CD Projekt dywidenda za 2024 rok – ile wyniesie?

15.05.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Prognozowanie przychodów i zysków z tym związanych jest w przypadku firm produkujących gry prawie niemożliwe. Dlatego bardzo trudno nazwać je klasycznymi spółkami dywidendowymi, dla których najważniejszy jest stały wzrost przychodów i zysku. Możemy znać nakłady inwestycyjne na stworzenie gry, ale nie wiemy, czy się ona sprzeda, a jeżeli się sprzeda, to w jakiej ilości. Dlatego też trudno ustalić, iż dywidenda w danym roku wyniesie X, a w kolejnym Y. Niemniej jednak znamy już poziom dywidendy CD Projekt, który wypłaci  w 2024 roku za rok 2023.

100 mln zysku na wypłatę dywidendy CD Projekt

CD Projekt w opublikowanym raporcie rocznym za 2023 wskazał, iż skonsolidowane przychody ze sprzedaży przekroczyły 1,2 mld zł, a zysk netto wyniósł 481 mln zł. Stanowi to odpowiednio 29-proc. i 39-proc. wzrost względem 2022 r.

Z zysku netto zarząd zarekomendował wypłatę 100 mld zł w formie dywidendy. Ponieważ mamy wyemitowane 100 mln akcji, dywidenda CD Projekt wyniesie dokładnie 1 zł na akcję. Dywidenda wyniesie zatem dokładnie tyle, ile wyniosła w 2022 oraz w 2021 roku.

Pełną historię dywidend CD Projekt możesz zobaczyć bezpośrednio na ich stronie internetowej.

Aby otrzymać dywidendę w 2024 roku, akcje należy mieć na koncie maklerskim po sesji 19 czerwca 2024. Dywidenda zostanie wypłacona 27 czerwca 2024 roku.

Prognozy na kolejne lata dla CD Projekt

We wstępie wskazałem, iż w istocie trudno jest prognozować przychody firmy produkującej gry. I mamy tutaj rozbieżność zarówno w tym, co prognozują analitycy i tym, jak podchodzi do tematu zarząd CD Projektu.

Analitycy (za serwisem Biznesradar.pl) wskazują średnią przychodów, a rozbieżność pomiędzy najniższymi prognozowanymi przychodami i najwyższymi sięga nawet 50%. Średnia za 2024 rok zakłada spadek przychodów o 35% w 2024 roku oraz o kolejne 13% w 2025. Jeszcze gorzej jest z zyskiem netto. Ten ma spaść do 252 mln zł w 2024 roku oraz do 165 mln zł w 2025 roku.

Biorąc pod uwagę, że wskaźnik wypłaty dywidendy CD Projekt spada systematycznie od 2018 roku (zarząd woli środki zachować w rezerwach firmy) i wynosi niespełna 21% (100 mln zysku z 481 mln zysku wypracowanego), w kolejnych latach dywidenda niekoniecznie mogłaby być wypłacona lub wypłacona w niewielkiej wysokości. Przy tej tendencji dywidenda CD Projekt w 2025 roku mogłaby wynieść 0,5 zł, a w 2026 roku tylko 0,33 zł za akcję. Te kalkulacje opierają się jednak na rozbieżnych ocenach analityków.

Zarząd CD Projekt jest bardziej optymistyczny

W lutym 2024 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy przyjęło uchwałę wyznaczającą warunek wynikowy w programie motywacyjnym na lata obrotowe 2024-2027. Cel to 3 mld zł łącznego skonsolidowanego zysku netto, wypracowanego w ciągu tych czterech lat.

Mówimy o średnim rocznym zysku netto przez cztery kolejne lata na poziomie 750 mln zł.

Jak sami widzicie, rozbieżność pomiędzy tym, co mówią analitycy, a celem zarządu CD Projekt jest ogromna i sięga setek procent. Kto będzie miał rację, czas pokaże.

Inwestorzy z dystansem do CD Projekt w 2024 roku

W ostatnich dniach cena CD Projekt rośnie, jednak sam ruch odbywa się przy malejącym wolumenie.

Wolumen korekcyjny na CD Projekt
Wolumen korekcyjny na CD Projekt

Cena akcji zaliczyła zwyżkę, jednak wolumen na tym ruchu malał, co sugeruje coraz mniejszy popyt na drożejące akcje. Na przyśpieszeniu wzrostu pojawiły się świece dystrybucyjne. Wniosek na tym etapie nasuwa się sam. Inwestorzy nie są przekonani do wystąpienia hossy (przynajmniej w tej chwili) na CD Projekt. Być może sytuacja się z czasem zmieni.


Hej! Fajnie, że doczytałeś do końca. Jeżeli artykuł Ci się spodobał, skocz na stronę główną, zostaw swój e-mail i odbierz prezenty. Rozdajemy je za darmo.


Autor wpisu: Paweł Pagacz

Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.