Inflacja CPI w centrum uwagi. Inwestorzy czekają na ruch FED

11.07.2024, Kategorie: Wiadomości, Autor: Market review
FED inflacja CPI

Mamy już początek Q3 2024 i powoli zbliża się ewentualna pierwsza obniżka stóp procentowych przez FED. Bank centralny jasno komunikuje, że uzależnia decyzję od kolejnych danych makroekonomicznych. W centrum uwagi FED i inwestorów jest inflacja CPI i kondycja amerykańskiego rynku pracy.

Dziś o 14:30 dowiemy się, jak kształtowała się inflacja CPI względem prognoz i poprzedniego odczytu. Aktualne dane sugerują, że inflacja i wzrost gospodarczy w USA spowalniają.  Do tego w poprzednim tygodniu inwestorzy dowiedzieli się, że stopa bezrobocia wzrosła do 4,1% w czerwcu.

Mina prezesa FED dobrze oddaje, jak bardzo zadowolony jest faktu, że słabnie rynek pracy. Z drugiej strony dostał do ręki argument za rozpoczęciem cyklu obniżek stóp procentowych.

W bieżącym tygodniu prezes Powell występował na Kapitolu i spowiadał się z polityki FED. Wygląda na to, że poradził sobie doskonale, nie wpływając prawie w ogóle na indeksy giełdowe. To zupełnie inny poziom zarządzania oczekiwaniami inwestorów względem naszego jastrzębia. Poweil nie powiedział wprost, kiedy dokładnie FED obetnie po raz pierwszy stopy procentowe. jednocześnie zaznaczył, że FED widzi spadek inflacji oraz spowolnienie gospodarcze, a przez to nie musi czekać, aż inflacja zejdzie dokładnie do celu 2%. Mistrzowsko to rozegrał.

Zobacz:  FED to najmocniejszy zawodnik na giełdowym ringu

Inflacja CPI: Czego mogą się podziewać inwestorzy?

Ekonomiści oczekują wzrostu inflacji CPI 0,1% m/m i 3,1% r/r. Z kolei bazowa CPI (bez żywności i energii) ma wzrosnąć o 0,2% m/m względem maja 2024 i do 3,4% r/r.

Poziom inflacji jest nadal podwyższony w stosunku do celu FED (2%). Poziom bezrobocia jest nadal bardzo niski w historii i wynosi 4,1%. Jednak w obu przypadkach tendencja jest taka, że ​​bezrobocie stopniowo zaczyna rosnąć, a inflacja kontynuuje tendencję spadkową – stwierdził Matt Brenner, wiceprezes zarządzający ds. inwestycji i zarządzania produktami w MissionSquare Retirement.

Od pewnego czasu FED był bardziej skupiony na poziomach, a teraz wydaje się, że może zacząć bardziej skupiać się na trendzie. A jeśli tak się stanie, szanse na obniżkę stóp wzrosną – dodał Brenner.

Inwestorzy i ekonomiści będą również analizować składowe komponenty wskaźnika inflacji CPI. Diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach. Dlatego analitycy zwrócą szczególną uwagę na wydatki mieszkaniowe i opiekę medyczną. Mają one bowiem duże przełożenie na indeks wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych, co z kolei bacznie monituje sam FED.

Zobacz:  Coraz wyższe prognozy dla SP500. To dopiero początek hossy?

W tym momencie rynki zakładają, że pierwsza obniżka stóp procentowych będzie we wrześniu 2024. Prawdopodobieństwo cięcia stóp o 25 punktów bazowych na wrześniowym posiedzeniu wynosi na dziś 78%.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.