Pomiar dochodowości przedsiębiorstwa bardzo często przeprowadzany jest w oparciu o szereg wskaźników finansowych. Należą do niech przykładowo rentowność aktywów (wskaźnik ROA) i rentowność kapitału (wskaźnik ROE). Nie są to jednak jedyne miary rentowności. Bardzo istotnym wskaźnikiem jest wskaźnik ROIC, czyli stopa zwrotu z zainwestowanego kapitału (return on invested capital).
ROIC: wskaźnik rentowności
W ogólnym ujęciu, można stwierdzić, że pozwala na określenie zysku z powierzonych kapitałów. To znaczy, że wskaźnik przedstawia dochód wygenerowany z każdej złotówki, którą zainwestowano w firmę.
Z perspektywy inwestora wskaźnik ROIC jest źródłem interesujących informacji. W obliczeniach uwzględnia się opodatkowane zyski operacyjne, a także wielkość zainwestowanego kapitału. Oznacza to, że wskaźnik ROIC odzwierciedla zyski wszystkich dawców kapitału. Wchodzą w to nie tylko właściciele spółki, ale też kredytodawcy.
Wskaźnik ROIC: zwrot z zainwestowanego kapitału
Wskaźnik ROIC jest często postrzegany jako wyznacznik kreacji wartości przedsiębiorstwa. W swojej konstrukcji obejmuje on cały zainwestowany kapitał. Przyjmuje się, że biznes tworzy wartość, gdy zwrot z kapitału będzie wyższy niż koszt tego kapitału. Dlatego wskaźnik warto badać w powiązaniu ze średnim ważonym kosztem kapitału, w przypadku którego koszt poszczególnych rodzajów kapitału (własnego i obcego) ważony jest ich udziałem w kapitale zainwestowanym.
Spółka tworzy nadwyżkę wartości, gdy koszt kapitału (WACC) jest niższy od ROIC. Wysoki wskaźnik ROIC i niski WACC są więc kluczowymi wskaźnikami dla inwestorów, ponieważ świadczą o efektywnym wykorzystaniu kapitału oraz potencjalnej zdolności przedsiębiorstwa do generowania zysków ponad jego koszty finansowania. Inwestorzy z reguły preferują firmy, których ROIC jest znacząco wyższy od ich kosztu kapitału, ponieważ oznacza to, że firma jest w stanie generować atrakcyjne zwroty dla swoich inwestorów.
Warto również zauważyć, że analiza ROIC może przyczynić się do identyfikacji obszarów, w których firma może poprawić swoją efektywność kapitałową. Poprzez zwiększenie zwrotu z inwestycji lub redukcję kosztów kapitału, firma może osiągnąć zwiększoną wartość dla swoich akcjonariuszy. Dlatego także menedżerowie korporacji często monitorują wskaźnik ROIC oraz podejmują działania mające na celu jego optymalizację.
Gdzie znaleźć WACC – obliczanie
Niestety dotarcie do kosztu kapitału bywa czasem trudne, a nawet niemożliwe. Wtedy musimy go policzyć samodzielnie. Jest to dość żmudny proces. Dla wielu spółek WACC możesz wyciągnąć z rekomendacji biur maklerskich dla danej spółki, o ile sporządzona jest wycena DCF.
Można też spróbować wpisać po prostu w wyszukiwarkę przykładowo WACC + nazwa spółki. Przykładowo WACC PZU prowadzi nas do strony https://valueinvesting.io/PZU.WA/valuation/wacc.
Nie wiem, na ile rzetelne i zbliżone do rzeczywistości są te wyliczenia. Dla Pekao WACC wynosi 10,3-10,8%, co oznacza, że wskaźnik ROIC powinien być wyższy, by spółka była realnie rentowna. Im większa różnica miedzy WACC, a ROIC na korzyść tego drugiego, tym lepiej. Warto również odnieść wskaźnik ROIC firmy do jakiegoś średniego poziomu.
Rentowność mierzona wskaźnikiem ROIC na tle branży lub średniej
Jeśli badasz polską spółkę i korzystasz przykładowo z serwisu Biznesradar w wersji Premium, to we wskaźnikach rentowności znajdziesz wskaźnik ROIC oraz średnią na branży badanej spółki. Im wyższy jest wskaźnik spółki względem sektora, tym większa jest wartość takich akcji dla inwestora. Przykładowo wskaźnik ROIC dla DOM wynosi według ostatniego raportu ponad 27%, a średnia sektora to ok. 6%. Z tego wynika, że rentowność DOM jest znaczne lepsza od średniej, a to przekłada się na zysk spółki i finalnie wypłatę dywidendy.
Dla amerykańskich spółek możesz posłużyć się serwisem Gurufocus, który pokazuje nie tylko wskaźnik ROIC, ale również WACC na jednym wykresie. W ten sposób szybko ocenisz, jak prezentuje się rentowność i koszt kapitału w spółce, której akcje planujesz kupić.
Długoterminowo tylko spółki, która utrzymują wysoki poziom rentowności, będą w stanie podnosić wartość dla akcjonariuszy i wypłacać rosnącą dywidendę.
Połącz wskaźnik ROIC z C/Z lub PEG
Warren Buffett bardzo lubi łączyć w swojej analizie fundamentalnej wskaźnik rentowności kapitałów własnych z C/Z. Szuka spółek z wysokim ROE i niskim C/Z. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by ROE zastąpić bardziej efektywnym ROIC. Z kolei C/Z można zastąpić PEG, który uwzględnia również tempo rozwoju spółki. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, obejrzyj film na naszym kanale YouTube.
Autor wpisu: Bartek Bohdan
Wyniki portfeli edukacyjnych
Całkowite stopy zwrotu (TR) na dzień 30.06.2024 (od początku prowadzenia portfeli) obejmują wzrost kursu akcji i wypłacone dywidendy.
Portfele edukacyjne: Główny +101% / Emerytalny +192% / Dywidendowy +87%
TOP 5 spółek: Shell +223% / Rokita +162% / DOM +142% / PEO +153% / PZU +109%
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.