Jak zacząć inwestować na giełdzie USA i kupować zagraniczne akcje? Na to pytanie spróbuję odpowiedzieć w tym krótkim poradniku. Inwestowanie w amerykańskie akcje staje się coraz bardziej popularne wraz ze spadkiem kosztów i zwiększeniem dostępności rynków zagranicznych. Akcje amerykańskie spółek technologicznych jak Apple, Amazon, czy Tesla mogą zyskiwać na wartości dzięki zwrocie w polityce monetarnej FED.
Rynek amerykański jest i pewnie będzie jeszcze długo największym rynkiem finansowym świata. Skupia ok. 60% globalnej kapitalizacji rynków finansowych i są na nim notowane najlepsze spółki giełdowe – w tym najlepsze spółki dywidendowe na świecie.
Zakup amerykańskich akcji może wydawać się trudny dla początkujących, ale niewiele się różni – poza kwestiami podatkowymi i wyboru waluty – od inwestowania w polskie spółki giełdowe. W tym artykule wyjaśnię, jak i gdzie kupić amerykańskie akcje, a także jakie aspekty warto uwzględnić, zanim zdecydujesz się na ten krok.
Inwestowanie na giełdzie w USA. Dlaczego warto kupować amerykańskie akcje?
NASDAQ i NYSE oferują dostęp do największych i najbardziej rozwiniętych spółek na świecie. Kupując akcje amerykańskie, możesz korzystać z:
- Dostępu do globalnych liderów technologicznych i innowacyjnych firm, które często kształtują przyszłe trendy rynkowe. Na dziś to głównie amerykańskie akcje pozwolą zbudować inwestorom najlepszą ekspozycję na szybko rozwijający się sektor AI. Nvidia, AMD, Microsoft i Alphabet to amerykańskie akcje, które mogą mocno zyskiwać na wartości dzięki boomowi na sztuczną inteligencję.
- Wyższej płynności, co oznacza większą łatwość kupna i sprzedaży akcji w porównaniu do mniejszych rynków. Amerykańska giełda jest najbardziej płynnym rynkiem finansowym świata. Dzięki temu możemy inwestować w akcje amerykańskie większe kwoty bez obawy o brak płynności i problemy z realizacją zleceń.
- Dużego wyboru spółek, od gigantów z branży technologicznej po mniejsze, rozwijające się firmy. Amerykańska giełda to kilka tysięcy spółek z różnych sektorów. Są one komponentami różnych indeksów branżowych. Do tego oferuje ogromny wybór instrumentów finansowych, takich jak fundusze pasywne ETF.
Powszechnie uważa się, że akcje amerykańskie są droższe niż akcje na rynkach wschodzących. Warto jednak wziąć pod uwagę genezę tego dyskonta. Amerykańska giełda przyciąga globalny kapitał dzięki innowacjom i ciągłemu wsparciu giełdy ze strony władz, regulatora rynku i FED. Gospodarka USA jest najsilniejszą gospodarką świata i prawdopodobnie w kolejnej dekadzie ten dystans będzie się zwiększał na korzyść Stanów Zjednoczonych. Tym samym amerykańskie spółki mogą rosnąć w siłę i dalej przyciągać do siebie kapitał z korzyścią dla akcjonariuszy.
Miarą efektywności rynku kapitałowego jest zdolność notowanych na nim spółek do rozwoju. Pod tym względem akcje amerykańskie, z uwagi na zmiany, które się dzieją aktualnie w USA, mogą stać u progu kolejnego boomu gospodarczego. Nie ma drugiej giełdy na świecie, na której moglibyśmy kupić akcje spółek dywidendowych z historią wypłacania rosnących dywidend, sięgającą ponad 50 lat wstecz.
Krok 1: Wybór odpowiedniego brokera. Zagraniczny, czy polski dom maklerski?
Zanim zaczniesz inwestować w amerykańskie akcje, musisz założyć konto inwestycyjne u brokera, tak samo jak przy inwestowaniu na GPW. Oto kluczowe aspekty, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze platformy:
- Dostęp do rynków zagranicznych – Upewnij się, że wybrany broker oferuje możliwość zakupu amerykańskich akcji. Wielu brokerów na polskim rynku, takich jak XTB, czy mBank, daje dostęp do giełd zagranicznych. W PPCG Stock korzystamy z usług bossa.pl, która daje dostęp do dwóch najważniejszych amerykańskich rynków – NYSE i NASDAQ.
- Koszty transakcyjne – Sprawdź, jakie opłaty pobiera broker za zakup i sprzedaż amerykańskich akcji. Mogą to być opłaty w formie prowizji procentowej od wartości transakcji lub stałe opłaty za każde zlecenie. Opłaty za kupowanie akcji amerykańskich mogą być wyższe niż w przypadku polskich akcji. Są jednak sposoby, by je zmniejszyć, co opiszę w dalszej części artykułu.
- Kurs wymiany walut – Pamiętaj, że kupując amerykańskie akcje, będziesz inwestować w dolarach (USD). Sprawdź, jaki kurs wymiany oferuje broker i czy pobiera dodatkowe opłaty za przewalutowanie. W przypadku wielu rachunków maklerskich można w akcje amerykańskie inwestować w PLN i w USD. Założenie rachunku prowadzonego w USD i inwestowanie w spółki amerykańskie bezpośrednio w dolarach może nam zmniejszyć koszty wynikające z każdorazowego przewalutowania transakcji kupna/sprzedaży akcji. Również w przypadku wypłaty dywidendy przez amerykańską spółkę mamy wypłatę w dolarach, czyli unikamy przewalutowania w zasadzie co kwartał. Z taką bowiem najczęściej częstotliwością spółki USA wypłacają dywidendy.
- Funkcjonalność platformy – Ważne jest, aby platforma była intuicyjna i oferowała narzędzia analityczne, które mogą pomóc w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Dla początkującego inwestora całkiem wystarczająca jest podstawowa funkcjonalność, czyli po prostu możliwość składania zleceń kupna/sprzedaży akcji. Do analizy technicznej i notowań w zupełności wystarczą Ci na początek bezpłatne zewnętrzne narzędzia. Przykładowo wykresy giełdowe i notowania znajdziesz na Tradingview, zaś wskaźniki finansowe na Gurufocus. Nie ma potrzeby na początku przepłacać za dodatkowe funkcjonalności, z których rzadko skorzystasz.
Krok 2: Założenie rachunku maklerskiego z dostępem do rynków zagranicznych
Po wyborze brokera, kolejnym krokiem jest założenie konta inwestycyjnego. Proces ten jest zazwyczaj prosty i można go zakończyć online. Oto, czego możesz się spodziewać:
Dołącz do nas – w tym tygodniu 120 dni w cenie 90 w abonamencie LITE 90. Zyskasz 33% więcej dni! Wykorzystaj bonus do 7 października do godziny 20:00. |
- Weryfikacja tożsamości – Broker będzie wymagał przesłania dokumentów tożsamości, takich jak dowód osobisty lub paszport, w celu potwierdzenia Twojej tożsamości.
- Uzupełnienie danych finansowych – Możesz być poproszony o podanie informacji dotyczących Twojej sytuacji finansowej oraz doświadczenia inwestycyjnego. Są to wymogi formalne, wynikające z unijnej dyrektywy MiFID II. W przypadku rynku amerykańskiego bardzo ważne jest wypełnienie i złożenie formularza W8-BEN. Dzięki niemu unikniesz podwójnego opodatkowania dywidendy i obłożenia stawką 34%. To bardzo ważne w przypadku inwestowania w amerykańskie spółki dywidendowe, dlatego upewnij się, że wybrany przez Ciebie broker da Ci taką możliwość. Formularz W8-BEN udostępniają przykładowo BOŚ i XTB.
- Podpisanie umowy – Po weryfikacji broker udostępni Ci dokumenty do podpisania, które potwierdzają założenie konta.
Krok 3: Wpłata środków na rachunek inwestycyjny i wybór waluty, w której będziesz inwestować w amerykańskie akcje
Zanim dokonasz zakupu pierwszych akcji, musisz wpłacić środki na swoje konto inwestycyjne. Większość brokerów oferuje kilka opcji wpłat, takich jak przelew bankowy, karta kredytowa, czy portfele elektroniczne. Pamiętaj, że Twoje inwestycje będą realizowane w dolarach amerykańskich, więc środki muszą zostać przeliczone na tę walutę.
Przy mniejszych wpłatach nie robi to aż tak dużej różnicy. Jeśli jednak zamierzasz inwestować w akcje amerykańskie większe kwoty, warto zwrócić uwagę na koszt przewalutowania złotówek na dolary. Czasem lepszym wyborem może być założenie konta maklerskiego w dolarach i wpłata dolarów, niż konto w PLN i przeliczenie złotówek na dolara po kursie domu maklerskiego.
Krok 4: Wybór giełdy, konkretnych spółek i zakup akcji amerykańskich spółek
Po zasileniu konta możesz przystąpić do zakupu akcji. Wybór odpowiednich spółek giełdowych to kluczowy moment w procesie inwestycyjnym. Oto kilka kroków, które warto uwzględnić:
- Analiza fundamentalna – Sprawdź wyniki finansowe spółki, wskaźniki takie jak P/E (cena do zysku), P/B (cena do wartości księgowej) oraz przychody i zyski. Ważne jest, aby zrozumieć, jak firma radzi sobie na rynku. Czy jest sens wgryzać się bardzo głęboko we wskaźniki finansowe? Moim zdaniem warto zwrócić uwagę na kluczowe parametry finansowe, czyli rentowność, wzrost przychodów i zysku na akcję, tempo wzrostu i stopa dywidendy, przepływy pieniężne i przed wszystkich prognozy dotyczące wzrostu sprzedaży i zysku.
- Analiza techniczna – Jeśli interesujesz się krótkoterminowymi inwestycjami, analiza techniczna może pomóc w określeniu najlepszych momentów na zakup lub sprzedaż akcji. Przy analizie technicznej koniecznie bierz pod uwagę wolumen (analiza VSA), który wskaże Ci kierunek przepływu kapitału. Oznacza to, że powinieneś mieć dostęp do wykresów giełdowych z wolumenem. Na szczęście w przypadku rynku kasowego, a na takim będziesz inwestował, masz dostęp do rzeczywistego wolumenu bez dodatkowych opłat.
- Dywersyfikacja – Inwestowanie w różne spółki z różnych sektorów może pomóc zminimalizować ryzyko. Zamiast inwestować wszystkie środki w jedną spółkę, warto rozważyć zakup akcji kilku różnych firm. Warto zatem zacząć od wybrania kilku perspektywicznych sektorów, a potem poszukać operujących w nich spółek, które spełniają Twoje kryteria w zakresie kondycji finansowej i strategii inwestycyjnej.
Kiedy już wybierzesz konkretne akcje, sprawdź na której giełdzie są notowane – NASDAQ, czy NYSE. To może istotne, bo przykładowo w bossa.pl na etapie składania zleceń trzeba podać giełdę i potem nazwę spółki. Zależy to od konkretnego brokera i jego platformy. Jeżeli poszukujesz informacji, w co inwestować pieniądze, przeczytaj dodatkowo ten wpis.
Gdzie kupować amerykańskie akcje? Zwróć uwagę na opłaty dodatkowe i prowizje
Oto kilka popularnych brokerów, którzy umożliwiają zakup amerykańskich akcji:
- XTB – Polska platforma inwestycyjna, oferująca dostęp do wielu rynków zagranicznych, w tym do akcji amerykańskich. Jest to o tyle ciekawy pośrednik, że nadal ma w ofercie zakup akcji zagranicznych bez prowizji do kwoty 100.000 euro miesięcznie. Inwestorzy czekają też na wprowadzenie do jego oferty kont emerytalnych IKE/IKZE.
- DM BOŚ (bossa.pl) – bardzo przyjazny dom maklerski, który oferuje m. in. możliwość inwestowania w akcje amerykańskie w ramach kont emerytalnych IKE i IKZE. Bardzo fajną funkcjonalnością jest możliwość zrobienia 3 wymian walutowych za darmo w IKE/IKZE, co daje 6 przewalutowań bez prowizji rocznie. Platforma oferuje dostęp do dużej ilości spółek na NASDAQ i NYSE. Dodatkowo, jeśli nie mają w ofercie jakiejś spółki, a chcesz ją kupić, szybko dodadzą ja do listy.
- mBank eMakler – Platforma oferująca inwestowanie w akcje zagraniczne, w tym w amerykańskie, z pełnym dostępem do analizy i narzędzi.
- Interactive Brokers – Jeden z największych brokerów międzynarodowych, oferujący konkurencyjne opłaty i szeroką gamę produktów inwestycyjnych.
Opodatkowanie amerykańskich akcji
Kupując amerykańskie akcje, musisz pamiętać o kwestiach podatkowych. Zyski z amerykańskich akcji podlegają opodatkowaniu zarówno w USA, jak i w Polsce. Najpierw pobierany jest podatek u źródła. Standardowy podatek od dywidend w USA 15%. Ważne jest, aby wypełnić formularz W-8BEN, który umożliwia skorzystanie z preferencyjnych warunków podatkowych. Jeżeli formularza nie wypełnisz, Stany Zjednoczone pobiorą dodatkowe 15% podatku (łącznie 30%).
Warto sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie dom maklerski oferuje możliwość kupowania akcji w dolarach. Dzięki temu unikasz konieczności przeliczania przykładowo wypłaconej dywidendy pod rozliczenie z polskim fiskusem. Z formularzem W8-BEN podatek u źródła wyniesie 15%, więc musisz samodzielnie obliczyć brakujące 4% do 19% przy rozliczeniu rocznym z Urzędem Skarbowym. Ten problem znika w przypadku kupowania amerykańskich akcji w IKE/IKZE (zobacz też: dywidendy zagraniczne BAB).
Wysoki podatek od spadku w przypadku dziedziczenia amerykańskich akcji
Koniecznie trzeba o tym wspomnieć, że podatek od spadku wynosi w USA jest wysoki. Stawka podatkowa rośnie wraz ze wzrostem wartości aktywów aż do maksymalnej stawki 40 proc. (dla wielkości aktywów powyżej 1 miliona USD wartości). To oznacza, że w przypadku śmierci właściciela rachunku taki podatek muszą odprowadzić do amerykańskiego fiskusa Spadkobiercy.
Problem jest taki, że dla obywateli USA wartość aktywów, powyżej której zobowiązani są płacić podatek spadkowy, wynosi kilka milionów dolarów. Dla cudzoziemców niebędących rezydentami ta kwota to jednak zaledwie 60 tys. dolarów. To śmiesznie niska kwota wolna od podatku. W tym przypadku podstawą opodatkowania jest cała wartość aktywów.
Zasady te nie dotyczą co prawda rezydentów podatkowych 16 krajów, z którymi Stany Zjednoczone zawarły odpowiednie umowy, wśród tych nie znalazła się jednak Polska. Szkoda, że nasze władze o to nie zadbały, ale może to się zmieni, skoro stajemy się tak ważnym partnerem dla USA w różnych obszarach.
Podsumowanie
Inwestowanie w amerykańskie akcje to doskonała okazja do uzyskania dostępu do największych i najstabilniejszych firm na świecie. Kluczowe kroki to wybór odpowiedniego brokera, analiza wybranych spółek oraz dbanie o kwestie podatkowe. Dzięki odpowiedniemu podejściu i cierpliwości możesz zbudować solidny portfel inwestycyjny, który przyniesie długoterminowe korzyści. Dzięki wypłatom dywidendy 4-12 razy w roku, możesz zbudować sobie również stabilne źródło dochodu pasywnego, inwestując w amerykańskie spółki dywidendowe.
Autor wpisu: Bartek Bohdan
Wybierz Abonament i zyskaj dostęp do 5 portfeli inwestycyjnych PPCG Stock.
- W portfelu głównym kupujemy spółki o wysokim potencjale możliwego wzrostu
- W portfelu dywidendowym wybieramy najlepsze spółki dywidendowe na GPW
- Portfel emerytalny ma za zadanie zwiększyć wartość oraz zyskiwać na wypłacanych dywidendach
- W portfelu zagranicznym kupujemy bardzo dobre akcje amerykańskie oraz brytyjskie, które mogą mocno rosnąć
- Do portfela pasywnego dobieramy ETF-y, które mogą silnie zwyżkować
W każdym abonamencie otrzymujesz dostęp do komentarza giełdowego codziennie rano na sesji, odpowiedzi na zadane przez siebie pytania (od 9 do 17) oraz sekcji Premium z pogłębionymi analizami rynku. Zawsze kiedy kupujemy lub sprzedajemy akcje, otrzymujesz informację na e-mail oraz SMS.
Zakup abonamentu pozbawiony jest ryzyka. W ciągu 30 dni w każdej chwili i bez podania przyczyny możesz zrezygnować z abonamentu i odzyskać 100% opłaty za abonament. Czy ta oferta Ci się podoba?
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.