektem jest również zarządzanie spółką i reputacja jej zarządu. Decyzje strategiczne, takie jak akwizycje, partnerstwa czy zmiany w kadrze zarządzającej, mogą wpłynąć na postrzeganie firmy przez inwestorów.

Dodatkowo, kwestie regulacyjne i prawne, w tym spory sądowe i regulacje branżowe, mogą mieć bezpośredni wpływ na działalność i wyniki finansowe CD Projekt, co z kolei przekłada się na cenę jej akcji.

Wszystkie te czynniki razem kształtują dynamiczny obraz wartości rynkowej CD Projekt, sprawiając, że cena jej akcji jest wynikiem złożonej interakcji wielu zmiennych.

Ulubieniec spekulantów

Akcje CDR są jednymi z najczęściej widniejących pozycji w rejestrze krótkiej sprzedaży KNF. W tym wypadku powody mogą być zarówno fundamentalne, jak i techniczne. Zaznaczyć trzeba, że w poniższym rejestrze widnieją jedynie pozycje przekraczające 0,5 proc. akcji.

Następna premiera dużej gry, czyli kolejnego Wiedźmina, nastąpi najwcześniej w 2026 r. Trzeba też pamiętać, że dla funduszy jest to technicznie idealny podmiot do prowadzenia krótkiej sprzedaży, ponieważ akcje są bardzo płynne.

Czy CD Projekt może zostać przejęty?

Taka możliwość zawsze istnieje, ponieważ fuzje i przejęcia w tej branży są dość częste. Na ten moment jednak spółka nie ma takich planów. Pod koniec 2023 r. w wywiadzie dla „Parkietu” wieloletni prezes, akcjonariusz, a obecnie członek zarządu Adam Kiciński komentował, że firma nie jest zainteresowana dołączeniem do większego projektu.

Artykuły powiązane

Nasze filmy


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.