Dzisiaj szczegółowo przyglądam się akcjom Apple (AAPL)

27.03.2025, Kategorie: Akcje GPW, Nowości, Autor: Paweł Pagacz
Analiza akcji Apple

Apple stanowi ze względu na kapitalizację dużą część indeksu SP 500 oraz NASDAQ. Swoje wnioski mam i nie są one optymistyczne. A jak doszedłem do nich, przedstawiam w poniższej analizie.

Ile dzisiaj muszę zapłacić za akcje Apple?

Istnieje coś takiego, jak wskaźnik P/S. Odpowiada on na pytanie, ile dolarów muszę zapłacić za każdy dolar przychodu spółki. Czasem jest to dolar za dolara, a czasem 5 dolarów za dolara. A czasem i 30 dolarów za dolar, jeżeli spółka bardzo szybko się rozwija.

P/S składa się z licznika i mianownika. Jeżeli mianownik szybko rośnie, to wartość P/S się obniża. Im zaś jest niższa, tym cena postrzegana jest jako bardzo atrakcyjna. Dlatego niski wskaźnik P/S oraz szybko rosnące przychody często są wysoką gwarancją przyszłych wzrostów ceny akcji.

📊 Interesujesz się spółkami dywidendowymi?

Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj zestawienia, analizy i aktualne TOP-y dywidendowych spółek z Polski, USA i świata – prosto na maila.

🎁 BONUS: eBOOK „Jak mądrze inwestować w akcje" – gotowa do pobrania od razu po zapisie.

Zapisz się teraz

Apple-PS
Apple – wskaźnik P/S

W przypadku akcji Apple mianownik zwiększa się (prognoza) o ok. 10,5% rocznie. Powiedzmy, że jest to dobry poziom, który mówi o stabilnym wzroście biznesu. Pozostaje ocenić licznik, czyli cenę akcji.

Jak pokazuje powyższy wykres, wskaźnik P/S dzisiaj jest na poziomie 8,60. Jeżeli popatrzymy na historię, to tanio było w granicach 2-3. To, co stanowiło górną granicę i długo było uznawane za drogo, znajduje się na poziomie ok. 5. Teraz jest 8,60. Oznacza to wprost, że Apple dzisiaj jest za drogie o kilkadziesiąt procent.

Jeżeli widzę taką kalkulację, w ogóle nie rozważam możliwości kupna takich akcji. Zwłaszcza, że przychody nie rosną nadzwyczaj mocno.

Co podpowiada wolumen na akcjach Apple?

Ważne jest rozróżnienie wolumenu byczego (tam, gdzie jest impuls i ruch kierunkowy) od wolumenu korekcyjnego (cena może rosnąć, a mimo to cena może być w korekcie). Zobaczmy na wykres z dokładnym oznaczeniem wolumenu i tego, co się tutaj wydarzyło.

💰 Dołącz do inwestorów, którzy stawiają na zyski z dywidendy i realne strategie

Portal PPCG Stock prowadzi własne portfele inwestycyjne oparte na spółkach dywidendowych i inwestycjach długoterminowych. Subskrybenci mają pełen dostęp do aktualnych składów portfeli, zmian i komentarzy analitycznych.

🎯 Zyskaj przewagę dzięki konkretnym działaniom, nie tylko teoriom. Każdy abonament objęty jest 30 dniową bezwarunkową gwarancją satysfakcji.

📢 Wykorzystaj kod rabatowy na 50 zł: 50. Działa z każdym abonamentem!

Kup abonament i inwestuj z nami

Apple analiza wolumenu
Apple analiza wolumenu
  • Pomarańczowa pionowa kreska – oddziela nam strefy impulsu (lewa strona) od strefy korekt (prawa strona).
  • COB, czyli Change Of Behavior – to nic innego, jak zmiana zachowania. Występuje wtedy, kiedy cena rośnie, wolumen maleje i pojawia się skok wolumenu. Może sam COB nie jest szczególnie widoczny, ale jest faktem. W samym szczycie notowań wolumen był już bardzo niski (niski popyt).
  • Od momentu COB cena spada. Zauważmy, że pojawia się formacja WFO. Do końca miesiąca pozostały 4 sesje. Myślę, że wolumen na prawym ramieniu formacji WFO nie będzie większy niż na lewym ramieniu. Dlatego we wtorek 1 kwietnia nadal będzie widoczna wyżej omówiona formacja. Istotne jest wiedzieć to, że WFO pojawia się pomiędzy falą A i C korekty lub pomiędzy falą 3 i 5. Spodziewam się, że po COB schodzi już korekta, gdzie jej pierwszy etap – ABC – jest już ukończony.

Jeżeli miałbym narysować jakiś oczekiwany schemat zachowania ceny akcji Apple, to wyglądałby on tak:

Apple analiza wolumenu z oznaczeniem fal
Apple analiza wolumenu z oznaczeniem fal

Co da spadek ceny Apple do okolic 150 dolarów? Przypomnijmy, że nasze równanie P/S składa się z licznika i mianownika. Jeżeli licznik (cena) zostanie obniżona do okolic 150 dolarów, to wskaźnik P/S spadnie do okolic 6. Nadal będzie to w strefie drogo. Pamiętajmy jednak, że mianownik (czyli przychód na akcję) rośnie nam po 10,5% rocznie, więc wraz z upływem kolejnych miesięcy, ten czynnik stopniowo będzie nam uatrakcyjniał cenę.

Podsumowanie

Poziom ok. 150 dolarów za akcję jest tym, który mówi dzisiaj o przeciętnie wycenianych akcjach. Nie za drogo, nie za tanio, w sam raz z bezpieczną perspektywą wzrostu po 10% rocznie (zgodnie z prognozami). Jest to dla mnie punkt odniesienia, w oparciu o który dzisiaj mogę neutralnie myśleć o tych akcjach.

Obecne ceny są obiektywnie za drogie. Jeżeli z jakiegoś powodu cena akcji kiedyś spadłaby poniżej 150 dolarów, mógłbym powiedzieć, że mamy do czynienia z okazją inwestycyjną.

Na koniec podam dwie ciekawe informacje informacje, którą proponuję zestawić z tym, co widać na wykresie. ​Warren Buffett, za pośrednictwem swojej firmy inwestycyjnej Berkshire Hathaway, rozpoczął sprzedaż akcji Apple w 2023 roku. W czwartym kwartale 2023 roku sprzedał 10 milionów akcji, co stanowiło około 1% jego udziałów w spółce.

W pierwszym kwartale 2024 roku Berkshire Hathaway zmniejszyło swoje udziały w Apple o 13%. Z kolei w II kwartale 2024 roku liczba posiadanych akcji Apple spadła z 789 milionów do około 400 milionów, co oznaczało redukcję o prawie 50%. W trzecim kwartale 2024 roku Berkshire Hathaway sprzedało kolejne 100 milionów akcji Apple, zmniejszając swoją pozycję do 69,9 miliarda dolarów. Łącznie, w ciągu roku, Buffett pozbył się prawie dwóch trzecich swoich udziałów w Apple, które w szczytowym momencie w 2023 roku stanowiły 178 miliardów dolarów portfela akcji firmy. W czwartym kwartale 2024 roku Buffett zaprzestał sprzedaży akcji Apple, pozostawiając 300 milionów akcji w portfelu Berkshire Hathaway.

Czy tylko ja mam takie wrażenie, że akcje zaczęły być wywalane w rynek, kiedy na wykresie było widać malejący wolumen?

Prognozy Apple

Druga informacja, to prognozy przyszłej ceny akcji Apple, które nie pokrywają się z moimi oczekiwaniami i tym, co obserwuję na wykresie:

Prognoza dla akcji Apple
Prognoza dla akcji Apple

Wygląda na to, że stoję w mocnej opozycji wobec większości analityków stawiających prognozy dla ceny akcji Apple.

Autor wpisu: Paweł Pagacz

Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.