FED utrzymał stopy procentowe bez zmian i redukuje bilans

02.05.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan
FED redukuje bilans

Podczas, gdy Polacy grillowali i cieszyli się piękną pogodą w dzień wolny, amerykańscy inwestorzy jako pierwsi reagowali na komunikat FED w środę o 20:00. FOMC poinformował, że pozostawia stopy procentowe bez zmian na dotychczasowym poziomie 5,25-5,5%. Tego właśnie oczekiwały rynki. Ważniejszy niż sama decyzja, jest komunikat prezesa, gdyż w nim inwestorzy doszukują się wskazówek w zakresie przyszłej polityki monetarnej.

Całą konferencję Powella obejrzysz pod poniższym linkiem.

FED redukuje bilans

W gestii FED pozostają nie tylko poziomy stóp procentowych. Bank centralny prowadzi swoją politykę monetarną także poprzez operacje repo i dostosowanie wielkości swojego bilansu. Większość inwestorów zaznajomiona jest z pojęciem luzowania ilościowego.

Luzowanie ilościowe oznacza działanie w ramach polityki pieniężnej, polegające na tym, że bank centralny nabywa z góry określoną ilość obligacji rządowych lub innych aktywów finansowych w celu pobudzenia aktywności gospodarczej. Celem jest zwiększenie podaży pieniądza w gospodarce. Odwrotnością jest zacieśnianie ilościowe (QT).

Od czerwca 2022 r. FED prowadzi QT, redukując co miesiąc 60 miliardów dolarów papierów skarbowych i 35 miliardów dolarów papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką. To prowadzi do wycofywania gotówki z systemu finansowego. Zwykle skutkiem jest większy lub mniejszy spadek na rynkach akcji. Bilans FED się redukuje, zaś w marcu prezes FED wspomniał o potencjalnym wycofywaniu się z procesu QT.

Proces redukcji bilansu FED nie zaszkodził (na razie) rynkom akcji. Od marca 2022 roku indeks SP500 zwyżkował z poziomu 3785 (koniec czerwca 2022) do 5018 punktów.

SP500 od startu programu QT FED redukuje bilans
SP500 od startu programu QT

Autor wpisu: Bartek Bohdan

Współredaktor serwisu inwestora giełdowego PPCG. Aktywny inwestor giełdowy z ponad 12-letnim stażem. Jestem wielkim zwolennikiem inwestycji długoterminowych, budowania dochodu pasywnego z dywidend i procentu składanego. Uważam, że inwestorzy powinny powrócić do źródła, czyli akumulacji najlepszych aktywów. Takie aktywa nie tylko zwiększają wartość w czasie, ale przez dywidendy płacą nam za to, że trzymamy je w portfelu. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Wyniki portfeli edukacyjnych

Całkowite stopy zwrotu (TR) na dzień 31.03.2024 (od początku prowadzenia portfeli) obejmują wzrost kursu akcji i wypłacone dywidendy.

Portfele edukacyjne: Główny +82% / Emerytalny +175% / Dywidendowy +84%
TOP 5 spółek: Shell +196% / Rokita +179% / DOM +136% / PEO +151% / AMD +117%Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.