Czy FAANG są już za drogie?

20.05.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz
faang

Być może spotkaliście się kiedyś z określeniem spółek FAANG (ew. GROWTH – młode, wzrostowe) lub VALUE.

FAANG kontra spółki wartościowe

FAANG to po prostu skrót od 5 dużych spółek technologicznych (Facebook, Amazon, Netflix, Apple i Google). Pojęcie FAANG funkcjonuje od 2013 roku, w minionym roku obchodziło swoje 10-lecie. Pierwszy raz zostało użyte przez Jima Cramera, znaną osobowość telewizyjną. A w jakim kontekście? Cramer miał swój program na antenie CNBC i w jednym odcinku wychwalał on 4 wiodące spółki technologiczne w USA, a więc: Facebook, Amazon, Netflix i Google. Pierwotnie więc chodziło o pojęcie FANG. 4 lata później do tego kwartetu technologicznego dołączyło Apple i tak powstało FAANG.

Spółki VALUE to spółki o ugruntowanej pozycji rynkowej, które bardzo często płacą od wielu lat dywidendę. Tyle z nazewnictwa. Kapitał ma to do siebie, że płynie (nie zawsze, ale często) sektorami, dlatego chociażby w tej chwili można zaobserwować już bardzo zaawansowane fazy wzrostu spółek FAANG (przykładowo CD Projekt jest już po 400 zł w chwili pisania tego artykułu). A gdzie są spółki VALUE? Daleko w tyle, prawie zapomniane, chociaż bardzo tanie.

Zobacz:  Dlaczego musisz wybrać najlepsze spółki giełdowe?

Przy okazji wspomnę, że możesz obserwować zbiorczy indeks FAANG na rożnych platformach – Bloomberg pod tym adresem: FAANG

Siła relatywna FAANG względem WIG20

Najważniejszy, aby nie tracić czasu, to siła relatywna FG.F (kontrakt na indeks FANG) w stosunku do WIG20. Z łatwością każdy może zobaczyć to, że indeks się dość dynamicznie wspina i zyskuje wielokrotnie więcej niż WIG20, w którym większość spółek to spółki VALUE.

Siła relatywna FAANG i WIG20
Siła relatywna FAANG i WIG20

To, co jednak możemy zobaczyć, to że ten wzrost się klinuje na samym końcu:

Siła relatywna FAANG i WIG20 klin
Siła relatywna FAANG i WIG20 klin

Co to w praktyce oznacza? Na pewno nie bessę na spółkach FAANG. Oznacza to po prostu, że siła relatywna spółek FAANG w stosunku do WIG20 będzie maleć. Odwracając to stwierdzenie, WIG20 (czyli spółki głównie VALUE) powinien stawać się coraz silniejszy. Kapitał w większej części powinien płynąć do spółek VALUE, czyli pośrednio WIG20.

Jeżeli ktoś na tej podstawie miałby podejmować decyzje inwestycyjne, to może domniemać, że jego kapitał znacznie lepiej będzie rozpoczynał pracę na spółkach wartościowych (WIG20), niż prawdopodobnie na CD Projekt. Ma już bardzo zaawansowany wzrost i operuje na nim długoterminowy kapitał.

Zobacz:  Test wolumenowy na PZU

Czy polskie akcje są tanie? Wskaźnik CAPE dla polskich akcji

Sytuacja robi się tym bardziej ciekawa, jeżeli dopowiemy, że mamy jeden z najtańszych rynków na świecie. Zgodnie z najnowszym raportem CAPE dla Polski wynosi 8,2, co stawia nas w gronie ekstremalnie niedowartościowanych giełd.

Wskaźnik CAPE dla polskich akcji
Wskaźnik CAPE dla polskich akcji

Jest w Polsce tanio, nawet pomimo faktu, że od dołka ok. 1250 punktów odbiliśmy już 400 punktów w górę. Na polskiej giełdzie jest wiele wartościowych spółek, które może w tym roku nie płacą dywidendy, ale z pewnością zarabiają bardzo duże pieniądze. Czy mimo kryzysu gospodarczego jednak szykuje nam się hossa stulecia?


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.