Jakie trzy nowe spółki kupił Warren Buffet?

21.08.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Pisząc ten artykuł, mam z góry założoną tezę. Czy obali się sama zaraz zobaczymy, bowiem nie analizowałem przed rozpoczęciem pisania tego artykułu spółek, o których będzie mowa. Z góry bowiem zakładam, że Warren Buffet zdecydował się kupić spółki, które mają dodatni ROIC (są spółkami operującymi w zarabiających na siebie biznesach). Spółki takie powinny płacić również rosnące dywidendy. Dywidendy powinny stanowić jedynie część płaconego zysku i mieć przestrzeń do wzrostu. Zobaczmy, jak wygląda sytuacja w przypadku zakupu trzech nowych spółek.

Według informacji dostępnych w mediach (tutaj cytuję za comparic.pl), Warren Buffet za pomocą swojego funduszu Berkshire Hathaway zakupił:

  • około 6 milionów akcji DR Horton o wartości 726 mln dolarów,
  • ponad 150 tysięcy akcji Lennar, które warte były 17,2 mln dolarów,
  • nieco ponad 11 tysięcy papierów wartościowych NVR o wartości ponad 70 milionów dolarów.

Od razu w oczy rzuca się ostatnia pozycja, bowiem tak mała liczba papierów za tak dużą kwotę świadczy o tym, że cena musiała być dość wysoka. O niej na samym końcu. Co ciekawe, każda z tych spółek należy do branży budowlanej.

Akcje DR Horton (DHI)

Rzućmy okiem na prostą analizę finansową, gdzie zobaczymy mocno rosnące przychody (Revenue), rosnący ROIC oraz przyrastającą dywidendę (kolumna z lewej strony na dole). W tym przypadku opadająca linia (strzałka) oznacza rosnący poziom wypłacanej dywidendy.

Dywidenda powinna być wypłacana z zysku netto (tutaj zielone słupki) i powinna stanowić jedynie niewielką jego część. Jeżeli popatrzymy na 2022 rok, to na dywidendę wydano 317 mln dolarów, zaś zysk netto wyniósł 5,86 mld dolarów. Widzimy zatem, że wypłacana dywidenda stanowi niecałe 6% zysku netto.

DHI posiada zatem ogromną przestrzeń do bezpiecznego podnoszenia dywidend, co dla Buffeta jest schematem poszukiwania biznesów. Biznes ma mieć możliwość płacenia mu coraz więcej za to, że posiada on go w swoim portfelu. Nawet, gdyby się okazało, że rok fiskalny będzie dla tej spółki gorszy, to jednak posiada ona bardzo duży zapas do podniesienia płaconej dywidendy o kolejne 10%. Gdyby zyski spadły o 20%, a dywidenda wzrosła w kolejnym roku o 20%, to dalej mielibyśmy BARDZO bezpieczny poziom płaconej dywidendy. Na taki komfort nie może sobie chociażby pozwolić nasz krajowy Budimex, który płaconą dywidendę ma już na bardzo wysokim poziomie.

Analiza DR Horton
Analiza DR Horton

Jeżeli spoglądniemy na wykres cenowy w skali miesięcznej (wraz z wolumenem), przekonamy się, że każda zniżka ceny akcji na widocznym wykresie, powoduje akumulację akcji. Widzimy to w formie wyższych od tła wolumenów. Wniosek, czy są to akcje chciane przez rynek, można szybko wysnuć samemu.

Analiza wykresu DR Horton
Analiza wykresu DR Horton

Akcje Lennar (LEN)

Sytuacja jest tutaj praktycznie porównywalna do wyżej omówionej spółki, więc nie będę powielał opisu. Wskaźnik wypłaty dywidendy jest na poziomie 10% obecnie. Ciekawsze jest natomiast to, że średnia dynamika wzrostu płaconej dywidendy za ostatnie 5 lat wyniosła tutaj 68%. Wartość jest astronomiczna.

Analiza akcji Lennar
Analiza akcji Lennar

Jeżeli chodzi o wykres cenowy, porównajmy go z tym, co widzimy obecnie na wykresie ROIC. Rentowność spółka regularnie podnosi od 2018 roku. Czy również od 2018 będzie widoczna znaczna akumulacja akcji?

Analiza wykresu Lennar
Analiza wykresu Lennar

Większe wolumeny były widoczne w 2013 roku oraz w 2016 roku. Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że widzę w tym okresie korektę pędzącą. Zwłaszcza, że w latach 2011-2012 widać wolumeny bycze.

Ciekawsze jest faktycznie to, co stało się w 2018 roku, kiedy ROIC wyszedł na plus. Na wykresie najpierw pojawił się wolumen byczy, po czym cena zeszła mocniej na wolumenie malejącym z akcentem na końcu. W tym kontekście byki wykazały intencję w 2017-2018 roku, ale to, że rynek jest już w jakimś ruchu wzrostowym, wykazały dodatkowo akcentem w 2018. Ruch spadkowy połączony był już z malejącym wolumenem. Od tego czasu właściwie każda zniżka kończy się skokiem wolumenu. Akcje są akumulowane.

NVR – ostatnia z listy spółka budowlana

Akcje kosztują w chwili pisania tego artykułu ponad 6000 dolarów. Cena całkiem wysoka, jeżeli weźmiemy pod uwagę możliwości przeciętnego krajowego inwestora. Wyobraź sobie, że na jedną akcję musisz wydać 24 000 zł.

Rzućmy okiem na finanse:

Analiza akcji NVR
Analiza akcji NVR
  • Przychody rosną, jak w przypadku i pozostałych spółek,
  • Rentowność jest tutaj na astronomicznym poziomie i wynosi po odjęciu kosztów kapitału, ponad 60%,
  • Spółka nie płaci dywidend. Orientacyjnie podam, że EPS (czyli zarobek na akcję) wynosi tutaj ok. 450 dolarów. Gdyby spółka zdecydowała się wypłacać (jak pozostałe dwie wyżej wymienione spółki) dywidendę w wysokości ok. 10% zysku, to sama dywidenda w procencie nie odbiegałaby od dywidend płaconych przez wyżej wymienione spółki.

Dlaczego więc Warren Buffet zdecydował się zakupić akcje tej spółki? Kto wie, być może niedługo spółka zacznie płacić dywidendę, a jeżeli nie, to i tak wysoki ROIC będzie powodował, że spółka będzie zarabiać, zwiększając swoją wycenę na giełdzie.

Podsumowanie

Inwestycja w branżę nieruchomości ze strony Warrena Buffeta jest o tyle ciekawa, że z drugiej strony oceanu mamy bankructwo spółki Evergrande. Buffet wybrał bardzo dobre aktywa, zarabiające i z zadłużeniem na względnie niskim poziomie.

Dla porównania pokażę, jak wygląda sytuacja z Evergrande:

Analiza finansowa Evergrande
Analiza finansowa Evergrande

Tutaj ewidentnie przychody zaczęły gwałtownie spadać, powodując stratę. Mamy gigantyczne zadłużenie względem generowanej gotówki. Brakowało tutaj rentowności od 2015 roku. Wiadomo, że o dywidendzie nie ma nawet mowy w takiej sytuacji. Wygląda więc na to, że Buffet wstrzelił się w ożywienie w budownictwie w USA, stawiając na to swoje pieniądze.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.