Rio Tinto to świetna spółka dywidendowa i jednocześnie jedna z największych na świecie firm zajmujących się wydobyciem i przetwórstwem surowców naturalnych. Rio Tinto odgrywa kluczową rolę w globalnym sektorze górniczym, koncentrując się na produkcji takich surowców jak aluminium, miedź, diamenty, złoto, rudy żelaza, uran oraz wiele innych. Firma działa na wielu kontynentach, posiadając liczne kopalnie i zakłady przetwórcze.
Trzy lata bessy
Nie da się zaprzeczyć faktowi, iż Rio Tinto zarabia na surowcach. Zarabia na tym, co wykopie i co sprzeda. Jego zyski wprost zależą od ceny surowców na rynkach finansowych. Jeżeli są względnie stabilnie, Rio Tinto zarabia średnio. Jeżeli ceny surowców rosną, rośnie dywidenda i rośnie jej cena akcji. Trzy lata bessy płaskiej oznaczają, iż spółka dosłownie czeka na hossę surowcową. Fajnie w analizie byłoby się podeprzeć analizami profesjonalnych analityków z banków inwestycyjnych, ale ten temat odpuszczam.
Jeszcze nie tak dawno analitycy Goldman Sachs podwyższyli ceny miedzi do 12 000 dolarów za tonę. Lekko ponad miesiąc temu ponownie obniżyli ją do ok. 10 000 dolarów, by przedstawić prognozę wzrostu ceny miedzi do 12 000 dolarów w 2025 roku. W międzyczasie Chiny rozpoczęły politykę luzowania fiskalnego i nagle okazało się, że zapotrzebowanie na surowce będzie jednak rosło. Więcej środków w gospodarce to rozwój gospodarki i wzrost popyt na surowce. W Chinach mieszka w końcu ok. 1,5 mld ludzi i jest co budować.
Chiny zużywają około 60% światowej miedzi. W maju ceny miedzi wzrosły do najwyższego w historii poziomu powyżej 11 100 dolarów za tonę. Następnie nastąpiła wyprzedaż, która sprowadziła metal do poziomu około 8700 dolarów, głównie z powodu załamania na rynku nieruchomości w Chinach.
Czy wolumen na Rio Tinto przewiduje hossę?
Dobrą wiadomością jest to, że bessa na Rio Tinto przybrała płaską formę. Utrzymanie ceny ma ogromny plus dla przyszłej hossy. Po pierwsze dlatego, że nie ma dużej puli inwestorów na stracie. Płaska bessa oznacza też, że podczas wzrostu poprzedzającego tę bessę nie było dużej dystrybucji. Innymi słowy jest zbudowana baza pod hossę. Gdyby wcześniej przeprowadzono dystrybucję, a cena by spadła, oznaczałoby to sporą ilość inwestorów na stracie, którzy stanowiliby podaż. To czysta mechanika rynku.
Ostatnią analizę Rio Tinto napisałem kilka miesięcy temu. Wskazałem w niej malejący wolumen z akcentem, który mógł stanowić potencjalny punkt końca korekty. Czy stanowił? I tak i nie. Cena od tego czasu jedynie minimalnie i na chwilę poprawiła dno. Sam akcent spowodował wzrost, jednak wtedy nie udało się uzyskać przewagi popytu na wolumenie. Teraz sytuacja jest już inna.
Na podstawie wolumenu przypuszczam, że mamy do czynienia z pędzącą i ukończoną korektą. Zarówno w okolicach jej końca jak i na domniemanym końcu korekty wystąpił akcent na wolumenie.
Wydaje mi się, że jest to dość ważne spostrzeżenie, również w kontekście ostatnich analiz ze strefy Abonenta PPCG Stock – przeanalizowałem KGHM oraz Orlen. KGHM od 12 września, czyli dnia analizy, zdołał już podnieść wartość o 20%. KGHM jest znacznie mniejszą spółką od Rio Tinto, więc znacznie łatwiej go przesunąć kurs akcji. Traktuję to jako dodatkową wskazówkę, kierującą uwagę inwestorów w stronę spółek surowcowych. Być może jesteśmy na granicy startu hossy surowcowej.
Dołącz do nas – w tym tygodniu 120 dni w cenie 90 w abonamencie LITE 90. Zyskasz 33% więcej dni! Wykorzystaj bonus do 7 października do godziny 20:00. |
Notowania i wykres giełdowy Rio Tinto
Aktualny wykres giełdowy i notowania Rio Tinto (RIO.US) na NYSE. Akcje są również notowane na giełdzie londyńskiej (LSE) pod symbolem RIO.UK.
Autor wpisu: Paweł Pagacz
Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.
Wybierz Abonament i zyskaj dostęp do 5 portfeli inwestycyjnych PPCG Stock.
- W portfelu głównym kupujemy spółki o wysokim potencjale możliwego wzrostu
- W portfelu dywidendowym wybieramy najlepsze spółki dywidendowe na GPW
- Portfel emerytalny ma za zadanie zwiększyć wartość oraz zyskiwać na wypłacanych dywidendach
- W portfelu zagranicznym kupujemy bardzo dobre akcje amerykańskie oraz brytyjskie, które mogą mocno rosnąć
- Do portfela pasywnego dobieramy ETF-y, które mogą silnie zwyżkować
W każdym abonamencie otrzymujesz dostęp do komentarza giełdowego codziennie rano na sesji, odpowiedzi na zadane przez siebie pytania (od 9 do 17) oraz sekcji Premium z pogłębionymi analizami rynku. Zawsze kiedy kupujemy lub sprzedajemy akcje, otrzymujesz informację na e-mail oraz SMS.
Zakup abonamentu pozbawiony jest ryzyka. W ciągu 30 dni w każdej chwili i bez podania przyczyny możesz zrezygnować z abonamentu i odzyskać 100% opłaty za abonament. Czy ta oferta Ci się podoba?
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.