Lepsze wyniki amerykańskich banków za Q2 2023

19.07.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

Kondycja sektora finansowego jest dość solidnym barometrem stanu gospodarki. Banki zapewniają finansowanie konsumentom i firmom, są więc kluczowe dla funkcjonowania niemal wszystkich sektorów. Przed wynikami za Q2 inwestorzy obawiali się, że banki nie dowiozą wyników. Winę za to miała ponosić m. in. stała stopa oprocentowania kredytów, bardzo popularna w USA.

Wpływ wyższych stóp procentowych

Polskie banki dobrze się czują w otoczeniu wyższych stóp procentowych. Mają one pozytywne przełożenie na wynik odsetkowy. Większość kredytów w Polsce oparta jest o zmienną stopę procentową. Wzrost stóp to droższy kredyt niejako z automatu, czyli wyższe dochody banków. Wszyscy wiemy, że banki przy zmianie stóp procentowych na wyższe w pierwszej kolejności podnoszą nam raty kredytów, a bardzo niechętnie oprocentowanie depozytów. Odwrotnie jest przy spadku stóp procentowych. Pierwsze spada oprocentowanie depozytów, ale już rata kredytu się ociąga. Banki zawsze sobie poradzą.

Gdy dominuje stała stopa procentowa, zaś FED podnosi stopy referencyjne, to banki mogą być zmuszone do podniesienia oprocentowania depozytów, by konkurować z funduszami pieniężnymi. To podbija koszty. Z drugiej strony dużo trudniej zwiększyć przychody właśnie ze względu na stała stopę procentową, po jakiej udzielane są kredyty. Ta negatywna różnica mogła wpłynąć negatywnie na wyniki banków za Q2. Czy tak się stało?

Dobre wyniki banków za Q2 2023

Z niecierpliwością oczekiwaliśmy pierwszych wyników banków, choćby dlatego, że w portfelu DIVZ jedną z naszych pierwszych inwestycji był Bank of America (akcje BAC). Spółka nie rozczarowała i dowiozła wyniki w zakresie przychodów i EPS.

Wyniki Bank of America
Wyniki Bank of America

Cena od razu zareagowała silnym wzrostem. Na wykresie mamy spory biały korpus, co ważniejsze przy wsparciu wysokiego wolumenu. Do wybicia został szczyt LTTM i wtedy jest szansa na rozwinięcie impulsu wzrostowego.

Wykres Bank of America - analiza
Wykres Bank of America – analiza

Pozostałe banki również nie rozczarowały. Do tej pory poznaliśmy wyniki JPM, Citi, Mellon, Morgan Stanley i Wells Fargo. Wszystkie instytucje pobiły prognozy analityków.

Wyniki Morgan Stanley
Wyniki Morgan Stanley
Wyniki Bank of NY Mellon
Wyniki Bank of NY Mellon
Wyniki City Group
Wyniki City Group
Wyniki Wells Fargo
Wyniki Wells Fargo
Wyniki JP Morgan
Wyniki JP Morgan

Podsumowanie

Banki są mistrzami szukania zysków i myślę, że mnogość różnych rozwiązań i instrumentów finansowych w USA mocno w tym pomaga. Do tego zaufanie do banków jest tam wyższe niż w Polsce. Mam też teorię, która po części może tłumaczyć tak dobre wyniki banków w tak trudnym otoczeniu. Większość wymienionych wyżej banków prowadzi rozbudowaną działalność inwestycyjną. To pozwala generować zyski niezależnie od tradycyjnej marży odsetkowej. Nie zapominajmy, że mieliśmy doskonałą I połowę 2023 roku na giełdach i silne zwyżki akcji.