Dzisiaj chciałbym w ramach nauki inwestowania na giełdzie omówić coś, co potocznie w metodologii VSA (analiza VSA) nazywamy tendencją malejącego wolumenu. Nauka inwestowania na giełdzie jest przyjemna, o ile jest logiczna i daje efekty. Zapraszam.
Malejący wolumen jest czymś, co mówi nam o wyczerpywaniu się pewnej tendencji. Podam przykład z życia na początek, może niezbyt miły, ale jednak warty wskazania. Większość z nas potrafi jechać samochodem. Wyobraźcie sobie taką sytuację, że rozpędzacie taki samochód do 100 km/h i puszczacie nogę z gazu. Samochód taki jedzie, ale w pewnym momencie się zatrzyma, wytracając pęd.
Przeanalizujmy tutaj trzy przypadki, które mogą się wydarzyć.
- Na drodze samochodu nie ma żadnej przeszkody. Taki samochód będzie jechał, aż się zatrzyma.
- Jak samochód się będzie toczył i może na liczniku będzie miał 10 km/h, natrafia na murek. Zniszczenia są niewielkie.
- Samochód pędzi jeszcze 70 km/h i trafia w mur. Co się dzieje? Samochód będzie mocno uszkodzony.
Dokładnie ten sam mechanizm obowiązuje na giełdzie. Nauczmy się trochę inwestowania na giełdzie poprzez rozumienie tendencji w zachowaniu wolumenu.
Nauka inwestowania na giełdzie – malejący wolumen w analizie VSA
Przypadek 1
Jeżeli cena na wykresie wraz z ruchem ceny (w górę lub w dół) będzie wytracać wolumen, to na samym końcu takiego ruchu powinna się rozpocząć mniejsza lub większa korekta. Jaka? Nie będziemy w stanie ocenić, ponieważ na samym końcu ruchu nie uaktywniła się podaż. Po prostu popyt się wyczerpał.
Przypadek 2 i przypadek 3
To nic innego, jak tylko napotkanie akcentu podażowego (po wzroście) lub popytowego (po spadku), w czasie, kiedy ruch odbywał się na malejącym wolumenie. Oznacza to pojawienie się (po wzroście) silnej zapory podażowej lub silnej zapory popytowej (po spadku). Im wyższy jest akcent (przypadek 3), tym mocniejszej reakcji możemy się spodziewać. Z tego powodu dałem też punkt odniesienia do przeszkody napotkanej przy dużej prędkości.
Przykład Develia
Jak coś takiego definiujemy na wykresie? Zobaczmy na przykładzie spółki Develia, gdzie widzimy jednocześnie trzy omówione przypadki.
Przypadek 3 na wykresie
Zauważmy, że w trakcie wzrostu wolumen miał tendencję malejącą, a na samym szczycie pojawiła się formacja zasłony ciemnej chmury. Obie świece mają wolumen wyższy od tła (akcent wolumenowy), a druga świeca (czarna podażowa) dodatkowo ma wyższy wolumen od tej świecy z lewej strony (podaż przewyższyła popyt). Raczej nie zgadujemy, co po czymś takim się wydarzy. Jeżeli w dół będzie schodził wolumen korekcyjny (malejący), to będzie to korekta. Jeżeli wolumen zacznie przyrastać, zacznie się rynek niedźwiedzia. Tutaj wolumen zaczął na spadku maleć, tworząc nam przypadek nr 2.
Dołącz do nas – w tym tygodniu 15% taniej w abonamencie 2-letnim MAX 730. Zyskasz 162 zł! Wykorzystaj bonus do 14 października do godziny 20:00. |
Przypadek 2 na wykresie
Tutaj w trakcie spadku wolumen wyraźnie nam malał i na samym dnie zakończył się świecą podażową o wyższym słupku wolumenowym. Zlecenia podażowe musiały napotkać na zlecenia popytowe w większej ilości, stąd cena się zatrzymała. Wykres jest w skali miesięcznej i tutaj dopiero dwa kolejne miesiące pokazały, że popyt zaczyna przejmować przewagę po akcencie. Wolumen od minimalnego w dołku zaczął nam przyrastać.
Przypadek 1 na wykresie
Wolumen w kierunku szczytu ma delikatnie malejącą tendencję, a akcent na samym końcu ruchu jest minimalny. Rynek po wzroście napotkał na niewielką podaż, poprzez co możemy przypuszczać, że spowoduje to raczej korektę wzrostowego ruchu, niż jego koniec. Same czarne świece z długimi górnymi cieniami, chociaż wyglądają groźnie, to jednak nie niosą za sobą szczególnie dużego wolumenu podażowego. Gdyby na nich ten wolumen był ogromny, z dużą szansą oglądalibyśmy początek bessy. Te wolumeny jednak nie wyróżniają się z tła.
Czy nauka inwestowania na giełdzie jest dla Ciebie trudna?
Mam nadzieję, że taki sposób nauki inwestowania na giełdzie spodoba się naszym Czytelnikom. Z czasem spróbuję pokazać kolejne materiały, które mogą okazać się całkiem ciekawe w postrzeganiu inwestowania poprzez analizę VSA.
P.S. W jaki sposób ocenilibyście wolumen po wczorajszym zdarzeniu na akcjach Orlenu? Trafiliśmy na duży mur popytu, czy może to wyprzedaż. Dajcie znać w komentarzu. Aby móc komentować i czytać komentarze, trzeba u nas założyć bezpłatne konto i się zalogować.
Sprawdź również drugą część nauki inwestowania na giełdzie – test wolumenowy. To jeden z najmocniejszych wyznaczników kierunkowania się rynku.
Autor wpisu: Paweł Pagacz
Wybierz Abonament i zyskaj dostęp do 5 portfeli inwestycyjnych PPCG Stock.
- W portfelu głównym kupujemy spółki o wysokim potencjale możliwego wzrostu
- W portfelu dywidendowym wybieramy najlepsze spółki dywidendowe na GPW
- Portfel emerytalny ma za zadanie zwiększyć wartość oraz zyskiwać na wypłacanych dywidendach
- W portfelu zagranicznym kupujemy bardzo dobre akcje amerykańskie oraz brytyjskie, które mogą mocno rosnąć
- Do portfela pasywnego dobieramy ETF-y, które mogą silnie zwyżkować
W każdym abonamencie otrzymujesz dostęp do komentarza giełdowego codziennie rano na sesji, odpowiedzi na zadane przez siebie pytania (od 9 do 17) oraz sekcji Premium z pogłębionymi analizami rynku. Zawsze kiedy kupujemy lub sprzedajemy akcje, otrzymujesz informację na e-mail oraz SMS.
Zakup abonamentu pozbawiony jest ryzyka. W ciągu 30 dni w każdej chwili i bez podania przyczyny możesz zrezygnować z abonamentu i odzyskać 100% opłaty za abonament. Czy ta oferta Ci się podoba?
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.