Co dalej z akcjami Budimex?

10.06.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz
Akcje Budimex

Akcje spółki Budimex są jednymi z ciekawszych pod względem zachowania na giełdzie. Są chciane, bo są dobre, ale jednocześnie przypominają trochę nagrzany kartofel, który kiedyś może kogoś poparzyć. Dlaczego tak sądzę? Zapraszam do analizy akcji Budimex.

Wyobraźmy sobie biegacza, który biegnie na 110% swoich możliwości. Wszyscy widzimy super zawodnika, który wyprzedza praktycznie wszystkich. My, jako obserwatorzy widzimy, że ten bieg jest trochę na wyrost i w pewnym momencie biegaczowi braknie siły. Część obserwatorów jednak widzi to, że ten biegacz, wygrywa w tej chwili wyścig, więc stawia na niego pieniądze.

Akcje Budimex są za drogie

Tak właśnie jest z akcjami Budimex. Są przewartościowane. To, co dostajemy w przychodach na każdą akcję, jest najwyżej w historii notowań. Wskaźnik wypłaty dywidendy utrzymywany jest w granicy 100%, co praktycznie uniemożliwia płatność wyższej dywidendy bez zwiększenia zysku netto w przyszłości (ten ma rosnąć kolejne kilka procent rocznie). Cena akcji jest wysoko, bo Budimex daje z siebie absolutnie wszystko, co może dać. Pytanie, co się stanie, jeżeli nie będzie w stanie dać tak dużo?

Dla akcji Budimex aż 5 analityków zdecydowało się wyrazić swoja opinię co do ceny docelowej na najbliższe 12 miesięcy (a zatem prognoza do czerwca 2025 roku). Oscyluje ona w granicach 434 zł – 730 zł, przy czym średnią ustalono na poziomie 590,62 zł, co daje negatywne dyskonto na poziomie ok. 18% względem ceny akcji z zeszłego tygodnia.

Analiza VSA Budimex

Na wykresie cenowym akcji Budimex nie widzę żadnych silnych sygnałów podażowych (na interwale dziennym i tygodniowym). Na interwale miesięcznym jest świeca szpulka oraz „nadciągająca podaż”, świadczące łącznie od „zbyt wysokich cenach”.

Akcje Budimex
Akcje Budimex

W dniu dzisiejszym akcje Budimex mocniej spadają, ale na tej podstawie trudno prognozować zasięg spadku. Z punktu widzenia potencjalnego inwestora, tylko urealnienie cen stworzy pewien bezpieczny bufor do długoterminowego inwestowania. Gdyby cena akcji z jakiegoś powodu faktycznie spadła pod średni poziom prognozowany przez analityków (590,62 zł), stałaby się atrakcyjną na przyszłość.

Jaka jest rzeczywista wartość Budimex?

Nie tylko uzyskalibyśmy wysoką (ale nadal wyśrubowaną) stopę dywidendy. Otrzymalibyśmy również możliwość inwestowania w akcje z niewielkim dyskontem, rozumianym, jako możliwość dalszego wzrostu przychodów na akcję w przyszłości (od atrakcyjnego dla nas poziomu, a nie poziomu przewartościowania na start).

Godziwa wartość akcji Budimex
Godziwa wartość akcji Budimex

Jaka jest godziwa cena akcji BDX, patrząc na przyszłe przepływy pieniężne? Używając powyższego modelu zdyskontowanych przepływów pieniężnych, godziwą wartość szacuje się na poziomie 520,69 zł, a wszystko, co poniżej, jest w istocie okazją inwestycyjną. Jeżeli cena akcji spadnie tak nisko, prawdopodobnie zobaczymy mocny skok wolumenów, wskazujący na akumulację akcji. To będzie ważna wskazówka dla inwestorów giełdowych.

Podsumowanie

Zarówno analitycy giełdowi, jak i wyceny modeli, bezpieczną wartość dla inwestycji dla akcji Budimex szacują na poziom 500-600 zł. To są z grubsza przedziały, gdzie warto się pochylić nad tym, co dzieje się na wykresie.

Autor wpisu: Paweł Pagacz

Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.