Jak wygląda akumulacja akcji na wykresie giełdowym na przykładzie akcji Dino?

15.01.2025, Kategorie: Akcje GPW, Nowości, Autor: Paweł Pagacz
Proces akumulacji

I dlaczego tak ważne jest, aby ten proces widzieć, zauważać i dokonywać zakupów w okolicach miejsc akumulacji.

Co to jest akumulacja akcji?

Aby zaobserwować akumulację, musimy zobaczyć dwa zjawiska:

  • Spadek ceny akcji,
  • Wolumen wskazujący na akumulację.

W przypadku akcji sprawa jest jasna. Ilość akcji danej spółki zawsze jest z góry znana. Nie da się (w krótkim okresie czasu) wytworzyć więcej akcji. Jeżeli więc widzimy duży wolumen w trakcie danej sesji, wprost możemy powiedzieć, że ktoś akcje sprzedał, ktoś inny je kupił.

📊 Interesujesz się spółkami dywidendowymi?

Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj zestawienia, analizy i aktualne TOP-y dywidendowych spółek z Polski, USA i świata – prosto na maila.

🎁 BONUS: eBOOK „Jak mądrze inwestować w akcje" – gotowa do pobrania od razu po zapisie.

Zapisz się teraz

Wolumen na akcjach, to jedno. Jak zobaczyć, że popyt wygrywa (przeważa w procesie akumulacji)? Wyobraźmy sobie, że cena akcji spada przy bardzo dużych obrotach, a notowania kończą się na minimum danej sesji. Czy możemy powiedzieć, że trwa akumulacja? Oczywiście. Akcje zmieniają właściciela. Czy możemy powiedzieć, że popyt wygrał? Nie możemy powiedzieć tak, ponieważ cena zakończyła się na minimum notowań.

Więcej o analizie VSA przeczytasz tutaj.

Więcej popytu, czy podaży?

Jak zatem zobaczyć, że popytu było więcej, niż nacierającej podaży? Oczywiście znów musimy zobaczyć wysoki wolumen, ale jednocześnie zamknięcie sesji powinno nastąpić znacznie wyżej, niż na minimum świecy. Wtedy tworzy się tzw. świeca Selling climax, świeca młot, może to być Shakeout (podobny do młota, jednak ma bardzo długi dolny cień).

Zobaczmy na akcje DINO Polska.

💰 Dołącz do inwestorów, którzy stawiają na zyski z dywidendy i realne strategie

Portal PPCG Stock prowadzi własne portfele inwestycyjne oparte na spółkach dywidendowych i inwestycjach długoterminowych. Subskrybenci mają pełen dostęp do aktualnych składów portfeli, zmian i komentarzy analitycznych.

🎯 Zyskaj przewagę dzięki konkretnym działaniom, nie tylko teoriom. Każdy abonament objęty jest 30 dniową bezwarunkową gwarancją satysfakcji.

📢 Wykorzystaj kod rabatowy na 50 zł: 50. Działa z każdym abonamentem!

Kup abonament i inwestuj z nami

DINO Polska
DINO Polska

Cena jakiś czas spadała, pojawiły się negatywne informacje. Jedną z nich, jak pamiętam, było ogłoszenie gorszych wyników na spółce Jeronimo (właściciel Biedronki), co rynek przełożył na możliwe gorsze wyniki na Dino. Jedno i drugie działa w podobny sposób.

Analiza akumulacji na podstawie akcji Dino

Zauważmy, że świece zaznaczone na pomarańczowo charakteryzują się wysokim wolumenem, jednak również sesje zamknęły na minimum. Popyt angażował się w zakupy, jednak napierająca podaż była wysoka, można powiedzieć, że przeważająca. To był styczeń i marzec 2024. Te dwie akumulacje istotnie zatrzymały spadek ceny, jednak spowodowały tylko i wyłącznie korektę trwającą do lipca 2024. Następnie cena akcji ponownie spadła, jednak tym razem na koniec lipca i sierpnia 2024 pojawiły się świece, również na wysokich wolumenach, z dolnymi cieniami. Widać wyraźnie, że pomimo napierającej podaży, popyt miał więcej siły. Ta większa siła pozwoliła „odebrać całą podaż”. Od tego momentu cena w zasadzie weszła w trend wzrostowy.

Proces postrzegania akumulacji akcji

Obecnie wszyscy duzi inwestorzy, którzy przejmowali akcje Dino od stycznia 2024 roku, są już na plusie. Jeżeli na akumulacji uśredniali w dół, z pewnością są już na plusie. To, na co chciałbym zwrócić uwagę, to czas, jaki upłynął od pierwszej akumulacji do dzisiaj. To jest cały rok. Każdy musi brać pod uwagę to, że jeżeli staje się inwestorem, to wymagany jest czas. Cena akcji potrzebuje dużo czasu na rozegranie korekt. Inwestorzy potrzebują dużo czasu na przeprowadzenie akumulacji. W końcu, jak akumulacja jest skutecznie przeprowadzona, to rynek potrzebuje czasu, aby dźwignąć cenę w górę.

W postrzeganiu inwestycji bardzo ważny jest kontekst akcji, które analizujemy. Jeżeli chcemy grać na zwyżkę ceny akcji, zwracajmy uwagę na to, czy mamy do czynienia z akcjami dobrymi fundamentalnie, tj. takimi, o których możemy powiedzieć, że ich przychody w rzeczywistości w kolejnych latach będą rosły. Rozwój firm, to jest jedyna siła napędowa, która powoduje napływ kapitału do danych akcji, w konsekwencji wywołując ich wzrost w czasie.

Autor wpisu: Paweł Pagacz

Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.