Formacja odwrócenia na KGHM i PZU (aktualizacja)

19.04.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Aktualizacja analizy z dnia 10 kwietnia 2024. Czasem przypada mi niewdzięczna rola bycia w kontrze do większości. W taką rolę wszedłem przed hossą, kiedy rynek jeszcze jakiś czas spadał, a widać na nim było akumulację. Stwierdzenie, że rynek największych spółek pójdzie w stronę 2500 punktów, co będzie jedynie przystankiem przed dalszą hossą, mogło wywołać co najmniej salwy śmiechu.

Wtedy również mówiłem, że jak będziemy w okolicach 2500 punków, analitycy będą mówili, że jest tak drogo, że wróci bessa. I tu się pomyliłem, bowiem nie widzę takich artykułów. Obecnie wszyscy widzą hossę, więc ponownie stanę w kontrze do większości.

Nie zapowiem jednak bessy, bo się jej nie spodziewam. Zapowiem jednak męczący trend boczny, a kiedy inwestorzy będą dostatecznie zmęczeni, rynek wytrzepie ich z akcji. Jest takie powiedzenie, że dla Boga 1000 lat to jak jeden dzień, a jeden dzień to jak 1000 lat. Dla inwestorów jednak miesiąc ruchu bocznego to cała wieczność. Średni czas trzymania akcji skrócił się z kilku lat do kilku miesięcy na przestrzeni ostatnich 60 lat, więc 1-2 miesiące marazmu wystarczą, aby zrobić rotację akcji w portfelach inwestorów.

Sektorowo przestaje być tanio

Weźmy pod uwagę banki. O bankach zdarzało mi się pisać, że są tanio wyceniane – przykładowo w tym wpisie z końca października 2023 na łamach portalu Funduszowe.pl

Analiza PEKAO
Analiza PEKAO

O bankach media piszą, że są odpowiedzialne za wzrost i prawie nie jest możliwe utrzymanie wysokich poziomów cenowych. Zwracam zatem uwagę na to, że kolejny omawiany właśnie bank, tym razem PEKAO SA, posiada niedowartościowanie względem średniej na poziomie ok. 2,5 razy. Oznacza to, że właściwą ceną nie jest poziom ok. 130 zł, jak obecnie, ale poziom ok. 300 zł (pod warunkiem, że przychody pozostaną co najmniej na niezmienionym poziomie).Funduszowe.pl

Zobacz:  X-TRADE BROKERS (XTB) - zakaz reklamy w Hiszpanii przecenia akcje

Dzisiaj PEKAO jest notowane po 190 zł i pytanie, czy jest to drogo. Nadal nie jest drogo, ale również nie jest już tanio. Zdecydowanie bliżej nam do górnej granicy wyceny, niż miało to miejsce jeszcze kilka miesięcy temu. Przy tej okazji zwrócę uwagę na to, że w 2024 roku PEKAO wypłaci rekordową dywidendę w wysokości 19,20 zł za akcję. Składa się na tę kwotę 50% zysku netto z 2023 roku oraz niepodzielony zysk z 2019 roku. Nie został on skonsumowany ze względu na wybuch pandemii. To przy okazji pokazuje, że dobre spółki warto trzymać, bowiem wypracowane zyski mogą prędzej lub później trafić do akcjonariuszy. Odcięcie dywidendy nastąpi jeszcze w kwietniu, a wypłata dywidendy nastąpi w maju.

Widoczne formacje WFO

WFO, to Wolumenowa Formacja Odwrócenia. Zaobserwował i opatentował ją Rafał Glinicki. Wiemy tyle, że może się pojawić pomiędzy falą 3 i 5 oraz pomiędzy dołkami korekty A i C w korekcie ABC. Jeżeli dostrzegamy formację WFO, możemy się spodziewać jakiejś reakcji rynku. Może to być korekta, bądź odwrócenie trendu.

WFO na KGHM

KGHM rósł w ostatnich dniach w bardzo szybkim tempie, podnosząc wycenę o więcej niż 20%. Na wykresie widzimy dwa zjawiska. Pierwsze to właśnie wspomniane WFO. Drugie to malejący wolumen na zwyżce z akcentem podażowym.

WFO na KGHM
Formacja WFO na KGHM

Jestem niemal pewny, że różnym traderom skanery wypluły obecnie informacje o tej formacji na KGHM, więc nie zdziwię się, jeżeli nastąpi realizacja zysków. Na moment pisania niniejszego artykułu takiej reakcji jednak nie widzę, a cena rośnie o kolejne 2%. Zwracam uwagę, że formacja jest jednak faktem i nie zdziwię się, jeżeli wystąpi korekta.

WFO na PZU

Podobnie formacja WFO wystąpiła na PZU:

Formacja WFO na PZU
Formacja WFO na PZU

W przypadku akcji PZU formacja WFO może wywołać korektę. Zauważmy, że w okolicach 48 zł mamy silną strefę popytową. Od góry jednak dociska podaż. Wydaje się, że to element jakiejś szerszej korekty. Być może formacja WFO zwiastuje możliwy powrót w okolice 48 zł.

Zobacz:  Parcie na małe spółki winduje indeks Russell 2000

Podsumowanie

Nie zdziwię się, jeżeli kolejne 2 miesiące na rynku upłyną pod znakiem ruchu bocznego, w czasie którego niektóre spółki selektywnie będą uderzać w dół.

Dla nas będzie to czas polowania, bowiem jeżeli poszczególne dobre spółki zaniżą czasowo swoją wycenę, będziemy je podbierać przed kolejną fazą zwyżki. Najpierw dobra akumulacja przez kolejne tygodnie, a później zbieranie profitów.

Aktualizacja na dzień 19.04.2024

Zgodnie z oczekiwaniem na wykresie D1 KGHM buduje się ruch boczny w strefie 140 zł. KGHM jest jednym z mocniejszym komponentów WIG20 w ostatnim czasie, reagując pozytywnie na wzrost ceny miedzi.

KGHM korekta ABC
KGHM korekta ABC

Prawdopodobnie rysuje się płaska korekta ABC, która trzymając kurs blisko szczytu jest potwierdzeniem siły relatywnej waloru. Dorysowanie fali C korekty, o ile zostanie potwierdzone skokiem wolumenu, może być dobrym sygnałem do doważenia akcji w portfelu głównym PPCG Stock.

PZU zgodnie z założeniem pierwotnej analizy rozwija korektę po formacji WFO.

PZU korekta ABC
PZU korekta ABC

Na wykresie dziennym mamy prawdopodobnie narysowaną falę A i falę B. Zakładając szczyt fali B na obecnym poziomie i równość A i C, docelowym poziomem korekty może być dołek LTTM na 46,34 zł.

Autor wpisu: Paweł Pagacz

Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.