Co powinieneś zrobić, jeżeli chcesz zacząć inwestować? Poznaj odpowiedź PPCG Stock odnośnie inwestowania na giełdzie na tak zadane pytanie.
Inwestowanie ma jedną konkretną i niewypaczoną przez współczesne media i reklamy definicję. To oferowanie swojego kapitału w zamian za akcje firmy, która z założenia w perspektywie czasu powinna przynieść wzrost wartości. Inwestowanie nie jest zatem kupowaniem i sprzedawaniem akcji z dnia na dzień. To nie jest zakładanie się z innymi inwestorami, czy cena akcji wzrośnie, czy spadnie. Inwestowanie jest stawaniem się współwłaścicielem firmy. Giełda zaś jest miejscem, które za opłatą (prowizja maklerska) umożliwia Ci zakup akcji. Chcąc inwestować rób wszystko, aby całe życie trzymać się wyżej wskazanej definicji.
Narzędzia do inwestowania w akcje
Jeżeli chcesz zacząć inwestować na giełdzie, właściwie nie potrzebujesz nic więcej poza rachunkiem maklerskim, który umożliwi Ci inwestowanie właściwie wszędzie, gdzie będzie to dla Ciebie pożądane. To nie jest reklama, tylko informacja. Jako prowadzący PPCG Stock korzystamy z rachunku bossa.pl. To biuro maklerskie, wpisane na listę podmiotów Komisji Nadzoru Finansowego, polskie, które właściwie ma wszystko, co potrzebne.
📊 Interesujesz się spółkami dywidendowymi?
Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj zestawienia, analizy i aktualne TOP-y dywidendowych spółek z Polski, USA i świata – prosto na maila.
🎁 BONUS: eBOOK „Jak mądrze inwestować w akcje" – gotowa do pobrania od razu po zapisie.
- Możesz inwestować w krajowe akcje.
- Możesz inwestować w akcje zagraniczne na giełdach: Frankfurt, Amsterdam, Bruksela, Paryż, Londyn oraz giełdach Nasdaq, Nyse, SIX (Szwajcaria) oraz na giełdzie w Toronto.
- W walucie – złotówka, dolar, funt, euro, które możesz (za opłatą) wymienić w biurze maklerskim automatycznie (zleceniem internetowym).
Jest więc wszystko, co potrzebujesz, aby zacząć inwestować.
Strategia inwestowania w akcje
Twoja strategia inwestowania powinna obejmować to, co prowadzi istotnie do bogacenia się na rynkach finansowych. Inwestorzy bogacą się, kiedy chcą inwestować w akcje firm, które to rozwijają się w czasie (zwiększają przychody). Jeżeli obierzesz strategię podobną do PPCG Stock, czyli w dużej mierze skupiając się na inwestycjach w spółki dywidendowe, dodatkowo będziesz wzbogacał swój rachunek nie tylko wzrostem wartości akcji firm giełdowych w czasie, ale i dochodem pasywnym. Dochód pasywny w tym przypadku to rosnąca wraz z wiekiem (i czasem Twojej inwestycji) firmy wartość wypłacanej dywidendy. Doświadczamy tego na wielu takich spółkach, gdzie z roku na rok akcje nie tylko są droższe, ale i płacą wyższą dywidendę. Taką dywidendę (wpływa na konto jako gotówka) wykorzystujesz do zakupu kolejnych akcji. Masz więcej akcji i jeszcze więcej dywidend.
Taka strategia inwestowania w spółki dywidendoweprowadzi do wzrostu majątku w czasie. Uwierz mi na słowo, że niemal niemożliwe jest zarobienie ogromnych pieniędzy w krótkim czasie. Inwestowanie wymaga cierpliwości, czasu i konsekwentnego postępowania w obranej strategii. Dopiero kiedy miną lata, zobaczysz ogromny efekt swoich dobrych od początku decyzji.
Czego unikać, jeżeli chcesz zacząć inwestować
Nie daj się wpuścić w maliny i nie zakładaj rachunku na FOREX. Ponad 70% ludzi traci cały kapitał w ciągu roku od pierwszej transakcji. Nie wygrasz z algorytmami, zmiennością i ogromną dźwignią. Musisz rozumieć to, że każda transakcja to jest koszt. Nie tylko ryzyko, ale i koszt.
Jeżeli inwestujesz w akcje, płacisz prowizję raz i możesz stać się inwestorem na kolejne 10 lat. To jest Twój jedyny koszt. Jeżeli spekulujesz na cenie akcji i robisz 100 transakcji kupna i sprzedaży takich akcji, płacisz 78% swojego kapitału (przy standardowej prowizji). To nie jest żart. Policz to. Z każdych 10 000 zł przy 100 transakcjach wejścia i wyjścia płacisz 7800 zł prowizji. Złoty klient. Pamiętaj o definicji inwestora. Twoim zadaniem jest zostanie inwestorem, a nie spekulantem.
Co trzeba ogarnąć, jeżeli chcesz inwestować na giełdzie?
Analizę VSA, aby z grubsza rozumieć, czy na akcjach widzisz akumulację lub dystrybucję (przynajmniej uzasadnisz, że kupujesz coś tanio lub nie pchasz się w inwestycję, z której inni uciekają) oraz analizę fundamentalną.
W analizie fundamentalnej ważne jest zrozumienie, czy spółka, której akcje kupujesz, będzie się w stanie rozwijać w czasie. Czy będzie zwiększała z roku na rok swoje przychody przez kolejne lata? Musisz rozumieć to, że cena akcji nie bierze się znikąd. Cena akcji odzwierciedla mniej (mniej więcej) w czasie wartość firmy. Jeżeli firma się rozwija (zwiększa przychody, a więc sprzedaż), inwestorzy będą skłonni za te akcje w przyszłości płacić więcej. Stąd właśnie biorą się hossy na akcjach, tzw. długoterminowe trendy wzrostowe, nawet, jeżeli czasem przerywane są rynkowymi bessami. Dodatkowo jeżeli masz akcje bardzo dobrej firmy, w czasie spadku chętnie dokupisz jej akcje. Większość inwestorów postępuje odwrotnie, często w okresie gwałtownych spadków.
Trudno mi tutaj nawet próbować omówić analizę fundamentalną, bowiem na jej całość składa się ogrom elementów. Portal PPCG Stock, na którym właśnie jesteś, jest kopalnią wiedzy o tym, jak właściwie analizować akcje. Od Twojej determinacji zależeć będzie to, ile wiedzy przyswoisz lub czy może właśnie opuścisz to miejsce i pewnie długo tu nie wrócisz.
Autor wpisu: Paweł Pagacz
Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.
Wybierz Abonament i zyskaj dostęp do 5 portfeli inwestycyjnych PPCG Stock.
- W portfelu głównym kupujemy spółki o wysokim potencjale możliwego wzrostu
- W portfelu dywidendowym wybieramy najlepsze spółki dywidendowe na GPW
- Portfel emerytalny ma za zadanie zwiększyć wartość oraz zyskiwać na wypłacanych dywidendach
- W portfelu zagranicznym kupujemy bardzo dobre akcje amerykańskie oraz brytyjskie, które mogą mocno rosnąć
- Do portfela pasywnego dobieramy ETF-y, które mogą silnie zwyżkować
W każdym abonamencie otrzymujesz dostęp do komentarza giełdowego codziennie rano na sesji, odpowiedzi na zadane przez siebie pytania (od 9 do 17) oraz sekcji Premium z pogłębionymi analizami rynku. Zawsze kiedy kupujemy lub sprzedajemy akcje, otrzymujesz informację na e-mail oraz SMS.
Zakup abonamentu pozbawiony jest ryzyka. W ciągu 30 dni w każdej chwili i bez podania przyczyny możesz zrezygnować z abonamentu i odzyskać 100% opłaty za abonament. Czy ta oferta Ci się podoba?
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.