Podczas, gdy Polacy grillowali i cieszyli się piękną pogodą w dzień wolny, amerykańscy inwestorzy jako pierwsi reagowali na komunikat FED w środę o 20:00. FOMC poinformował, że pozostawia stopy procentowe bez zmian na dotychczasowym poziomie 5,25-5,5%. Tego właśnie oczekiwały rynki. Ważniejszy niż sama decyzja, jest komunikat prezesa, gdyż w nim inwestorzy doszukują się wskazówek w zakresie przyszłej polityki monetarnej.
Całą konferencję Powella obejrzysz pod poniższym linkiem.
FED redukuje bilans
W gestii FED pozostają nie tylko poziomy stóp procentowych. Bank centralny prowadzi swoją politykę monetarną także poprzez operacje repo i dostosowanie wielkości swojego bilansu. Większość inwestorów zaznajomiona jest z pojęciem luzowania ilościowego.
Luzowanie ilościowe oznacza działanie w ramach polityki pieniężnej, polegające na tym, że bank centralny nabywa z góry określoną ilość obligacji rządowych lub innych aktywów finansowych w celu pobudzenia aktywności gospodarczej. Celem jest zwiększenie podaży pieniądza w gospodarce. Odwrotnością jest zacieśnianie ilościowe (QT).
🇺🇸After the tax deadline, bank reserves at Fed drop by $200B, leaving Reserves+RRP at $3.7T
With the ample reserve buffer estimated b/w $2.8T and $3.4T post-1Q GDP data, the Fed will push against cuts, but intensify discussions on QT tapering
Next week's FOMC will be about QT❗️ pic.twitter.com/wiklMNGIyn
— Althea Spinozzi (@Altheaspinozzi) April 26, 2024
Od czerwca 2022 r. FED prowadzi QT, redukując co miesiąc 60 miliardów dolarów papierów skarbowych i 35 miliardów dolarów papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką. To prowadzi do wycofywania gotówki z systemu finansowego. Zwykle skutkiem jest większy lub mniejszy spadek na rynkach akcji. Bilans FED się redukuje, zaś w marcu prezes FED wspomniał o potencjalnym wycofywaniu się z procesu QT.
Proces redukcji bilansu FED nie zaszkodził (na razie) rynkom akcji. Od marca 2022 roku indeks SP500 zwyżkował z poziomu 3785 (koniec czerwca 2022) do 5018 punktów.
Autor wpisu: Bartek Bohdan
Wyniki portfeli edukacyjnych
Całkowite stopy zwrotu (TR) na dzień 31.03.2024 (od początku prowadzenia portfeli) obejmują wzrost kursu akcji i wypłacone dywidendy.
Portfele edukacyjne: Główny +82% / Emerytalny +175% / Dywidendowy +84%
TOP 5 spółek: Shell +196% / Rokita +179% / DOM +136% / PEO +151% / AMD +117%
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.