Małe Reaktory Modułowe SMR

15.05.2024, Kategorie: Premium, Autor: Paweł Pagacz

Często wspominamy, że ciekawe rzeczy dzieją się poza naszą giełdą. Dzisiaj chciałbym z Wami porozmawiać na temat Małych Reaktorów Modułowych SMR. Poznamy, jak wygląda etap ich wdrożenia i jak można w to zainwestować poprzez giełdę i czy będzie to popularne rozwiązanie.

Zapotrzebowanie na Małe Reaktory Modułowe SMR

W mojej percepcji Małe Reaktory Modułowe staną się (właściwie już się stają) niezbędnym elementem funkcjonowania współczesnych biznesów.

Centra danych

Jeżeli mówimy o centrach danych, to mówimy nie tylko o takich centrach, dzięki którym chociażby masz możliwość czytania niniejszy artykuł. To również wielkie centra danych wyszukiwarek internetowych, wszelkiej maści firm, korzystających z chmur obliczeniowych i sztucznej inteligencji. Nie wymienię wszystkiego, ale też przecież każdy chyba sobie zdaje sprawę z tego, że czytanie przez Czytelnika tego artykułu jest możliwe poprzez sieć telekomunikacyjną, korzystającą oczywiście z centrum danych.

W 2016 roku wszystkie centra danych pochłaniały ok. 1,4% światowego wykorzystania energii. A jak jest dzisiaj?

Centra danych na całym świecie zużywają rocznie 416 terawatów energii, czyli około 3 proc. całego zapotrzebowania na energię. Natomiast do 2030 roku ten odsetek wyniesie 8 proc., czyli wzrośnie ponad dwukrotnie. Nic dziwnego, że operatorzy centrów danych poszukują innowacyjnych sposobów na efektywne zarządzanie zużyciem energii, optymalizację jej wykorzystania oraz poszukiwanie bardziej ekologicznych źródeł energii.Mateusz Borkowski, Z-ca Dyrektora Technicznego DC z Polcom.

Google w 2011 roku samodzielnie zużywało 1/4 energii produkowanej przez średniej wielkości elektrownię atomową. Ale to było jeszcze przed erą sztucznej inteligencji. Centra danych powstają w coraz większej ilości i problemem jest dostarczenie do nich coraz większej ilości energii. Myślę, że ten proces jest dla każdego zrozumiały, podobnie jak kierunek świata w odejściu od energii emisyjnej na rzecz energii całkowicie zeroemisyjnej (nie wyrzucającej CO2 do atmosfery). I tutaj na białym koniu wjeżdżają Małe Reaktory Modułowe SMR.

Małe Reaktory Modułowe SMR

Znane są mi dwie firmy, które wdrażają Małe Reaktory Modułowe. Poprzez wdrażanie rozumiem uzyskanie certyfikacji. Jedną sprawą jest umieć produkować (Rolls-Royce, Nuward), a inną produkować coś, co jest dopuszczone do użytku (posiada certyfikację). Pierwszą jest japońska Hitachi. Tą technologię będzie wdrażał chociażby Orlen Synthos Green Energy.

Nie chcę powielać tematu, który świetnie opracowany znajdziecie na dedykowanej technologii SMR stronie Orlenu. Można w to inwestować niestety pośrednio, poprzez akcje Orlen lub grupę Hitachi. Nie każdy ma jednak możliwość inwestowania w akcje japońskie. Zresztą grupa Hitachi nie zajmuje się tylko i wyłącznie technologią SMR. To konglomerat wielu firm. Interesuje mnie jedna firma, która tylko i wyłącznie skupia się na produkcji SMR i w którą można zainwestować poprzez rachunek maklerski. I ta firma posiada już certyfikację.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.