Dlaczego dywidendy świadczą o jakości akcji?

18.09.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz
Kiedy możliwa jest wypłata dywidendy. Co ma wpływ na wielkość dywidendy?

Przynajmniej zazwyczaj. Wszyscy wiemy, że dywidenda jest częścią (rzadziej całością) zysku wypłacaną akcjonariuszom. Jeżeli masz akcje, a spółka dywidendowa wypłaca dywidendę, na konto maklerskie otrzymasz proporcjonalną część zysku, odpowiadającą Twojemu udziałowi w spółce.

Dywidendy podzieliły akcjonariuszy. Część inwestorów uważa, że wypłacona dywidenda jest gratyfikacją dla akcjonariuszy trzymających akcje w długim terminie. Część uważa bezwzględnie, iż wypłacanie dywidendy jest przepalaniem gotówki, bowiem ta mogłaby zostać przeznaczona na rozwój spółki. Rozważmy więc różne rodzaje inwestycji i dywidend, które mogą zostać wypłacone (bądź nie).

Dywidenda może być wysoka, ale nie musi

Przykładem spółki technologicznej jest przykładowo Nvidia. Spółka płaci dywidendę (zobacz też: dywidendy zagraniczne BAB) i ostatnio nawet podniosła ją o 150%. Tylko wiecie co? Podam już dane po splicie (podzielili akcje na 10). Spółka płaciła dywidendę w wysokości 0,004 centa kwartalnie. Obecnie płaci 1 cent kwartalnie. Stopa dywidendy wynosi 0,02%.

Dywidenda Nvidia Dlaczego dywidendy świadczą o jakości akcji
Dywidenda Nvidia

Spółka zarabia blisko 2 dolary na akcję obecnie, więc spokojnie dywidendę mogłaby podnieść znacznie mocniej, jednak tego nie robi. Dlaczego? Spółki technologiczne są kapitałochłonne, co oznacza, że duża część zysków jest reinwestowana. To się spółce zazwyczaj opłaca. Spółka we wczesnej fazie rozwoju będzie zawsze mniej skłonna do wypłacania wysokiej dywidendy, bowiem woli kapitał reinwestować. Na powyższym wykresie niebieska kreska, to poziom wypłacanej dywidendy. Czerwona, to możliwości, jakie spółka posiada. Widać, że niewiele trafia do akcjonariuszy.

Wskaźnik dojrzałości spółki ma wpływ na wielkość dywidendy

Co do zasady powinno być tak, iż im starsza spółka, tym ma większą zdolność do wypłacania stale rosnącej dywidendy.

Faza dojrzałego rozwoju

Spółki wypłacające wysokie dywidendy często znajdują się w fazie dojrzałości, gdzie możliwości dynamicznego wzrostu są ograniczone. Zamiast reinwestować wszystkie zyski, dzielą się nimi z akcjonariuszami. Takim przykładem akcji może być Coca-Cola. Coca-Coli trudno się rozwijać, bo to na prawdę duży koncern. Coca-Cola Original Taste, Zero Sugar, Light, Cherry, Fanta o każdym spamu, Sprite, Kinley, Schweppes, Cappy, Bonaqua, Powerrade, Aquarius, Burn, Monster Energy. To tylko produkty z gamy napojów, które są znane na naszym rynku. Na świecie jest tego dużo więcej (a to tylko dział napoje). Jeżeli spółka dużo zarabia i nie widzi możliwości ekspansji, to zyski zazwyczaj przeznacza na dywidendę oraz skup akcji własnych.

Faza wczesnego rozwoju

To chociażby nasza Nvidia, która na tym etapie nie jest skłonna zbyt wiele płacić. Dywidendy sygnalizują jednak akcjonariuszom kierunek, jaki spółka może obrać w przyszłości.

Stabilność finansowa spółki na wpływ na możliwość wypłat dywidend

Powyżej omówiłem dwa przykłady spółek dywidendowych w fazach rozwoju (wczesna i dojrzała), które posiadają zdrowe fundamenty do wypłat dywidend. Nie jest to jednak regułą. Stabilność finansowa spółki dosłownie świadczy o możliwości wypłaty dywidend.


Inwestowanie na giełdzie   Dołącz do nas – w tym tygodniu 120 dni w cenie 90 w abonamencie LITE 90. Zyskasz 33% więcej dni!
  Wykorzystaj bonus do 7 października do godziny 20:00.

Regularność wypłat dywidend

Spółki, które regularnie wypłacają dywidendy, często charakteryzują się stabilną sytuacją finansową. Regularność ta świadczy o zdolności spółki do generowania stałych zysków, co jest kluczowe dla długoterminowego wzrostu wartości akcji. (Dobre) Spółki wypłacające dywidendy dzielą się na takie, które są w stanie płacić w miarę stałą dywidendę oraz takie, których dywidenda z roku na rok rośnie. Jest to możliwe w przypadku, w którym spółka z roku na rok generuje coraz wyższe zyski. Idąca za coraz wyższymi zyskami dywidenda jest świadectwem dla inwestora dobrej kondycji finansowej spółki.

Brak zdolności do generowania zysków ma znaczenie dla wypłaty dywidendy

Jeżeli z jakiegoś powodu spółka będzie zarabiała na rynku coraz mniej, to również mniej będzie w stanie przeznaczyć na wypłatę dla akcjonariuszy. Jest to zawsze jakiś znak ostrzegawczy co do problemów, jakie w spółce w danym czasie mogą występować. To jest bardzo prosta zasada. Dywidenda wypłacana jest z zysku bądź z kapitału zapasowego. Jeżeli dywidenda musi zostać zmniejszona, to zazwyczaj wynika to z niższych zysków (lub inwestycji, które spółka będzie musiała poczynić).

Jest cała masa spółek, które nie są w stanie stworzyć sensownej polityki dywidendowej. Wynika to z nieprzewidywalności biznesów, braku wzrostu czy braku możliwości przewidzenia najbliższej przyszłości. Warto sprawdzać, czy spółki wypłacają dywidendę, a jeżeli nie, to z jakiego powodu to wynika.

Dywidenda ma bardzo dużo korzyści

Dywidenda ma bardzo dużo wartości niematerialnych, których inwestorzy nie biorą pod uwagę. A szkoda, bo bezpośrednio wpływają one na ostateczny wynik inwestycji. Dywidenda sama w sobie jest neutralna, bowiem jej odcięcie od ceny akcji nie powoduje zysku u inwestora. To, co odcina się od ceny akcji, trafia na konto inwestora (często po odcięciu podatku od dywidendy, jeżeli inwestycja prowadzona jest poza kontem IKE lub IKZE).

Przyciąganie długoterminowych inwestorów

Nie da się ukryć, że dywidendy skłaniają akcjonariuszy do długoterminowego trzymania akcji. Na spółkach dywidendowych jest mniej spekulantów, a więcej inwestorów trzymających akcje całe lata. Oznacza to, że akcje dywidendowe są stabilne w cenie i mają tendencję do wzrostu w czasie.

Fundusze dywidendowe

Jest ich trochę na świecie i w swoją politykę mają wpisane kupowanie spółek dywidendowych. Spółki wypłacające dywidendę cieszą się zatem napływem stabilnego kapitału, który nie jest skłonny do redukowania ilości akcji.

Indywidualni inwestorzy również trzymają akcje dywidendowe

Ci, którzy są w PPCG Stock jako Abonenci, również widzą tendencję do trzymania i dokupywania dobrych spółek dywidendowych. Nie da się ukryć, że są one dosłownie żyłą złota, która z roku na rok dostarcza coraz więcej pieniędzy na nasze konta maklerskie. Inwestowanie w dywidendy można zacząć dosłownie w każdej chwili i wraz z upływem miesięcy, budować coraz wyższy dochód pasywny.

Korzyści podatkowe dla posiadaczy spółek dywidendowych

Warto sobie uzmysłowić fakt, iż wypłata dywidendy powoduje dwa zdarzenia:

  • gotówka dopływa na konto maklerskie,
  • akcje dywidendowe tanieją o wypłatę dywidendy.

Jeżeli przeznaczymy otrzymaną gotówkę na zakup akcji spółki dywidendowej, będziemy posiadali więcej akcji. W kolejnym cyklu wypłaty dywidendy, otrzymamy proporcjonalnie wyższą dywidendę. W ten sposób budujemy coraz wyższy dochód pasywny. To nie jest trudny proces. Wystarczy go powtarzać systematycznie, w każdym roku.

Dywidendy mogą być silnym wskaźnikiem jakości akcji, świadcząc o stabilności finansowej spółki, zaufaniu zarządu do przyszłości oraz atrakcyjności dla długoterminowych inwestorów. Jednak inwestorzy powinni podchodzić do nich jako do jednego z wielu elementów układanki, uwzględniając także inne czynniki wpływające na wartość akcji. Ostatecznie, świadome i zrównoważone decyzje inwestycyjne są kluczem do sukcesu na rynku giełdowym.

Autor wpisu: Paweł Pagacz

Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.