Kupowanie akcji na giełdzie jest bardzo proste pod warunkiem, że rozumiemy mechanizmy, które będą na nas oddziaływać. Odpowiedzmy sobie na pytanie, kiedy kupić akcje na giełdzie, jak inwestować na giełdzie i jak do tego podchodzić.
Największym problemem inwestorów jest chęć kupna akcji po najlepszej cenie. Mam takie wrażenie, że niemal każdy chciałby kupić akcje, które natychmiast zyskują na wartości. Odpowiada za to ten sam mechanizm, który widzimy na promocjach sklepowych. Jeżeli kupimy coś za 1000 zł, a dzień później jest za 900, czujemy się z tym źle. Przecież to nie z powodu tego, że nasz produkt nagle stał się mniej wartościowy.
Kiedy kupować akcje na giełdzie?
Wyobraźmy sobie sytuację, w której cena akcji dobrej spółki giełdowej spada. Po prostu leci w dół. Powodów może być kilka:
- w krótkim terminie akcje stały się za drogie,
- konkurencja ogłosiła gorsze wyniki finansowe, co odczytano jako tendencję dla rynku – przykładowo Biedronka ogłosiła gorsze wyniki, co przełożyło się na spadek Dino Polska.
Ponieważ akcje są dobre, to są kupowane. Kiedy kupować akcje na giełdzie? Na poniższym wykresie Dino Polska zaznaczyłem największe wolumeny z tła, które wskazują na dużą aktywność kupujących akcje.
Akcje były kupowane pod koniec 2023 roku, co wywołało odreagowanie w górę. W 2024 roku korekta się rozpędziła, wybijając poprzedni dołek. Wolumeny ponownie skoczyły i akcje były ponownie mocno akumulowane. Obecnie cena ponownie odreagowuje, ponieważ skutkiem akumulacji jest wzrost ceny.
Pytanie, czy Ci, co kupowali na akumulacji w 2023 roku, pomylili się. Albo czy Ci, co kupowali na akumulacji w lipcu i sierpniu tego roku, również się pomylili. Każdy z kupujących miał rację, bowiem zdecydował się kupić wartościowe dla siebie akcje. Różnica polega jednak na tym, że ceny dla nich były różne w krótkim terminie.
Kiedy inwestor kupuje akcje, zwykle nie ma pojęcia, czy cena, którą oferuje jest najlepszą w krótkim terminie. Może jednak oszacować, że płaci właśnie świetną cenę w długim terminie.
Kiedy akcje na giełdzie są tanie?
W rzeczywistości wszystko zależy od terminu inwestycji, który bierzemy pod uwagę. Giełda ma za zadanie odzwierciedlić wartość naszej inwestycji w czasie. Kiedy kupujemy akcje na 2-3 miesiące, w istocie zabieramy sobie margines bezpieczeństwa dla naszej inwestycji. Akcje są w stanie sporo zyskać w krótkim terminie pod warunkiem, że zyski firmy gwałtownie będą rosły lub takie będą oczekiwania inwestorów. Rosnące zyski spółki nie zawsze są gwarantem osiągnięcia zysków z inwestycji w jej akcje w krótkim terminie.
Dino według prognoz analityków rośnie mniej więcej po 18% rocznie w przychodach. Myślę, że ktoś, kto za akcje płacił 380 zł w ubiegłym roku, w krótkim terminie przepłacił. Miał jednak z tyłu głowy to, że przychody rosną 18% rocznie. Za 2 lata prawdopodobnie będzie liczył zyski znacznie wyższe niż średnia, jaką daje rynek dużych spółek na GPW.
Przykład Nvidia
Akcje na giełdzie mogą być tanie, ale mogą się stać jeszcze tańsze. Kiedyś jednak trzeba się zdecydować na kupno, mając na względzie nie teraźniejszość, ale przyszłość. Doskonale pokazuje to powyższy przykład. Inny przykład, kiedy akcje mogą tanieć dłuższy czas, pokazuje nam Nvidia.
Do roku 2022 akcje mocno zyskiwały, jednak zaczęły się przeceniać. Przychody spółki gwałtownie rosły, a cena spadała. Wyobraź sobie, że akcje tracą na wartości, a cena akcji spada z 34 dolarów do 11 dolarów. To dokładnie miało tu miejsce. Czy jak kupiłeś akcje po 20 dolarów, to zrobiłeś dobry biznes, czy zły? Wszystko zależy od tego, czy uznałeś spadek do 11 dolarów za największą porażkę inwestycyjną w swoim życiu. Kto może się uznać za doskonałego inwestora, widząc, że przestrzelił się z ceną zakupu o 50%?
Tymczasem wystarczy prosta kalkulacja. Przeciętne wolumeny w trakcie spadku z 34 dolarów w kierunku 11 dolarów oscylowały wokół 3 miliardów akcji tygodniowo. Jeżeli pomnożysz 3 mld akcji i 20 dolarów za sztukę, przekonasz się, że ktoś po 20 dolarów wyłożył na te akcje 60 mld dolarów i tak tydzień w tydzień. Cała GPW za wrzesień 2024 miała ok. 8,5 mld dolarów obrotu.
Nie musisz wiedzieć dokładnie, kiedy kupić akcje, by zarabiać na giełdzie
Chcę Ci przez to pokazać, że inwestorzy w istocie nie wiedzą dokładnie, kiedy kupować akcje. Wiedzą jednak, kiedy akcje są wartościowe i kiedy warto je kupić. Na powyższym wykresie zaznaczyłem strzałką nasz moment zakupu tych akcji, a żółtym polem moment ich sprzedaży.
I teraz możesz powiedzieć, że PPCG Stock nie wie, kiedy kupić akcje, bowiem były po 11 dolarów, a kupowali po ok. 15 dolarów. To w końcu kilkadziesiąt procent drożej. Podobnie było ze sprzedażą. Sprzedali, a cena po krótkiej korekcie jeszcze urosła. PPCG Stock kupiło te akcje po akumulacji, która trwała ponad rok i na wzroście, który już trwał i sprzedała na górce wolumenowej. Wtedy, kiedy duzi inwestorzy sprzedawali akcje. Zauważ, że po naszej sprzedaży wolumen systematycznie maleje).
Kiedy kupić akcje – podsumowanie
Wniosek z tego jest taki. Profesjonalni inwestorzy kupują akcje, kiedy są tanie, mimo, iż przez jakiś czas mogą być tańsze. Sprzedają je, kiedy są drogie, mimo, iż później mogą być jeszcze droższe. Na tym polega inwestowanie na giełdzie. Reszta zwykle emocjonuje się krótkoterminową zmiennością cen, nie widząc długoterminowej wartości akcji.
Autor wpisu: Paweł Pagacz
Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.
Wybierz Abonament i zyskaj dostęp do 5 portfeli inwestycyjnych PPCG Stock.
- W portfelu głównym kupujemy spółki o wysokim potencjale możliwego wzrostu
- W portfelu dywidendowym wybieramy najlepsze spółki dywidendowe na GPW
- Portfel emerytalny ma za zadanie zwiększyć wartość oraz zyskiwać na wypłacanych dywidendach
- W portfelu zagranicznym kupujemy bardzo dobre akcje amerykańskie oraz brytyjskie, które mogą mocno rosnąć
- Do portfela pasywnego dobieramy ETF-y, które mogą silnie zwyżkować
W każdym abonamencie otrzymujesz dostęp do komentarza giełdowego codziennie rano na sesji, odpowiedzi na zadane przez siebie pytania (od 9 do 17) oraz sekcji Premium z pogłębionymi analizami rynku. Zawsze kiedy kupujemy lub sprzedajemy akcje, otrzymujesz informację na e-mail oraz SMS.
Zakup abonamentu pozbawiony jest ryzyka. W ciągu 30 dni w każdej chwili i bez podania przyczyny możesz zrezygnować z abonamentu i odzyskać 100% opłaty za abonament. Czy ta oferta Ci się podoba?
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.