Pamiętasz, jak wiele w ciągu ostatniego miesiąca wydarzyło się na ropie naftowej? Wydaje się dzisiaj, jakby to było nierealne. Nagłówki bijące z mediów to ropa naftowa po ujemnych cenach. Nie ma gdzie składować ropy i nikt ropy nie chce odbierać. Setki takich artykułów mających sugerować (i sugerujących zresztą), że jest tak źle, że będzie tylko źle. Na pewno w każdym razie nie lepiej.
Nieustannie zadziwia mnie ten mechanizm. Tak obrzydzić dane aktywa, aby nikt nie chciał brać longów i aby każdy chętnie (kto oczywiście spekuluje), brał shorty. W końcu jeżeli jesteś profesjonalistą i chcesz się obkupić w surowiec, to musisz mieć przeciwną stronę transakcji. Ktoś sprzedaje (redukuje longi lub otwiera shorty), Ty, jako profesjonalista, możesz dzięki temu pakować swoje miliardy w longi. Dwie strony transakcji.
Dzisiaj żadne media nie mówią już o ujemnych cenach ropy. Na stacjach benzynowych nikt nie rozdaje paliwa za dopłatą (ktoś miał taką nadzieję w ogóle?). W ogóle ceny ropy rosną. Jak to możliwe?
Ropa naftowa – analiza wykresu giełdowego ropy WTI
Powróćmy do dwóch wykresów z analiz przedstawionych na tym blogu. Pierwsza pochodzi z tej analizy, w której sprawdzałem ropę systemem LTTM:

Cena oscylowała wokół 20 dolarów, pokazując sygnały kupna. To, co trwało (leciało jeszcze w dół), to ruch inercyjny (fala wtórna). Mieliśmy więc informację, że popyt w długim terminie wchodzi w te aktywa, a nie ich się pozbywa. Problem nie polegał zatem na tym, że nikt ropy nie chciał i profesjonaliści jej nie chcieli.
Wręcz przeciwnie. Skoro uzyskiwali przewagę popytową, to jak najbardziej byli zainteresowani wzrostem, a nie spadkiem cen. Problem leżał w tym, że chwilowo zakorkował się przepływ surowca w systemie światowym, co stworzyło nieprawdopodobną okazję do kupna tanich aktywów na długim termin.
Niebawem później, ropa wykonała falę inercyjną i rozpoczęła zwyżkę:

Uaktualniając powyższy wykres:

Po rekordowej akumulacji wspinamy się w górę na fali C w 4, po której w przyszłości zejdzie fala 5 spadkowa. Zwykle przyjmuje się, że jeżeli fala B w fali 4 (zaznaczona wykrzyknikiem u góry) jest najgłębszym punktem na wykresie, to fala 5 spadkowa schodzi w okolice dołka fali 3. I tutaj wracamy ponownie do wykresu z początku tego artykułu. Bardzo szybko okazuje się, że są to okolice akumulacji i wygenerowania sygnału kupna przez profesjonalistów na rynku.
Podsumowanie
Czy w tym kontekście nie warto się zastanowić nad kwestią, gdzie te ujemne ceny ropy? Co faktycznie rządzi ceną na wykresach? Kapitaliści zrobili dokładnie to, co chcieli zrobić. Skupili aktywa i będą robić z ceną dokładnie to, co mają robić. Będą nią sterować. Można to odczytać przy pomocy wolumenu. Okazuje się, że nawet, jeżeli się pomylili w swojej ocenie (i nie przewidzieli nadpodaży fizycznego surowca), to ostatecznie nie miało to żadnego znaczenia. Przy tym poziomie kapitałowym w dalszym ciągu będą zarabiać, najpierw odrabiając (papierową stratę przez głęboką falę B), a teraz już zarabiając na wzroście ceny powyżej swojej strefy zakupy. Patrząc zaś na skalę wolumenu, zarobki nie idą w miliony, ale już w miliardy.
Kto więc sprzedawał, nie rozumiejąc, co się dzieje i kto zatem dzisiaj liczy straty? Przecież surowca jest za dużo, a ceny ropy są ujemne. Świat kolejny raz się nie zawalił.
Wybierz Abonament i zyskaj dostęp do 5 portfeli inwestycyjnych PPCG Stock.
- W portfelu głównym kupujemy spółki o wysokim potencjale możliwego wzrostu
- W portfelu dywidendowym wybieramy najlepsze spółki dywidendowe na GPW
- Portfel emerytalny ma za zadanie zwiększyć wartość oraz zyskiwać na wypłacanych dywidendach
- W portfelu zagranicznym kupujemy bardzo dobre akcje amerykańskie oraz brytyjskie, które mogą mocno rosnąć
- Do portfela pasywnego dobieramy ETF-y, które mogą silnie zwyżkować
W każdym abonamencie otrzymujesz dostęp do komentarza giełdowego codziennie rano na sesji, odpowiedzi na zadane przez siebie pytania (od 9 do 17) oraz sekcji Premium z pogłębionymi analizami rynku. Zawsze kiedy kupujemy lub sprzedajemy akcje, otrzymujesz informację na e-mail oraz SMS.
Zakup abonamentu pozbawiony jest ryzyka. W ciągu 30 dni w każdej chwili i bez podania przyczyny możesz zrezygnować z abonamentu i odzyskać 100% opłaty za abonament. Czy ta oferta Ci się podoba?
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.