Na akcjach można wyróżnić dwa rodzaje popytu. Ten pierwszy – zdrowy – ma podstawy w fundamentach spółki. Drugi – kruchy – opiera się na emocjonalnym podejściu do ceny akcji. Pure Biologics (PUR) zaliczyło moim zdaniem wzrost oparty na oczekiwaniach, nie zaś na silnych fundamentach.
Aby Czytelnik nie musiał szukać, podam tę informację. PUR pracuje nad projektem pod nazwą PB004. Cząsteczka jest potencjalnym lekiem biologicznym i jest rozwijana w kierunku leczenia guzów litych, w tym potrójnie negatywnego raka piersi, jak również w kierunku leczenia wybranych nowotworów hematologicznych, w tym m.in. przewlekłej białaczki limfocytowej. Informacja o sprawdzeniu człowieka pod względem reakcji na cząsteczkę wywołała optymizm na akcjach spółki. Została ona poprzedzona informacją o pozyskaniu finansowania przez inwestora na początkowym etapie w kwocie 1,9 mln zł.
Co widzimy na akcjach Pure Biologics (PUR)?
Co do zasady, jeżeli wzrost podparty jest silnymi fundamentami, na wykresie powinienem zobaczyć wzrost wolumenu na wzroście i brak świec dystrybucyjnych w szczycie. Na wykresie nie powinienem dostrzegać wolumenu niedźwiedziego. Każdy spadek powinien się odbywać na malejącym wolumenie.
Jeżeli zaś wzrost jest emocjonalny, a inwestorzy nie wierzą w kontynuację wzrostu, to na akcjach będziemy widzieć świece dystrybucyjne w trakcie wzrostu i w szczycie. Nie będzie widać wolumenów byczych (przyrastających we wzroście). Na spadkach możemy zobaczyć wolumen niedźwiedzi (przeważającą podaż).
Zobaczmy na wykres akcji Pure Biologics (PUR) i przekonajmy się, co faktycznie się dzieje.
Dobrze wyglądał tylko początek, który zaznaczyłem na zielono.
- Szczytowy, malejący wolumen z akcentem – to sytuacja, w której rynek w ten sposób wyznacza najczęściej szczyt. Zobacz lekcję na temat malejącego wolumenu.
- Następnie w szczycie rysuje się Wolumenowa Formacja Odwrócenia (WFO). Zwykle powstaje pomiędzy falą A i C korekty bądź pomiędzy falą 3 i 5. Tak, czy inaczej, pojawia się w okolicach szczytu. Wolumen na lewej świecy formacji jest wyższy od wolumenu na prawej świecy formacji.
- Po WFO na rynku pojawił się „niedźwiedź”, a przynajmniej widzimy tendencję przyrastającego wolumenu na spadku. Po nim rynek wchodzi w konsolidację.
- Po konsolidacji następuje wzrost – uwaga – ponownie na malejącym wolumenie. Rynek pokazuje, że wraz ze wzrostem cen na rynku angażuje się coraz niższy popyt. Wysokie poziomy cenowe zostają wykorzystane do dystrybucji akcji (mamy w szczycie kolejny raz rekordowy wolumen).
- Obecnie cena akcji opada na malejącym wolumenie, jednak nie ma tutaj świec popytowych. W kontekście 2-miesięcznej dystrybucji jest to sytuacja niebezpieczna dla popytu, bowiem spadek pod poziom 20 zł może zacząć generować podaż. Weźmie się ona z zamykania stratnych pozycji inwestorów, którzy kupowali akcje ponad tym poziomem cenowym.
Widzimy właściwie od 2 miesięcy proces systematycznego dystrybuowania akcji w rynek w stronę inwestorów emocjonalnie angażujących się w akcje na podstawie ujawnionych informacji. Mechanizm jest dość prosty – jeżeli lek okaże się skuteczny, a lek uda się skomercjalizować, akcje z pewnością mocno zyskają na wartości (bo pojawią się fundamenty). Wydaje się jednak, że profesjonalna strona rynku na obecnym etapie ma inne zdanie na ten temat.
Być może Ci, którzy trafią w sukces spółki, zarobią na tym ruchu. Widzę jednak, iż na obecnym etapie Smart Money wykorzystali wysokie poziomy do pozbycia się akcji. Być może w ich mniemaniu sukces na tym etapie nie jest tak pewny. Każdy z Czytelników wyciągnie wnioski z tej analizy zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą.
Dołącz do nas – w tym tygodniu 120 dni w cenie 90 w abonamencie LITE 90. Zyskasz 33% więcej dni! Wykorzystaj bonus do 7 października do godziny 20:00. |
Autor wpisu: Paweł Pagacz
Wybierz Abonament i zyskaj dostęp do 5 portfeli inwestycyjnych PPCG Stock.
- W portfelu głównym kupujemy spółki o wysokim potencjale możliwego wzrostu
- W portfelu dywidendowym wybieramy najlepsze spółki dywidendowe na GPW
- Portfel emerytalny ma za zadanie zwiększyć wartość oraz zyskiwać na wypłacanych dywidendach
- W portfelu zagranicznym kupujemy bardzo dobre akcje amerykańskie oraz brytyjskie, które mogą mocno rosnąć
- Do portfela pasywnego dobieramy ETF-y, które mogą silnie zwyżkować
W każdym abonamencie otrzymujesz dostęp do komentarza giełdowego codziennie rano na sesji, odpowiedzi na zadane przez siebie pytania (od 9 do 17) oraz sekcji Premium z pogłębionymi analizami rynku. Zawsze kiedy kupujemy lub sprzedajemy akcje, otrzymujesz informację na e-mail oraz SMS.
Zakup abonamentu pozbawiony jest ryzyka. W ciągu 30 dni w każdej chwili i bez podania przyczyny możesz zrezygnować z abonamentu i odzyskać 100% opłaty za abonament. Czy ta oferta Ci się podoba?
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.