Wyjdź z pudełka, czyli właściwa perspektywa na giełdzie

26.03.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

W czasie kryzysu, gdy szaleje pandemia, a giełdy i inwestorzy kierują się emocjami w miejsce logicznej kalkulacji, wygrają Ci, którzy zachowują zdrowy rozsądek. W toku ewolucji przeżywają jednostki i gatunki najsilniejsze oraz te, które się szybko zaadaptują. Skuteczne inwestowanie na giełdzie to walka o przetrwanie na rynku finansowym.

Podobnie jest w gospodarce i na rynku. Poradzą sobie spółki silne, z dużym zapleczem finansowym oraz te, które szybko dostosują się do nowej rzeczywistości. Czy tak będzie, zdecydują Ci, którzy tam zarządzają. Od ich sprawności, kompetencji i woli działanie będzie zależeć przetrwanie wielu podmiotów.

Inwestowanie na giełdzie: Spojrzenie rynek z dystansu

Dokładnie tak samo dzieje się w procesie inwestycyjnym. Od Ciebie, Twojej gotowości działania, oceny sytuacji i szacowania ryzyka zależy przyszły sukces – większy lub mniejszy. Decyzje podjęte w teraźniejszości, często w warunkach niepewności i braku znajomości przyszłości, powinny być decyzjami mądrymi, choć niekoniecznie muszą być dobrymi w 100%. Jednak brak działania skazuje Cię z góry na pełną porażkę, bo nie chwycisz żadnej szansy.

Kiedy wchodzę na YT, dominują filmy z tytułami typu:

Jak długo potrwa ten chaos?

Jakie żniwo zbierze ta epidemia?

Koronawirus uderzył w polską gospodarkę. „Sytuacja robi się dramatyczna”

Czy koronawirus może zniszczyć ludzkość?

To tylko niektóre tytuły i to te z najłagodniejszych. Pomijam fakt, że teraz wszyscy są specjalistami lub nawet ekspertami od koronawirusa. Mam wrażenie, że najpopularniejszy zawód w Polsce to teraz wirusolog/epidemiolog, a można nim zostać po nagraniu jednego filmu telefonem komórkowym.

Zobacz:  Monolithic Power Systems (MPWR) rośnie na fali boomu na AI

Pojawia się pytanie, czy inwestor powinien w takich warunkach w ogóle podejmować decyzje i kupować aktywa. Nie tylko powinien, ale wręcz ma obowiązek, jeśli chce wykorzystywać szanse, które raz na kilka lat daje Pani Giełda.

Wyjdźmy na chwilę ze strefy komfortu i uwolnijmy umysł. Spójrzmy z bardzo szerokiej perspektywy na wykres PZU.

Akumulacja PZU Inwestowanie na giełdzie
Akumulacja PZU

Czy to zupełna abstrakcja? Możliwe. Pamiętaj jednak, że czystą abstrakcją jeszcze w styczniu 2020 był poziom 1250 punktów na WIG20, a jednak stał się faktem i to szybciej, niż można sobie było wyobrazić. Dlaczego w perspektywie 20-30 lat PZU miałby nie kosztować np. 600 zł?

Inwestowanie na giełdzie: Myśl długoterminowo

W 2010 roku miałem na rachunku 88 000 (tak, 88k) akcji CD Projekt w cenie ok. 2 zł. Przelicz sobie wycenę takiego portfela przy obecnym kursie… Nie trzymałem tych akcji dekadę. Wtedy wydawało mi się to abstrakcją. Przecież firma 5 razy spółka może po drodze zbankrutować. Poza tym kto normalny by trzymał akcje 10 lat. Tak myślałem. Dziś jest 2019 rok i z tej perspektywy dekada minęła mi błyskawicznie. Spółka żyje, ma się dobrze i kosztuje kilkaset zł. Zarobiłem na niej kilkaset procent (handlując nią aktywnie w strefie do 20 zł), ale w kontekście dzisiejszej wyceny to przysłowiowe waciki.

Wyobraź sobie teraz, że spółka PZU wypłaca np. za 20 lat dywidendę na poziomie 5%, ale przy kursie 600 zł, czyli 30 zł na akcję. Ty zaś masz kupione akcje po ok. 27 zł. Kupiłeś 100 akcji po 27 zł, a spółka wypłaca Ci w dywidendzie 3000 zł rocznie. Twój kapitał przynosi Ci zwrot z inwestycji na poziomie 111% rok do roku. Niemożliwe?

Zobacz:  Budimex S.A. (BDX) - korekta w oczekiwaniu na wyniki II kwartału 2024

Gdyby takie rzeczy się nie zdarzały i nie warto byłoby podejmować odważnych decyzji w kluczowych momentach, to Buffett nigdy nie kupiłby Coca-Cola po parę dolarów za akcję dekady temu. Tak jak dziś, wtedy też nie miał szklanej kuli i nie znał przyszłości. Miał jednak umiejętność oceny firmy, spójną strategię inwestowania, odwagę, wolę działania i cierpliwość potrzebną do przeprowadzenia takiej operacji. Dziś Coca Cola kosztuje ok. 45 $, a w szczycie 60$. To tak, jakby właśnie akcje PZU kupować teraz po ok. 30 zł i doczekać momentu, gdy będą wyceniane na 600 zł.

Podsumowanie

Na pewno nie stanie się to Twoim udziałem, jeśli nic nie zrobisz. Czy jesteś gotowy – przy rozsądnej dywersyfikacji ryzyka i portfela – dać szansę PZU i wielu innym dobrym, a chwilowo tanim spółkom. Ja jestem.

Poniżej masz wersję audio. Miłego słuchania, daj łapkę w górę – tylko, jeśli uznasz, że warto – i subskrybuj kanał. Będzie mi bardzo miło 🙂


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.