Mamy długo oczekiwaną decyzję FED w zakresie wysokości stóp procentowych. Dziś o 20:00 poznaliśmy wysokość pierwszego cięcia stóp procentowych. Konsensus był ustawiony na 25 punktów, jednak bank zdecydował się ściąć stopy procentowe o pół punktu procentowego. Rynku już od pewnego czasu dyskontowały taki scenariusz, mimo powszechnego oczekiwania mniejszej obniżki.
FED obniżył stopy procentowe o 50 punktów
Przed obniżką stopy proc. w USA były na najwyższym poziomie od ponad dwóch dekad. W poprzednim cyklu zacieśniania polityki monetarnej Fed podniósł stopy proc. łącznie o 525 punktów bazowych.
Federal Open Market Committee statement: https://t.co/WdWoB5Wf7M #FOMC
— Federal Reserve (@federalreserve) September 18, 2024
W świetle postępu w zakresie inflacji i równowagi bilansu ryzyk, Komitet zdecydował się obniżyć docelowy przedział stopy funduszy federalnych o pół punktu proc. do przedziału 4,75-5,00. Rozważając dodatkowe dostosowania docelowego przedziału stopy funduszy federalnych, Komitet dokładnie oceni napływające dane, zmieniające się perspektywy i równowagę bilansu ryzyka. Komitet będzie nadal zmniejszał swoje zasoby papierów wartościowych Skarbu Państwa oraz dłużnych agencji i agencyjnych papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką. Komitet jest mocno zaangażowany we wspieranie maksymalnego zatrudnienia i powrót inflacji do celu 2 proc. – napisano w komunikacie po posiedzeniu.
Co to oznacza w praktyce?
Wyższa obniżka kosztu kredytu to lepsze warunki finansowania dla spółek giełdowych. To przełoży się szczególnie na wycenę małych spółek, które dysponują mniejszymi zasobami gotówki. Tym samym mocno zależą od zewnętrznego finansowania i kosztu jego obsługi.
Drugą grupą spółek, które na tym zyskają, są spółki technologiczne. Modele wyceny takich spółek uwzględniają bowiem przyszłe przepływy pieniężne. W tych modelach bierze się pod uwagę średni ważony koszt kapitału (WACC). Te z kolei jest zależny od stóp procentowych. W skrócie, im niższa stopa procentowa, tym koszt kapitału mniejszy, a wycena spółka wyższa.
Pośrednio na niższych stopach procentowych zyskują wszystkie gałęzie gospodarki, w tym spółki dywidendowe. Dzięki niższym kosztom obsługi zadłużenia, więcej gotówki zostaje w kasie spółki. To potencjalnie może przełożyć się na wyższą dywidendę.
FED stawia prognozy stopy bezrobocia i PKB na 2024-2026
W komunikacie FED przedstawił swoje prognozy dotyczące stopy bezrobocia na kolejne 2 lata. Bezrobocie ma być wyższe od szacunków. Mediana wynosi 4,4% w 2024 roku, 4,4% w 2025 roku i 4,3% w 2026 roku, zatem odchylenie od szacunków nie przekracza 0,4%.
Dołącz do nas – w tym tygodniu 120 dni w cenie 90 w abonamencie LITE 90. Zyskasz 33% więcej dni! Wykorzystaj bonus do 7 października do godziny 20:00. |
Jeśli chodzi o PKB, to FED oczekuje nieco niższego wzrostu gospodarczego w bieżącym roku, bez zmian w 2025 roku, ale za to PKB przyspieszy w 2026 roku.
Pierwsza reakcja indeksów giełdowych na obniżkę stóp procentowych przez FED
Sesje w USA trwa na moment pisania tej wiadomości. Bardzo silnie zareagował – zgodnie z naszym oczekiwaniem – indeks małych spółek Russell 2000. Na wykresie D1 mamy nie tylko długi wzrostowy korpus i solidny wolumen. Ostatnie kilka sesji to dynamiczna zwyżka na byczym wolumenie. Widać, że kapitał chętnie kupuje małe spółki. To powinno się pozytywnie przełożyć na wyceny ETF na małe amerykańskie spółki. O napływie kapitału do indeksu Russell 2000 pisaliśmy już wcześniej na blogu.
Dużo bardziej stonowaną reakcję widzimy na indeksie NASDAQ. W skali dziennej mamy wzrostowy korpus, ale wciąż niższy wolumen niż na poprzedzającej FED sesji. Być może dopiero w czwartek inwestorzy przetrawią pełny wydźwięk decyzji i komunikatu.
Na gorąco można stwierdzić, że inwestorzy dość pozytywnie odebrali ruch FED i narrację powiązaną z decyzją o obniżce o 50 punktów.
Jeśli w czwartek i na kolejnych sesjach wzrost się utrzyma, to FED zaliczyć mistrzowskie rozdanie. Przed decyzją eksperci zakładali bowiem, że większa obniżki potwierdzi obawy o gorszy stan gospodarki. Wywoła tym samym sporą przecenę na rynkach akcji. Klamka oczywiście jeszcze nie zapadła i wciąż na rynku jest obecne to ryzyko.
Aktualizacja sytuacji w czwartek 19.09.2024
Czwartkowy poranek na rynkach w większości zapowiada wzrostowe otwarcie. Kontrakty na SP500 pokazują blisko 1% zwyżki, natomiast kontrakty na NASDAQ ok. 1,5% – to stan na godz. 8:30. Giełdy azjatyckie (koreańska, chińska i japońska) zaliczyły wyraźnie wzrostowe sesje.
Powyższe zapowiada wzrostowy start GPW i pozostałych europejskich parkietów. W dość zachowawczy sposób zareagował dolar do złotówki – mamy relatywnie mały spadek.
Na wykresie D1 widać jednak po podbiciu kursu realizację zysków. Finalnie mamy teraz neutralną szpulkę z połączenia dwóch świec – z dnia decyzji FED i z dzisiejszego poranka. Spodziewam się raczej presji na osłabienie dolara, bo podwyżka była większa niż 25 punktów. To jednak może nastąpić w nieco dłuższym terminie – opóźniona reakcja.
Autor wpisu: Bartek Bohdan
Wybierz Abonament i zyskaj dostęp do 5 portfeli inwestycyjnych PPCG Stock.
- W portfelu głównym kupujemy spółki o wysokim potencjale możliwego wzrostu
- W portfelu dywidendowym wybieramy najlepsze spółki dywidendowe na GPW
- Portfel emerytalny ma za zadanie zwiększyć wartość oraz zyskiwać na wypłacanych dywidendach
- W portfelu zagranicznym kupujemy bardzo dobre akcje amerykańskie oraz brytyjskie, które mogą mocno rosnąć
- Do portfela pasywnego dobieramy ETF-y, które mogą silnie zwyżkować
W każdym abonamencie otrzymujesz dostęp do komentarza giełdowego codziennie rano na sesji, odpowiedzi na zadane przez siebie pytania (od 9 do 17) oraz sekcji Premium z pogłębionymi analizami rynku. Zawsze kiedy kupujemy lub sprzedajemy akcje, otrzymujesz informację na e-mail oraz SMS.
Zakup abonamentu pozbawiony jest ryzyka. W ciągu 30 dni w każdej chwili i bez podania przyczyny możesz zrezygnować z abonamentu i odzyskać 100% opłaty za abonament. Czy ta oferta Ci się podoba?
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.