Jak widzi polskie akcje kapitał zagraniczny?

20.02.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Zagranica to dosłownie WIG20 widziany w dolarach. Kapitał zagraniczny inwestuje w polskie akcje dużych spółek z uwagi na największą płynność. Przy podejmowaniu inwestycji musi brać pod uwagę wycenę dolara do złotówki. Zatem chętnie kupuje złotówki, kiedy za jednego dolara dostanie ich 4, a niekoniecznie już 3.

To zmienne, które determinują aktywność zagranicy. Dolar jest coraz droższy, więc zagranicy coraz bardziej będzie się opłacać wchodzić na nasz rynek, a kiedy i co będą rozgrywać, pokażę na poniższych wykresach.

Zasadniczo można oczekiwać po ukończeniu korekty dynamicznej fazy zwyżki podobnej w skali (chociaż silniejszej w sile), jak w roku 2017 (z początkiem w listopadzie 2016). WIG20 dolarowy zyskał wtedy 100%. WIG20 widziany naszymi oczami przebył dystans 1700-2650 punktów. Zyskał zatem ~55%. Odpowiedź na pytanie, kiedy to się zacznie, jest najważniejsza, ponieważ to właściwie okres, na który każdy z nasz czeka.

Polskie akcje: Analiza WIG20 w dolarach

WIG20USD jest w fazie korekty fali A w fali 4 (kreślimy falę B), co oznacza, że akumulując obecnie rynek, kupujemy aktywa w korekcie przed fazą zwyżki na fali C w 4:

Zobacz:  Różne poziomy zarabiania na rynkach finansowych
WIG20USD akcje
WIG20USD

Pokażę teraz w dokładniejszej rozpisce, jak wygląda moim zdaniem sytuacja z zielonej ramki:

Zagranica może spuścić WIG20 jeszcze o kilka procent, by później wyciągnąć rynek o mniej więcej 100% (WIG20 w dolarach). Dla naszego WIG20 (równość fal A i C) możemy liczyć na ruch z 1900 punktów na ponad 3000 punktów. Zwłaszcza, że fale C są impulsami i bywają dynamiczne.

Pytanie, czy to na tym etapie dużo czy mało. Moim zdaniem dużo, bo nie będzie to jeszcze faza hossy, a jedynie koniec korekty fali 4. Po niej spodziewam się silnego ruchu spadkowego, który będzie kończył bessę z 2007 roku.

Wnioski końcowe

Już teraz warto nastawić się na taką sytuację, w której kiedyś w przyszłości na bardzo silnym spadku będą akumulowane polskie akcje. Jednocześnie na wykresie zobaczymy wyraźny wzrost wolumenu. Będzie to ogromna okazja kupna aktywów na hossę po bardzo atrakcyjnych cenach.

Pytanie, czy masz tyle cierpliwości i tolerancji na krótkoterminową zmienność, by tego doczekać i w pełni to wykorzystać.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.