Dlaczego fundusz ARK Innovation ETF traci na wartości?

21.06.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz
fundusz ARK Innovation

Fundusz ARK Innovation ETF, kiedyś na mocnej fali wznoszącej i będący niezwykle popularnym w mediach, traci na wartości z kilku powodów. Wśród nich kluczowe jest skupienie się na spółkach technologicznych i innowacyjnych. W czasie pandemii COVID-19, gdy technologie i innowacje były na fali wznoszącej, wiele z tych spółek osiągnęło rekordowe wyceny. Jednakże, po zakończeniu pandemii, rynek zaczął się normalizować, a wyceny tych spółek zaczęły spadać, co miało negatywny wpływ na wycenę funduszu.

Inflacja i koncentracja przyczyna porażki

Ważnym czynnikiem jest/była rosnąca inflacja i związane z nią podwyżki stóp procentowych. Wyższe stopy procentowe zmniejszają atrakcyjność inwestycji w spółki wzrostowe, które często są oceniane na podstawie przyszłych zysków. Wzrost kosztów finansowania wpływa negatywnie na prognozy tych firm, co przekłada się na spadki ich cen akcji.

Specyficzna strategia inwestycyjna ARK, która polega na koncentracji portfela w niewielkiej liczbie wysoce innowacyjnych spółek, nie mogła się skończyć dobrze. Inwestowanie oparte na modzie powoduje napływ kapitału, a później jego dynamiczny odpływ. Taka strategia może przynieść wysokie zyski w okresach prosperity, ale również duże straty w okresach dekoniunktury. Przykładem mogą być spółki Tesla lub Roku, które stanowiły znaczną część portfela ARK. Wahania cen akcji takich spółek mają bezpośredni wpływ na wartość funduszu.

Tylko w tym roku fundusz ARK stracił na wartości 15%. Jak to jest możliwe, skoro spółki technologiczne i powiązane z AI są w silnej hossie? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Zobacz:  PZU S.A. (PZU) - wyprzedaż akcji i wyższa stopa dywidendy

Spółki, w które inwestuje ARK

Fundusz ARK inwestuje w spółki z różnych sektorów, skupiając się jednak na tych, które reprezentują przyszłościowe technologie i innowacje. Przykłady takich spółek to:

  1. Tesla (TSLA): Jeden z głównych graczy w dziedzinie samochodów elektrycznych i energii odnawialnej.
  2. Roku (ROKU): Platforma streamingowa, która zmieniła sposób konsumpcji mediów. Zauważmy, że ludzie po pandemii wyszli z domu i mniej siedzą przed komputerami.
  3. Teladoc Health (TDOC): Lider w dziedzinie telemedycyny, umożliwiający zdalne konsultacje medyczne. Tutaj również ludzie wyszli z domów.
  4. Square (SQ): Firma fintech, która rewolucjonizuje płatności cyfrowe. Ludzie zaczęli ponownie robić zakupy stacjonarne.
  5. CRISPR Therapeutics (CRSP): Firma biotechnologiczna, która rozwija terapie genowe z użyciem technologii CRISPR.

Inwestycje ARK koncentrują się na firmach, które mają potencjał do wprowadzenia przełomowych technologii w swoich branżach. Jednakże, ryzyko związane z takimi inwestycjami jest wysokie, co w połączeniu z obecnymi warunkami rynkowymi wpływa na wartość funduszu. Do tego nie są to spółki dywidendowe, co przyciągałoby długoterminowy kapitał instytucjonalny.

Spadek wartości funduszu ARK wynika więc z kilku czynników, takich jak wysokie wyceny technologiczne, rosnąca inflacja, zmienność rynkowa oraz specyficzna strategia inwestycyjna skoncentrowana na innowacyjnych, ale ryzykownych spółkach, które kiedyś były modne, a teraz nie są. Inwestowanie w przyszłościowe technologie niesie ze sobą zarówno duży potencjał zysków, jak i ryzyko znacznych strat. Warto w inwestycjach kierować się w stronę spółek, które nie tylko obiecują wyniki, ale również je dowożą.

Zobacz:  Analiza akcji MLK Foods Public Company LTD (MLK) - dawny Milkiland

Autor wpisu: Paweł Pagacz

Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.