Być może spotkaliście się kiedyś z określeniem spółek FAANG (ew. GROWTH – młode, wzrostowe) lub VALUE.
FAANG kontra spółki wartościowe
FAANG to po prostu skrót od 5 dużych spółek technologicznych (Facebook, Amazon, Netflix, Apple i Google). Pojęcie FAANG funkcjonuje od 2013 roku, w minionym roku obchodziło swoje 10-lecie. Pierwszy raz zostało użyte przez Jima Cramera, znaną osobowość telewizyjną. A w jakim kontekście? Cramer miał swój program na antenie CNBC i w jednym odcinku wychwalał on 4 wiodące spółki technologiczne w USA, a więc: Facebook, Amazon, Netflix i Google. Pierwotnie więc chodziło o pojęcie FANG. 4 lata później do tego kwartetu technologicznego dołączyło Apple i tak powstało FAANG.
Spółki VALUE to spółki o ugruntowanej pozycji rynkowej, które bardzo często płacą od wielu lat dywidendę. Tyle z nazewnictwa. Kapitał ma to do siebie, że płynie (nie zawsze, ale często) sektorami, dlatego chociażby w tej chwili można zaobserwować już bardzo zaawansowane fazy wzrostu spółek FAANG (przykładowo CD Projekt jest już po 400 zł w chwili pisania tego artykułu). A gdzie są spółki VALUE? Daleko w tyle, prawie zapomniane, chociaż bardzo tanie.
Przy okazji wspomnę, że możesz obserwować zbiorczy indeks FAANG na rożnych platformach – Bloomberg pod tym adresem: FAANG
Siła relatywna FAANG względem WIG20
Najważniejszy, aby nie tracić czasu, to siła relatywna FG.F (kontrakt na indeks FANG) w stosunku do WIG20. Z łatwością każdy może zobaczyć to, że indeks się dość dynamicznie wspina i zyskuje wielokrotnie więcej niż WIG20, w którym większość spółek to spółki VALUE.
To, co jednak możemy zobaczyć, to że ten wzrost się klinuje na samym końcu:
Co to w praktyce oznacza? Na pewno nie bessę na spółkach FAANG. Oznacza to po prostu, że siła relatywna spółek FAANG w stosunku do WIG20 będzie maleć. Odwracając to stwierdzenie, WIG20 (czyli spółki głównie VALUE) powinien stawać się coraz silniejszy. Kapitał w większej części powinien płynąć do spółek VALUE, czyli pośrednio WIG20.
Dołącz do nas – w tym tygodniu 120 dni w cenie 90 w abonamencie LITE 90. Zyskasz 33% więcej dni! Wykorzystaj bonus do 7 października do godziny 20:00. |
Jeżeli ktoś na tej podstawie miałby podejmować decyzje inwestycyjne, to może domniemać, że jego kapitał znacznie lepiej będzie rozpoczynał pracę na spółkach wartościowych (WIG20), niż prawdopodobnie na CD Projekt. Ma już bardzo zaawansowany wzrost i operuje na nim długoterminowy kapitał.
Czy polskie akcje są tanie? Wskaźnik CAPE dla polskich akcji
Sytuacja robi się tym bardziej ciekawa, jeżeli dopowiemy, że mamy jeden z najtańszych rynków na świecie. Zgodnie z najnowszym raportem CAPE dla Polski wynosi 8,2, co stawia nas w gronie ekstremalnie niedowartościowanych giełd.
Jest w Polsce tanio, nawet pomimo faktu, że od dołka ok. 1250 punktów odbiliśmy już 400 punktów w górę. Na polskiej giełdzie jest wiele wartościowych spółek, które może w tym roku nie płacą dywidendy, ale z pewnością zarabiają bardzo duże pieniądze. Czy mimo kryzysu gospodarczego jednak szykuje nam się hossa stulecia?
Wybierz Abonament i zyskaj dostęp do 5 portfeli inwestycyjnych PPCG Stock.
- W portfelu głównym kupujemy spółki o wysokim potencjale możliwego wzrostu
- W portfelu dywidendowym wybieramy najlepsze spółki dywidendowe na GPW
- Portfel emerytalny ma za zadanie zwiększyć wartość oraz zyskiwać na wypłacanych dywidendach
- W portfelu zagranicznym kupujemy bardzo dobre akcje amerykańskie oraz brytyjskie, które mogą mocno rosnąć
- Do portfela pasywnego dobieramy ETF-y, które mogą silnie zwyżkować
W każdym abonamencie otrzymujesz dostęp do komentarza giełdowego codziennie rano na sesji, odpowiedzi na zadane przez siebie pytania (od 9 do 17) oraz sekcji Premium z pogłębionymi analizami rynku. Zawsze kiedy kupujemy lub sprzedajemy akcje, otrzymujesz informację na e-mail oraz SMS.
Zakup abonamentu pozbawiony jest ryzyka. W ciągu 30 dni w każdej chwili i bez podania przyczyny możesz zrezygnować z abonamentu i odzyskać 100% opłaty za abonament. Czy ta oferta Ci się podoba?
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.