Czy warto inwestować w spółki energetyczne?

21.06.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz
Spółki energetyczne

Inwestowanie w spółki energetyczne to temat, który może budzić wiele emocji i kontrowersji. Zarówno korzyści, jak i ryzyka związane z tym sektorem są głęboko powiązane z globalnymi zmianami klimatycznymi, regulacjami dotyczącymi emisji CO2 oraz rosnącym znaczeniem czystej energii.

Spółki energetyczne: argumenty ZA

Jednym z kluczowych argumentów przemawiających za inwestowaniem w spółki energetyczne jest stabilność i stałe zapotrzebowanie na energię. Energia jest podstawowym dobrem, bez którego współczesne społeczeństwa nie mogą funkcjonować. Nawet w okresach gospodarczych spowolnień popyt na energię pozostaje relatywnie stabilny, co czyni spółki energetyczne atrakcyjnym wyborem dla inwestorów szukających bezpieczeństwa i stabilnych zysków. Zapotrzebowanie na zużycie energii elektrycznej we współczesnym świecie zdecydowanie rośnie.

Transformacja energetyczna, polegająca na przejściu od tradycyjnych paliw kopalnych do odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna, wiatrowa czy wodna, stwarza nowe możliwości inwestycyjne. Spółki, które aktywnie inwestują w czystą energię, mogą liczyć na wsparcie rządowe w postaci dotacji i ulg podatkowych. Otwartym pozostaje pytanie, czy dla spółek jest to na obecnym etapie ekonomicznie opłacalne.

Spółki energetyczne: argumentu PRZECIW

Inwestowanie w spółki energetyczne nie jest wolne od ryzyk, ponieważ zmiany klimatyczne wymuszają na firmach energetycznych dostosowanie się do coraz bardziej rygorystycznych regulacji środowiskowych. Wprowadzenie podatku węglowego, który ma na celu zmniejszenie emisji CO2, może znacznie zwiększyć koszty operacyjne firm zależnych od paliw kopalnych. Podatek węglowy, poprzez obciążenie finansowe zanieczyszczających, ma na celu zniechęcenie do korzystania z węgla i innych szkodliwych dla środowiska źródeł energii. Niebawem zacznie to dotyczyć równie gospodarstw domowych.

Ponadto, ryzyko regulacyjne związane z rosnącą liczbą przepisów dotyczących ochrony środowiska może prowadzić do nałożenia dodatkowych obowiązków i kosztów na firmy energetyczne. Polityka klimatyczna wielu krajów dąży do osiągnięcia neutralności węglowej, co może skutkować stopniowym wycofywaniem się z inwestycji w tradycyjne źródła energii.

Zobacz:  PZU S.A. (PZU) - wyprzedaż akcji i wyższa stopa dywidendy

Gdzieś głęboko wierzę, że ludzie są innowacyjni i wpadną na pomysł wytwarzania czystej energii, która dla samych firm będzie ekonomicznie opłacalna. Niekoniecznie mówię tutaj o energii ze słońca, wiatru czy wykorzystania wody. Przykładem mogą być rodzące się pomysły wykorzystania małych reaktorów modułowych (SMR).

Oto lista 50 firm wytwarzających prąd, notowanych na giełdach NYSE i LSE. Warto je obserwować, bowiem któraś z nich może wyrosnąć na lidera, w którego będzie można zainwestować z szacunkową dużą stopą zwrotu. Poniższa lista 50 spółek energetycznych pokazuje, że świat spółek energetycznych nie kręci się tylko i wyłącznie wokół spółki PGE. Wiele z tych poniżej znajduje się na liście świetnych płatników rosnącej dywidendy. Pewne jest to, że firma, która ogarnie wytwarzanie energii po niskich kosztach, stanie się bardzo kosztowną na giełdzie.

Notowane na NYSE:

 1. NextEra Energy Inc. (NEE)
 2. Duke Energy Corporation (DUK)
 3. Southern Company (SO)
 4. Dominion Energy Inc. (D)
 5. Exelon Corporation (EXC)
 6. American Electric Power (AEP)
 7. Consolidated Edison Inc. (ED)
 8. Xcel Energy Inc. (XEL)
 9. PPL Corporation (PPL)
 10. Public Service Enterprise Group (PEG)
 11. Entergy Corporation (ETR)
 12. Edison International (EIX)
 13. FirstEnergy Corp. (FE)
 14. Eversource Energy (ES)
 15. Ameren Corporation (AEE)
 16. CenterPoint Energy Inc. (CNP)
 17. AES Corporation (AES)
 18. Pinnacle West Capital (PNW)
 19. NRG Energy Inc. (NRG)
 20. Avangrid Inc. (AGR)
 21. Black Hills Corporation (BKH)
 22. Hawaiian Electric Industries (HE)
 23. OGE Energy Corp. (OGE)
 24. ALLETE Inc. (ALE)
 25. IDACORP Inc. (IDA)

Notowane na LSE:

 1. National Grid plc (NG.)
 2. SSE plc (SSE)
 3. Drax Group plc (DRX)
 4. Centrica plc (CNA)
 5. Pennon Group plc (PNN)
 6. Severn Trent plc (SVT)
 7. United Utilities Group plc (UU.)
 8. Greencoat UK Wind plc (UKW)
 9. The Renewables Infrastructure Group (TRIG)
 10. Foresight Solar Fund Limited (FSFL)
 11. Bluefield Solar Income Fund (BSIF)
 12. Good Energy Group plc (GOOD)
 13. Infinis Energy plc (INF)
 14. John Laing Environmental Assets Group (JLEN)
 15. NextEnergy Solar Fund (NESF)
 16. Octopus Renewables Infrastructure Trust (ORIT)
 17. Renewables Infrastructure Fund (REIF)
 18. Gore Street Energy Storage Fund (GSF)
 19. Harmony Energy Income Trust (HEIT)
 20. Triple Point Energy Efficiency Infrastructure Company (TEEC)
 21. SDCL Energy Efficiency Income Trust (SEIT)
 22. Aquila European Renewables Income Fund (AERI)
 23. Gresham House Energy Storage Fund (GRID)
 24. Bluefield Renewable Income Fund (BRIF)
 25. HydrogenOne Capital Growth plc (HGEN)
Zobacz:  Parcie na małe spółki winduje indeks Russell 2000

Inwestowanie w spółki energetyczne ma swoje zalety, takie jak stabilność i możliwość zysków z transformacji energetycznej. Jednak jest to również sektor obarczony znacznymi ryzykami związanymi ze zmianami klimatycznymi i regulacjami środowiskowymi. Inwestorzy muszą dokładnie analizować rynek i wybierać firmy, które są w stanie dostosować się do nowych wyzwań, inwestując w czystą energię i minimalizując swój ślad węglowy. Wybór powinien paść na spółki, które ogarniają stronę kosztową z tym związaną, jednocześnie generując dla siebie znaczące zyski.

Autor wpisu: Paweł Pagacz

Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał, a z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.