Małe Reaktory Modułowe SMR i ciekawy ETF

27.06.2024, Kategorie: Premium, Autor: Paweł Pagacz

Często wspominamy, że ciekawe rzeczy dzieją się poza naszą giełdą. Dzisiaj chciałbym z Wami porozmawiać na temat Małych Reaktorów Modułowych SMR. Poznamy, jak wygląda etap ich wdrożenia i jak można w to zainwestować poprzez giełdę i czy będzie to popularne rozwiązanie.

Zapotrzebowanie na Małe Reaktory Modułowe SMR

W mojej percepcji Małe Reaktory Modułowe staną się (właściwie już się stają) niezbędnym elementem funkcjonowania współczesnych biznesów.

Centra danych

Jeżeli mówimy o centrach danych, to mówimy nie tylko o takich centrach, dzięki którym chociażby masz możliwość czytania niniejszy artykuł. To również wielkie centra danych wyszukiwarek internetowych, wszelkiej maści firm, korzystających z chmur obliczeniowych i sztucznej inteligencji. Nie wymienię wszystkiego, ale też przecież każdy chyba sobie zdaje sprawę z tego, że czytanie przez Czytelnika tego artykułu jest możliwe poprzez sieć telekomunikacyjną, korzystającą oczywiście z centrum danych.

W 2016 roku wszystkie centra danych pochłaniały ok. 1,4% światowego wykorzystania energii. A jak jest dzisiaj?

Centra danych na całym świecie zużywają rocznie 416 terawatów energii, czyli około 3 proc. całego zapotrzebowania na energię. Natomiast do 2030 roku ten odsetek wyniesie 8 proc., czyli wzrośnie ponad dwukrotnie. Nic dziwnego, że operatorzy centrów danych poszukują innowacyjnych sposobów na efektywne zarządzanie zużyciem energii, optymalizację jej wykorzystania oraz poszukiwanie bardziej ekologicznych źródeł energii.Mateusz Borkowski, Z-ca Dyrektora Technicznego DC z Polcom.

Google w 2011 roku samodzielnie zużywało 1/4 energii produkowanej przez średniej wielkości elektrownię atomową. Ale to było jeszcze przed erą sztucznej inteligencji. Centra danych powstają w coraz większej ilości i problemem jest dostarczenie do nich coraz większej ilości energii. Myślę, że ten proces jest dla każdego zrozumiały, podobnie jak kierunek świata w odejściu od energii emisyjnej na rzecz energii całkowicie zeroemisyjnej (nie wyrzucającej CO2 do atmosfery). I tutaj na białym koniu wjeżdżają Małe Reaktory Modułowe SMR.

Małe Reaktory Modułowe SMR

Znane są mi dwie firmy, które wdrażają Małe Reaktory Modułowe. Poprzez wdrażanie rozumiem uzyskanie certyfikacji. Jedną sprawą jest umieć produkować (Rolls-Royce, Nuward), a inną produkować coś, co jest dopuszczone do użytku (posiada certyfikację). Pierwszą jest japońska Hitachi. Tą technologię będzie wdrażał chociażby Orlen Synthos Green Energy.

Nie chcę powielać tematu, który świetnie opracowany znajdziecie na dedykowanej technologii SMR stronie Orlenu. Można w to inwestować niestety pośrednio, poprzez akcje Orlen lub grupę Hitachi. Nie każdy ma jednak możliwość inwestowania w akcje japońskie. Zresztą grupa Hitachi nie zajmuje się tylko i wyłącznie technologią SMR. To konglomerat wielu firm. Interesuje mnie jedna firma, która tylko i wyłącznie skupia się na produkcji SMR i w którą można zainwestować poprzez rachunek maklerski. I ta firma posiada już certyfikację.

NuScale Power

NuScalePower to amerykańska firma, notowana na NYSE pod tickerem SMR. Będziecie o niej niebawem słyszeć w Polsce, bowiem KGHM będzie prawdopodobnie pierwszą firmą w Polsce, która będzie wykorzystywać Mały Reaktor Modułowy. Ma się to stać do 2029 roku (dla porównania te produkowane przez Orlen Synthos Energy mają powstać do 2030 roku). Poniżej kilka cytatów z linkowanego artykułu.

Elektrownie NuScale VOYGR są jedynymi możliwym do wdrożenia i opłacalnymi komercyjnie, zaawansowanymi rozwiązaniami do wytwarzania energii jądrowej, które są pierwszymi i jedynymi na świecie zatwierdzonymi przez amerykańską Komisję ds. Regulacji Jądrowych (NRC).Diane Hughes, wiceprezes ds. marketingu i komunikacji
Energii w Polsce będziemy potrzebowali w następnej dekadzie bardzo dużo. Wyniku procesów dekarbonizacyjnych wiele procesów jest elektryfikowanych, KGHM zużywa ok. 3TWh energii elektrycznej w Polsce, a cały kraj zużywa ok. 170 TWh więc jest to bardzo duży gracz na rynku energii. KGHM przy procesach energochłonnych, będzie musiał mieć zeroemisyjne źródła. Te 6 bloków po 70 MW odpowiadają z małą górką na zapotrzebowanie KGHM-u. Dzięki temu spółka będzie miała zdekarbonizowaną swoją energetykę i będzie mogła konkurować na rynku swoimi głównymi produktami, a nie martwić się o poziom cen do emisji CO2.Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego

Jak działa reaktor NuSale Power?

Reaktor ma wysokość ok. 22,8 metra – jest to wysokość zbiornika reaktora – a jego średnica to 4,5 metra. Wewnątrz zbiornika mieści się rdzeń reaktora. Dlaczego zbiornik jest taki długi? Dzięki niemu mamy naturalny układ konwekcji. Woda, przechodząc przez rdzeń reaktora, w którym są elementy paliwowe o długości 2 m, odbiera na ich powierzchni ciepło od paliwa jądrowego. Tak to działa we wszystkich reaktorach, w których stosowana jest woda pod ciśnieniem, bądź woda wrząca.

Woda z chwilą, kiedy odbierze ciepło od paliwa jądrowego, zamienia się częściowo albo całkowicie w parę wodną, która idzie do góry. W górnej części zbiornika para spotyka się z obiegiem wtórnym, który płynie przez rurki, na nich oddaje ciepło i się skrapla i dalej już ochłodzona spływa jako woda zewnętrznym pierścieniem na dół pod rdzeń reaktora. Mamy naturalny układ konwekcji. Dzięki temu nie potrzebujemy pompy w obiegu pierwotnym. Pompy są, ale w obiegu wtórnym, tam, gdzie para ma przepływać od wytwornicy pary do turbozespołu, który napędza generator, a z generatora dostajemy prąd elektryczny – jest to sposób, w jaki działają konwencjonalne elektrownie węglowe i gazowe.Profesor nadzw. Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Andrzej Strupczewski

NuScale Power jest na początkowym etapie rozwoju

Jest firmą, która na obecnym bardzo wczesnym etapie rozwoju ponosi przede wszystkim koszty, ale nie generuje zysków. Jeżeli dojdzie do komercjalizacji SMR, taka firma będzie mogła liczyć na ponadprzeciętny portfel zamówień. To przełoży się na bardzo silny wzrost wartości biznesu. Innymi słowy obecnie istnieje bardzo duże ryzyko dla kapitału, który w tę firmę inwestuje. Kapitał ten, w przypadku udanego rozwoju biznesu, będzie mógł liczyć na ponad przeciętny zwrot.

Prognozy przychodów podawane przez Gurufocus mówią o dynamicznym wzroście, wciąż jednak bez dodatniego EPS. Średni wzrost przychodów, podawany przez Gurufocus dla kolejnych trzech lat, wynosi 139,2%. EPS, czyli zysk na akcję, ma rosnąć o 33,5%. Nadal jednak mówimy o pomniejszaniu się straty, bo firma nie jest rentowna.

Prognozy przychodów dla SMR
Prognozy przychodów dla SMR

Prognozy wydane przez 6 brokerów pokazuję UPSIDE (niedowartościowanie) na poziomie 21%:

Upside dla NuScale Power
Upside dla NuScale Power

Wróćmy na chwilę do przychodów. Jak nas czytacie regularnie, to wiecie, że za rosnącymi przychodami idzie wzrost ceny akcji. Tak wygląda prognoza wzrostu przychodów (pomarańczowy):

Nuscale prognoza
Nuscale prognoza

Kolorem niebieskim zaznaczona jest cena akcji, która mocno zaczęła się iść w górę (podążanie za przychodami). Zobaczmy zatem na wykres cenowy z wolumenami.

Analiza VSA dla SMR
Analiza VSA dla SMR

Wolumeny zdecydowanie przyrastają, co oznacza, że kapitał napływa obecnie do akcji NuScale. Firma nie jest obecnie nisko wyceniana. Wskaźnik P/S, który wyżej pokazałem, jest na poziomie 29,40. Wraz z 6-krotnym wzrostem przychodów w ciągu kolejnych 2 lat mocno spadnie.

Mamy do czynienia z biznesem na wczesnym etapie rozwoju, w trakcie komercjalizacji swojego SMR. Jeżeli to się przyjmie, firma będzie zarabiała na tym spore pieniądze. Warto jednak wiedzieć, że KAŻDY projekt na wczesnym etapie rozwoju wiąże się z ogromnym ryzykiem niepowodzenia i dopóki nie będzie to zarabiający biznes, kupuje się na rynku jedynie niepewną przyszłość. Można na tym zarówno dużo stracić jak i zarobić.

Zakupimy Nuscale Power poprzez udział w poniższym ETF:


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.