Akcje KGHM gotowe na hossę (aktualizacja)

19.12.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan
Akcje KGHM gotowe na hossę

Aktualizacja analizy KGHM z dnia 7 grudnia 2023 w związku z próbą wybicia w górę z konsolidacji. KGHM to najważniejszy surowcowy komponent WIG20 w jednym szeregu z Orlen. Miedź jest uznawana przez ekonomistów za bardzo dobry barometr sytuacji gospodarczej na świecie. Mówi się nawet, że miedź ma „doktorat z ekonomii”.

To dlatego, że miedź wykorzystuje się w wielu branżach. Gdy gospodarka szybko się rozwija, ceny miedzi rosną, gdy zaś na horyzoncie pojawia się spowolnienie i recesja – ceny spadają. Akcje KGHM gotowe na hossę.

Miedź i KGHM

Popyt na miedź rośnie w związku ze wzrostem produkcji przemysłowej, przede wszystkim w Chinach (50 proc. światowego popytu) oraz w USA i Europie (20 proc.). Ok. 45 proc. miedzi jest wykorzystywana w budownictwie, a 20 proc. w produkcji elektroniki. Miedź zyskuje na przejściu do „zielonej gospodarki”, bowiem jest powszechnie wykorzystywana do produkcji baterii (w tym do samochodów elektrycznych) oraz w instalacjach słonecznych i wiatrowych.

Dla inwestorów giełdowych miedź jest istotna z powodu KGHM, która to spółka ma spory udział w indeksie WIG20 (aktualnie 5,62%). Nie bez powodu mówi się, że nie ma hossy na GPW bez banków i KGHM. Ostatni raz o KGHM rozmawialiśmy na naszym kanale YouTube. Zastanawiałem się wtedy, czy fundamenty KGHM sygnalizują nam zwyżkę kursu akcji i czy jest to spójne z analizą wolumenu.

Jak aktualnie prezentuje się wykres KGHM w kontekście wolumenu. Czy pojawiły się kolejne sygnały potwierdzające hossę na KGHM?

Akcje KGHM gotowe na hossę – analiza wolumenu

Na wykresie tygodniowym zaznaczyłem wyraźny sygnał kupna z dużą przewagą popytu, który pojawił się w 2022 roku. Ten sam sygnał pokazałem w powyższym filmie. Skutkiem była silna zwyżka do poziomu powyżej 150 zł. Potem cena zaczęła spadać, ale w końcowej fazie spadku pojawiły się świece akumulacyjne z dużym spreadem i wysokim wolumenem. Zaznaczyłem je na wykresie tygodniowym KGHM strzałkami.

KGHM akcje. Analiza wolumenu. Konsolidacja i przewagi popytu
KGHM akcje. Analiza wolumenu. Konsolidacja i przewagi popytu

Skutkiem akumulacji akcji było oczywiście zatrzymanie przeceny i próba odbicia. Na tamtym etapie zakończyła się wtórną falą spadkową i kolejną przewagą popytu. Skutkiem tej drugiej przewagi jest póki co konsolidacja. W ramach tej konsolidacji każde zejście do dolnej granicy jest wykorzystywane przez inwestorów do kupowania akcji KGHM. Zaznaczyłem aż 4 przewagi popytu, które w pewnym momencie mogą doprowadzić do wybicia konsolidacji i rozpoczęcia hossy. Czemu zatem cena akcji jeszcze nie zwyżkuje?

Akcje KGHM gotowe na hossę – analiza kontraktów na miedź

Zakładam, że jednym z powodów jest bezpośrednia korelacja KGHM z cenami miedzi.

Miedź - analiza wolumenu
Miedź – analiza wolumenu

Na wykresie tygodniowym miedź również utknęła w konsolidacji. Zwracam jednak uwagę, że ostatnia zwyżka skorelowała się z wyższym wolumenem, niż tło w postaci bezpośrednio poprzedzającej zwyżkę fali spadkowej. Na dołku przy dolnej granicy konsolidacji również mamy przewagę popytu. Obstawiam, że KGHM ruszy w górę, gdy miedź wybije się w górę z konsolidacji. Może się to skorelować z rozpoczęciem cyklu obniżek stóp procentowych przez FED. Surowce są bowiem bardzo wrażliwe na ich poziom, gdyż dolar jest dla surowców walutą rozliczeniową.

Aktualizacja na dzień 19.12.2023

Aktualnie kurs KGHM w interwale tygodniowym próbuje wyjść górą z konsolidacji, którą pokazaliśmy na pierwszym wykresie. Korzystając z dobrej atmosfery na rynku, popyt pcha cenę powyżej lokalnego oporu 125,3 zł.

Akcje KGHM gotowe na hossę. Wybicie z konsolidacji
Akcje KGHM gotowe na hossę. Wybicie z konsolidacji

Udane wybicie skorelowane z byczym wolumenem może zamienić górną granicę konsolidacji we wsparcie. W takim układzie optymalnym scenariuszem dla byków byłaby korekta do przebitego oporu z malejącym wolumenem, test wolumenowy i zwyżka w kierunku 150 zł.

Bartek Bohdan

Współredaktor serwisu inwestora giełdowego PPCG. Aktywny inwestor giełdowy z ponad 12-letnim stażem. Jestem wielkim zwolennikiem inwestycji długoterminowych, budowania dochodu pasywnego z dywidend i procentu składanego. Uważam, że inwestorzy powinny powrócić do źródła, czyli akumulacji najlepszych aktywów. Takie aktywa nie tylko zwiększają wartość w czasie, ale przez dywidendy płacą nam za to, że trzymamy je w portfelu. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.