Analiza JSW (JSW) – sygnały słabości mimo rynkowej hossy

04.03.2025, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz
JSW akcje analiza

Sytuacja, w której mamy świetne, nieprzewartościowane i akumulowane akcje oraz hossę na rynku, jest wymarzona dla inwestorów. Ceny akcji rosną bez wysiłku, a zarabianie jest przyjemne. Trudniej się robi, kiedy trafimy na słabe fundamentalnie akcje oraz hossę na rynku. Akcje takie mogą rosnąć, ale wzrost jest ryzykowny dla akcjonariuszy. Postaram się to pokazać na przykładzie akcji JSW.

Fundamentalny problem JSW

Z akcjami JSW można mieć kilka fundamentalnych problemów. Pisaliśmy już o nich kilkukrotnie na łamach PPCG Stock. Największy z tych problemów dotyczy samego procesu wydobycia węgla i regulacji prawnych UE z tym związanych oraz gospodarowania gotówką. Nigdy nie sądziłem, że mając kilka miliardów zł zysku, środki można tak łatwo przepalić. Kiedyś zapisałem sobie w notatniku taki cytat, ale niestety nie podam źródła, bo go nie zapisałem:

Program oszczędnościowy, którego szczegóły nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone przez zarząd JSW, ma obejmować między innymi zawieszenie wypłaty tak zwanej czternastej pensji, co mogłoby przynieść oszczędności w wysokości 1,22 miliarda złotych. Kolejnym znaczącym elementem planu jest wstrzymanie na trzy lata deputatu węglowego, co przełożyłoby się na dodatkowe 876 milionów złotych oszczędności.

Skupię się na wykresie cenowym akcji.

JSW_wolumen
JSW analiza wolumenu

Charakterystycznym zachowaniem JSW jest to, że kiedy cena spada, to wolumen nam przyrasta. To oczywiście niedźwiedzie zachowanie inwestorów. Drugą charakterystyką zachowania ceny na obecnym etapie jest to, że kiedy cena rośnie, to wolumen nam maleje i tworzy w pewnym momencie skok wolumenu. Zaznaczyłem to na wykresie ceny daszkami nad świecami. To zachowanie typowo korekcyjne, gdzie taki skok wolumenu jest akcentem wskazującym na możliwy koniec korekty. Potwierdziło się zresztą to, co Bartek napisał we wcześniejszej analizie JSW – na rynku idzie korekta, pomimo wzrostu ceny.

Mamy zatem spółkę, która na dzisiaj znajduje się w WIG20. Pewnie niedługo, bo zdaje się, że Żabka zastąpi JSW w WIG20 przy okresowym przeglądzie indeksów. Spółkę, która jest w bessie i która w trakcie hossy rynkowej wykonuje jedynie korekty. Mam takie wrażenie, że całej tej sytuacji jest winne przepalenie gotówki, którą JSW posiadała w swoim portfelu. Jeszcze wtedy wolumeny wskazywały na bycze zachowanie ceny akcji.

Podsumowanie

Przy tej okazji chciałem zwrócić uwagę na to, jak ważne jest umiejętne zarządzanie spółką. Wyobraźcie sobie spółkę, która wypłaca dywidendę regularnie od 5 lat. Inwestorzy to widzą i budują pozycje na akcjach. Nagle zarządowi coś odbija i mówią, że oni wypłacą sobie gigantyczne premie, pracownikom dadzą 13 i 14 pensję oraz rozdadzą produkty, które produkują. No i oczywiście może zdarzyć się tak, że w przyszłym roku zanotujemy stratę z powodu pogorszenia warunków rynkowych, a gotówka, którą mieliśmy w kasie rozeszła się. Jak w takiej sytuacji ma się czuć akcjonariusz? Myślę, że każdy rozumie, że spółka może przeistoczyć się w spółkę w bessie. Inwestorzy nie są ślepi, rozumieją takie sytuacje i zamiast kupować akcje i je trzymać, wola je sprzedać. Poniższa prognoza potwierdza, że dokładnie tak samo postrzegają JSW analitycy.


(!) Zyskaj 50 zł. Nie czekaj i dołacz do nas! Wybierz dzisiaj dowolny abonament i obniż jego cenę z kodem rabatowym.

JSW prognoza
JSW prognoza

Niestety nie da się oderwać sytuacji fundamentalnej firmy od zachowania inwestorów. Część inwestorów zawsze będzie patrzeć na to, co dzieje się wewnątrz firmy, podejmując na tej podstawie decyzje inwestycyjne. Dlatego tak ważne jest to, co robi zarząd, jak to robi i czy umiejętnie komunikuje swoje zachowanie z rynkiem. Dlatego tak ważne było dla mnie chociażby przedstawienie strategii dywidendowej Orlenu i trzymanie się jej, co w długim terminie może budować zaufanie inwestorów do tej spółki.

Autor wpisu: Paweł Pagacz

Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.