Inwestowanie w spółki dywidendowe i wzrost dywidendy to jedna z najefektywniejszych strategii inwestycyjnych. Nie wszyscy inwestorzy w pełni rozumieją, na czym polega ta strategia. Jako inwestor dywidendowy szukam i inwestuję w spółki z długą historią corocznego wzrostu dywidendy. Co tak naprawdę oznacza fakt, że spółka może co roku wypłacić Ci wyższą dywidendę?
Silne fundamenty i wskaźniki finansowe to podstawa przy wyborze spółki dywidendowej
Jeśli spółka przykładowo od 20 lat co roku płaci wyższą dywidendę, to ma po prostu na to środki. Jest zatem podmiotem, który:
- ma przewagę konkurencyjną na rynku
- ma dobre perspektywy rozwoju swojego biznesu
- cechuje ją wysoki zwrot z zainwestowanego kapitału (wysoki wskaźnik ROIC)
- ma wysokie i powtarzalne wolne przepływy pieniężne
Zdolność do corocznego wzrostu dywidendy w długim terminie jest bezpośrednio wynikiem rosnących zysków na akcję (EPS). Celem inwestora jest zidentyfikowanie takiej spółki dywidendowej na możliwie wczesnym etapie rozwoju, kupno akcji spółki po atrakcyjnej cenie i trzymanie jej jak najdłużej w portfelu. A przynajmniej dopóki nie obetnie dywidendy.
Cintas to przykład świetnej spółki dywidendowej. 41 lat wzrostu dywidendy
Najlepsze spółki dywidendowe, które cechują się wysoką całkowitą stopą zwrotu, to często nudne akcje, o których niewiele się mówi i pisze. Do takich spółek należy ubezpieczeniowa Cintas. Czym zajmuje się ta spółka dywidendowa?
Cintas oferuje wynajem/sprzedaż mundurów oraz produktów i usług dodatkowych, takich jak mopy, apteczki i inspekcje przeciwpożarowe. Zapewnia programy wynajmu jednolitych artykułów, w tym odzieży biurowej, odzieży szytej na miarę, odzieży ognioodpornej, fartuchów laboratoryjnych i innej odzieży specjalistycznej. Produkty dla obiektów obejmują wynajem i sprzedaż wycieraczek wejściowych, mopów, ręczników sklepowych, środków do dezynfekcji rąk i artykułów toaletowych. Pozostała działalność Cintas obejmuje usługi pierwszej pomocy i bezpieczeństwa oraz usługi przeciwpożarowe.
Spółka wygenerowała akcjonariuszom w ciągu ostatnie dekady stopę zwrotu na poziomie 1284%.
Warto zagłębić się bardziej wnikliwie w źródła tak fantastycznej stopy zwrotu z inwestycji w akcje spółki giełdowej Cintas. Całkowity zwrot z inwestycji to pochodna:
- dywidend
- wzrostu FCF na akcję
- zmiany rynkowej wyceny akcji
Rosnąca dywidenda to podstawowe źródło dochodu pasywnego z inwestycji w spółki dywidendowej. Cintas szybko podnosi dywidendę
Zacznijmy od bazy, czyli wzrostu dywidendy Cintas. Dywidenda wzrosła z 0,7$ w 2014 roku do 5,4$ w 2024 roku, co daje wzrost dywidendy na akcję na poziomie 601%. Dywidenda rosła jednak szybciej niż zyski firmy, ponieważ spółka podnosiła wskaźnik wypłaty dywidendy. Wzrósł on z 20% w 2014 roku do 36% w 2024 roku, ale nadal jest na bezpiecznym poziomie poniżej 50%.
Jeśli zainwestowałeś w akcje Cintas pod koniec 2013 roku, to miałeś stopę dywidendy 1,3%. Trzymając akcje do dziś, cieszysz się z kolei stopą dywidendy ok. 9% (względem Twojej ceny zakupu akcji). To jest bardzo cenna lekcja dla inwestorów dywidendowych, którzy zwracają uwagę wyłącznie na bieżącą stopę dywidendy. Odrzucają tym samym na etapie selekcji wiele spółek, którą okazują się po czasie świetną inwestycją, bo szybko podnoszą dywidendę. Założę się, że wielu inwestorów zignorowało w 2013 roku Cintas, bo miała niższą stopę dywidendy od średniej indeksu SP500 (1,94% na koniec grudnia 2013). Z kolei wiele spółek z wyższą wtedy stopą dywidendy nie było w stanie regularnie jej podnosić, by skompensować akcjonariuszom rosnącą inflację.
Gotówka jest królem. Wzrost FCF to klucz do generowania gotówki w firmie i wypłaty coraz wyższej dywidendy
Dodatnie i rosnące przepływy pieniężne oznaczają zdolność spółki giełdowej do generowania rosnącego strumienia gotówki z każdej złotówki sprzedaży. W przypadku Cintas FCF (wolne przepływy pieniężne) wzrosły z 3,82$ na akcję w 2013 roku do 16,43$ na akcję w 2024 roku, co daje wzrost 330%. To świetny wynik. Na koniec 2013 roku jedna akcja Cintas kosztowała prawie 59,6$, a w 2024 roku to już 793,77$.
Na koniec 2013 roku wskaźnik C/FCF wynosił 15,6, zaś stopa dywidendy 1,3%. Aktualnie wskaźnik P/FCF to 49,11, natomiast stopa dywidendy 0,71%. Co jednak ważniejsze, przez ostatnie 10 lat spółka dywidendowa Cintas podnosiła dywidendę w średnim tempie 23,8% r/r. Zmiana w mnożniku P/FCF to jeden z głównych filarów rekordowej całkowitej stopy zwrotu z inwestycji w akcje Cintas w ostatniej dekadzie.
Jak mnożnik wyceny wpływa na całkowitą stopę zwrotu z inwestycji w akcje?
W przypadku Cintas utrzymanie mnożnika wyceny na stałym poziomie oznacza, że notowania Cintas mogłyby wzrosnąć „tylko” 330%, czyli w tempie wzrostu FCF. To właśnie wzrost mnożnika wyceny P/FCF umożliwił oprócz dywidendy uzyskanie tak wysokiej całkowitej stopy zwrotu. To ma oczywiście swoje negatywne konsekwencje dla inwestorów, którzy dziś chcieliby kupić akcje.
Cintas z pewnością jest dobrą spółką dywidendową i rentownym biznesem ze wskaźnikiem ROIC 21,2%. Prawdopodobnie będzie podnosić FCF na akcję i dywidendę na akcję przez kolejną dekadę w 2-cyfrowym tempie. Jednak wysoki wskaźnik P/FCF nie daje nam wystarczającej marży bezpieczeństwa przy zakupie akcji po bieżącym kursie. Dlaczego? Podnosi bowiem ryzyko, że mnożnik wyceny spadnie w przyszłości, jest bowiem w dużym stopniu pochodną emocji inwestorów. Ci zaś kierują się chciwością lub strachem przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.
Aktualnie akcje Cintas są moim zdaniem przewartościowane. Ideą skutecznego inwestowania w spółki dywidendowe jest kupowanie ich we właściwym momencie, najlepiej z dyskontem względem wartości godziwej. Kurs Cintas jest według modelu DCF ok. 65% powyżej fair value, która wynosu ok. 480$. Jeśli przepłacimy za przyszły strumień dywidendy i zysków spółki giełdowej, może minąć sporo czasu, zanim nasza inwestycja się zwróci. Nawet jeśli fundamentalnie wszystko w spółce idzie zgodnie z planem.
Podsumowując, kupno akcji dziś zawsze niesie ryzyko, że spółka dowiezie, ale spadnie mnożnik wyceny. Przykładowo potrojenie EPS Cintas w kolejnej dekadzie przy spadku mnożnika wyceny do 16 (jak w 2013 roku) oznacza, że akcjonariusze będą polegali głównie na dywidendzie jako źródle dochodu. Dlatego kluczowe jest nie tylko kupienie dobrej spółki dywidendowej, ale kupienie jej po dobrej cenie z dyskontem względem wartości wewnętrznej.
Autor wpisu: Bartek Bohdan
Wyniki portfeli edukacyjnych
Całkowite stopy zwrotu (TR) na dzień 30.06.2024 (od początku prowadzenia portfeli) obejmują wzrost kursu akcji i wypłacone dywidendy.
Portfele edukacyjne: Główny +101% / Emerytalny +192% / Dywidendowy +87%
TOP 5 spółek: Shell +223% / Rokita +162% / DOM +142% / PEO +153% / PZU +109%
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.