Co sądzi Warren Buffett o emeryturze i inwestowaniu w dywidendy?

17.06.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan
Buffett dywidendy

Jestem wielkim fanem Warrena Buffetta i spółek dywidendowych. Jego listy do akcjonariuszy są doskonałym źródłem informacji dla każdego, kto chce zgłębić się inwestowanie w wartość. Osobiście uważam, że Warren Buffett jest w takim samym stopniu inwestorem w wartość, co inwestorem zajmującym się wzrostem dywidendy.

Dywidendy: Jaki jest cel inwestowania w spółki dywidendowe?

Jestem także zwolennikiem inwestowania w wzrost dywidendy. Celem każdego inwestora dążącego do wzrostu dywidendy jest wygenerowanie dochodu z dywidend, który  pokryje z naddatkiem wydatki na emeryturze. Aby to osiągnąć, musisz oszczędzać i inwestować w wysokiej jakości spółki dywidendowe, które sprzedają po atrakcyjnych wycenach. Następnym krokiem jest systematyczne powielanie tego schematu i pozwolenie, aby procent składany wykonał za Ciebie ciężką pracę.

Sprawdź projekt Bogatyalbobiedny.pl i dołącz do społeczności, która buduje dynamicznie rosnący dochód pasywny. To jedyny taki projekt w Polsce, który może pochwalić się rewelacyjnymi wynikami.

Budowanie portfela spółek dywidendowych wymaga czasu, ale gdy osiągniesz masę krytyczną, pojawi się efekt kuli śnieżnej. Dla każdego inwestora moment, w którym przychody z dywidend rosną szybciej od wydatków, jest inny. Zależy to od początkowego kapitału i bieżących możliwości finansowych. Im więcej jesteś w stanie odłożyć na inwestycje co miesiąc, tym szybciej zrealizujesz swój cel. To są oczywiście tylko parametry finansowe, a dochodzi jeszcze kwestia osobistych cech każdego inwestora.

Niedawno widziałem ciekawy klip wideo Warrena Buffetta, w którym omawiał, w jaki sposób inwestowałby, gdyby przeszedł na emeryturę. Jest to oczywiście związane z dywidendami.

Buffett krótko i zwięźle podsumował inwestowanie w dywidendy. Mając kapitał w wysokości 1 mln dolarów i stopą dywidendy 3%, księgujesz co roku 30 tys. dolarów dywidendy. Jeżeli nie masz żadnych zobowiązań, to w takim układzie nie musisz się martwić o swoją przyszłość. Uważam, że bardzo ważna jest wolność od zobowiązań finansowych, choć wiem, że nie każdy może sobie na to pozwolić.

Naucz się generować nadwyżki finansowe

Sam mam to szczęście, że mieszkam w domu po rodzicach, który nie jest obciążony hipoteką i jest moją własnością. Nie mam debetu na rachunku bieżącym, nie posiadam karty kredytowej, nie mam samochodu na raty. Jeśli coś kupuję, to zwykle za gotówkę. Jak nie mam wystarczających środków w danym momencie, zakładam cel w ramach konta osobistego i zbieram na upatrzony produkt.

Zobacz:  Rekordowa dywidenda Text wyniesie łącznie 5,98 zł na akcję

Od czasu do czasu kupię coś na raty 0%, ale tylko wtedy, gdy na koncie mam odpowiadającą kredytowi ilość pieniędzy jako zabezpieczanie. Te środki pracują choćby na minimalnym oprocentowaniu, ale czuję się bezpiecznie i śpię spokojnie. Zwykle nie jest to kwota większa niż 5 tys. zł. i nigdy nie biorę kolejnego kredytu 0%, póki na spłacę poprzedniego. Nie żyję ponad stan i nie muszę rzeczami udowadniać nikomu swojej wartości. To bardzo pomaga w generowaniu nadwyżek finansowych, które mogę inwestować w akcje dywidendowe.

1 mln dolarów to spora kwota, ale nie jest to nierealny cel. Nawet jeśli zbijemy to do 1 mln zł, to bez problemu zbudujemy na GPW portfel dywidendowy z rentownością roczną 5-6%. Przykładowo PZU ma w 2024 roku stopę dywidendy prawie 9%, Orlen ponad 6,5%, a Kęty 6,6%. Rentowność 5-6% to 50-60 tys. dochodu pasywnego z dywidend  rocznie, czyli min. 4167 zł miesięcznie dodatkowo do emerytury. Jest to więcej niż wynosi średnia emerytura w Polsce w 2024 roku.

Dywidendy: Reguła 3%

To ciekawe i bardzo proste podejście do dochodu pasywnego z dywidend. Według tego założenia, na każdego dolara/złotówkę wypłaconej dywidendy w skali roku, potrzeba 33 dolary/złote zakumulowanego w spółkach dywidendowych kapitału. Innymi słowy 30 000 zł dochodu z dywidend rocznie wymaga inwestycji na poziomie 1 mln zł. Jeśli chcesz mieć 100 000 zł dochodu rocznie, musisz zainwestować przy stopie 3% ok. 3,3 mln zł. Im wyższa będzie stopa dywidendy w Twoim portfelu, tym mniej kapitału potrzebujesz, by wygenerować pożądany dochód pasywny.

To oznacza oczywiście, że najpierw ten min. 1 mln zł trzeba mieć. W dzisiejszych czasach nie jest to jednak aż tak astronomiczna kwota, jak jeszcze 20-30 lat temu. W przypadku inwestorów giełdowych to po prostu pochodna czasu, stopy dywidendy, tempa wzrostu dywidendy, miesięcznych oszczędności i codziennych wydatków. Każdy z tych parametrów można optymalizować oddzielnie lub łącznie.

Zobacz:  Rekomendacje czerwiec 2024 - Noble Securities zaleca kupno MOLECURE

Dywidendy: Podsumowanie

Warren Buffet wspomniał o spłaceniu domu i odchowaniu dzieci. To również wiąże się z redukcją kosztów. Podobnie jak on, mieszkam w domu, który ma już swoje lata. Wybudowany został w 1975 roku, gdy się urodziłem. Potem mój ojciec go rozbudował. Na przełomie 2009/2010 roku zrobiłem z żoną generalny remont, który kosztował ok. 100-120 tys. zł i zapłaciłem gotówką.

Dom ma już swoje lata, ale w tym momencie ponownie wolałbym zrobić remont, bo wydanie kolejnych 100 tys. zł oznacza koszt na poziomie 667 zł na m2. Nie ma opcji, bym w mojej lokalizacji w Krakowie kupił za tyle dom lub mieszkanie. Sprawdziłem ogłoszenia i na mojej ulicy w apartamentowcu mieszkania chodzą po ok. 13 000 zł za m2. Absolutne szaleństwo!

Dzieci nie posiadam, więc ten wydatek mnie nie dotyczy. Jestem zatem w komfortowej sytuacji, o której wspomniał Buffett. Mogę się skupić na tym, by inwestować w spółki dywidendowe wszystkie nadwyżki finansowe.

Autor wpisu: Bartek Bohdan

Współredaktor serwisu inwestora giełdowego PPCG. Aktywny inwestor giełdowy z ponad 12-letnim stażem. Jestem wielkim zwolennikiem inwestycji długoterminowych, budowania dochodu pasywnego z dywidend i procentu składanego. Uważam, że inwestorzy powinny powrócić do źródła, czyli akumulacji najlepszych aktywów. Takie aktywa nie tylko zwiększają wartość w czasie, ale przez dywidendy płacą nam za to, że trzymamy je w portfelu. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Wyniki portfeli edukacyjnych

Całkowite stopy zwrotu (TR) na dzień 31.03.2024 (od początku prowadzenia portfeli) obejmują wzrost kursu akcji i wypłacone dywidendy.

Portfele edukacyjne: Główny +82% / Emerytalny +175% / Dywidendowy +84%
TOP 5 spółek: Shell +196% / Rokita +179% / DOM +136% / PEO +151% / AMD +117%Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.