Columbus Energy – prognozy dla akcji

04.06.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz
Akcje Columbus Energy

Unia Europejska ciśnie wszystkich na transformację energetyczną, ale nie wszyscy tego chcą. Chcą tego przede wszystkim Niemcy, których firmy niewątpliwie stają się beneficjentami zmiany prawa w tym zakresie. Praktycznie każdy fundusz inwestycyjny zielonej transformacji, który było mi dane analizować, notował słabe wyniki. Inwestorzy na tym nie zarabiali. Dzisiaj na tapetę biorę Columbus Energy, jedną z czołowych firm działających w sektorze energii odnawialnej w Polsce.

Profil spółki Columbus

Firma Columbus Energy założona została w 2010 roku i specjalizuje się w projektowaniu, instalacji oraz serwisowaniu systemów fotowoltaicznych, które cieszą się coraz większą popularnością wśród polskich konsumentów. Columbus Energy w krótkim czasie stał się liderem na rynku, oferując kompleksowe rozwiązania energetyczne zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Za byciem liderem rynkowym nie poszły jednak zyski i zachowanie inwestorów.

Czy akcje Columbus Energy są akumulowane?

Columbus Energy - wykres
Columbus Energy – wykres

Każda zwyżka ceny akcji z okresu ostatnich 2 lat łączyła ze skokiem wolumenu. Oznacza to, że inwestorzy każdy wyższy poziom cenowy wykorzystywali do natychmiastowego wypchnięcia akcji w rynek. Nie wiem, kto akcji się pozbywał, bo nie śledziłem zachowania akcjonariatu na spółce. Faktem jest natomiast to, że skutkiem każdej dystrybucji był spadek cen.

Wyniki Columbus Energy i prognozy dla ceny akcji

Żaden z analityków giełdowych, pracujących dla instytucji finansowych, nie wydał rekomendacji dla ceny akcji. Możemy się jednak posłużyć tym, co jest nam publicznie znane. Poniżej zrzut ekranu z serwisu biznesradar.pl – posiadamy tam płatne konto, które ujawnia to, co jest za zamazaną treścią, jednak z wiadomego powodu nie będziemy tego ujawniać na łamach bezpłatnej analizy poniżej.

Columbus Energy-prognoza
Columbus Energy-prognoza

Od 2021 roku widzimy coraz mocniejszy spadek przychodów. Firma Columbus Energy traci pozycję na rynku zielonej transformacji. Uwagę zwraca techniczny koszt wytworzenia produkcji. Koszty wytworzenia są wyższe, niż przychody, które generuje spółka. To w naturalny sposób musi się przekładać na stratę na zysku ze sprzedaży. Oczywiście zysk netto spółki jest jeszcze niższy, bowiem spółka posiada również inne koszty (np. te finansowe wyniosły w ostatnim roku ok. 40 mln zł). Ze względu na straty nie ma mowy, aby Columbus Energy stał się spółką dywidendową.

Podsumowanie

Columbus Energy nie radzi sobie na rynku. Nie wiem, co dokładnie może stać za problemami, które widać w przychodach. Być może jest to efekt bardzo silnie rosnącej konkurencji, a może wpływ zmian w dopłatach do projektów fotowoltaicznych. Faktem jest jednak to, co widać zarówno na wykresie cenowym akcji jak i w tabeli przychodowej. Z roku na rok firma staje się coraz mniejsza, co dosłownie uzasadnia zachowanie inwestorów na cenie akcji. Ci, podchodząc do inwestowania na giełdzie, bardziej biorą pod uwagę zyskowniejsze spółki.

Dowiedz się więcej: jak zacząć inwestować?

Autor wpisu: Paweł Pagacz

Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.