Hormel Foods (HRL) podnosi dywidendę od 59 lat

06.12.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan
Hormel Foods (HRL) podnosi dywidendę od 59 lat

Najlepsze spółki dywidendowe to firmy, które mogą się pochwalić długą historią rosnących dywidend. Jedną z takich spółek dywidendowych w USA jest Hormel Foods (HRL). W ostatnim tygodniu listopada 2024 spółka podniosła kwartalną dywidendę o 2,7% do 0,29$ na akcję.

Ponad pół wieku wypłaty dywidend przez Hormel Foods

Mimo niewielkiego wzrostu była to 59 podwyżka z rzędu. To umieszcza Hormel Foods ponownie na liście dywidendowych królów. Do tej ścisłej czołówki należą spółki, które podnoszą dywidendę od min. 50 lat. Takich spółek w USA jest 47 i to jest z punktu widzenia inwestorów ogromna zaleta. Nie jest bowiem łatwo tak skalować biznes, by bezpiecznie dla finansów firmy wypłacać dywidendę przez pół wieku.

Hormel Foods - dywidenda na akcję
Hormel Foods – dywidenda na akcję

W kontekście dywidend spółka ma całkiem wysoką stopę dywidendy, bo aż 3,4%, czyli ponad 2-krotnei więcej od średniej SP 500. HRL utrzymuje dywidendę w stosunku do przepływów finansowych na bezpiecznym poziomie 61,3%.

Badając amerykańskie spółki dywidendowe, dość łatwo możemy dotrzeć do danych, które pozwalają na ocenę kompetencji kadry zarządzającej. Są to takie kryteria, jak wysokość wynagrodzenia CEO względem średniej rynkowej (wchodzi do kosztów ogólnego zarządu) lub doświadczenie (w latach) kadry zarządzającej i rady nadzorczej.

Przykładowo w Hormel Foods CEO Jim Snee ma roczne wynagrodzenie całkowite (baza + bonusy) na poziomie ok. 50% średniej dla spółek o podobnej wielkości w USA. Jego pensa rosła komplementarnie do wzrostu zysków spółki. Został CEO w październiku 2016 roku, a prezesem był od 2015 roku, co łącznie daje 9,2 lata doświadczenia w spółce. Zarząd z kolei ma średnio nieco ponad 10 lat doświadczenia w spółce. Takie dane powinny być również publikowane przez polskie spółki giełdowe bez konieczności kopania głęboko w dokumentach spółki i sprawozdaniach finansowych.

Hormel Foods - całkowita stopa zwrotu 20 lat
Hormel Foods – całkowita stopa zwrotu 20 lat

Mimo dość sporej przeceny od szczytu w 2022 roku, za ostatnie 20 lat Hormel Foods chwali się solidną całkowitą stopą zwroty na poziomie 555%. To daje średnio prawie 28% zysku rocznie (wzrost ceny akcji + dywidendy). Spółka podnosiła w ostatniej dekadzie dywidendę w tempie średni 12,5% r/r.

Prognozy i wskaźniki finansowe Hormel Foods

Model DCF pokazuje spore niedowartościowanie spółki względem wartości godziwej ok. 66$.

Hormel Foods - model DCF
Hormel Foods – model DCF. Źródło: https://simplywall.st/stocks/us/food-beverage-tobacco/nyse-hrl/hormel-foods/past

Zgodnie z prognozami zysk na akcję (EPS) ma rosnąć w tempie ok. 10% r/r. Wydawałoby się zatem, że uwzględniając spadek kursu akcji z prawie 50$ do 30$, patrzymy na okazję inwestycyjną. Analitycy myślą jednak inaczej i ustalili cenę docelową zaledwie 2% powyżej aktualnego kursu. Rekomendują jedocześnie utrzymanie, lub nawet redukcję (sprzedaż) akcji.

Hormel Foods - prognoza
Hormel Foods – prognoza

Czy słusznie? Jeśli spółka będzie dowozić wyniki (podnosić EPS co roku) i kontynuować wypłacanie rosnącej dywidendy, z punktu widzenia inwestora dywidendowego jest to warunek wystarczający do posiadania tych akcji w portfelu. Szybki wzrost ceny akcji byłby super dodatkiem, ale najważniejszy jest stale rosnący dochód pasywny. To na dziś Hormel Foods zapewnia inwestorom.

Tu jednak warto mieć na uwadze, że utrzymanie rosnącej dywidendy szło w parze ze stałym wzrostem wskaźnika wypłaty. W 2014 wynosił 35% i wzrósł aż do 75% w 2023 roku. Spółka miała w ostatnich kilku latach problem z dalszym wzrostem EPS, dlatego wypłacanie rosnącej dywidendy wymusiło wzrost wskaźnika wypłaty.

Analiza VSA Hormel Foods

Na wykresie miesięcznym widzę w tle akumulacje (spadkowe długie świece z dolnym cieniem i skokiem wolumenu) oraz przewagę popytu na wsparciu ok. 29$.

Hormel Foods wykres giełdowy - analiza VSA
Hormel Foods wykres giełdowy – analiza VSA

Po korekcie wzrostowej pojawił się spadek, test wolumenowy oraz kolejna przewaga popytu. W tym momencie popyt ma dobrą bazę pod wyprowadzenie zwyżki na byczym wolumenie. Warto moim zdaniem obserwować interwał W1 i D1 w poszukiwaniu sygnałów kupna na przyszłym już ruchu wzrostowego, o ile się pojawi.

Podsumowanie

Na dzień dzisiejszy spółka kusi inwestorów solidną stopą dywidendy i jej wzrostem w tempie ponad 10% r/r. Ten wzrost dywidendy to jednak przeszłość i jest już w cenie akcji. Jednocześnie sporym czynnikiem ryzyka jest brak znaczącego wzrostu EPS w ostatnich 6-7 latach. Bez wzrostu fundamentów Hormel Foods jest jak statek bez żagli. To może się zmienić, jeśli spółka faktycznie znajdzie sposób na podnoszenie zysku na akcję w tempie zgodnym z prognozami. Na dziś jednak nie wiemy, czy tak się stanie i to jest pewnie bazą dla słabych projekcji cenowych.


(!) Odbierz swój bon na 50 zł. Wybierz dzisiaj dowolny abonament i obniż jego cenę o 50 zł. Oferta ograniczona czasowo.

Autor wpisu: Bartek Bohdan

Współredaktor serwisu inwestora giełdowego PPCG. Aktywny inwestor giełdowy z ponad 12-letnim stażem. Jestem wielkim zwolennikiem inwestycji długoterminowych, budowania dochodu pasywnego z dywidend i procentu składanego. Uważam, że inwestorzy powinny powrócić do źródła, czyli akumulacji najlepszych aktywów. Takie aktywa nie tylko zwiększają wartość w czasie, ale przez dywidendy płacą nam za to, że trzymamy je w portfelu. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.