Mocne wyniki Pepsi za Q1 2024

24.04.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

W bieżącym tygodniu mamy wysyp publikacji wyników za Q1 2024 z najważniejszych amerykańskich spółek. Przykładowo dziś wyniki pokazała Pepsi, którą mamy w portfelu amerykańskim projektu Bogatyalbobiedny.pl.

Dobry kwartał Pepsi

Za I kwartał bieżącego roku spółka pokazała wyniki lepsze od prognoz. Patrząc na poniższą infografikę, widać jednak, że był to słabszy kwartał od świetnego Q4 2024.

Wyniki pepsi Q1 2024
Wyniki pepsi Q1 2024

„W pierwszym kwartale nasze spółki pozostawały elastyczne i osiągały dobre wyniki, osiągając silny wzrost naszej działalności międzynarodowej. Dostarczyliśmy wzrost rok do roku naszych przychodów netto, marży zysku operacyjnego i EPS – pomimo wpływu wycofania niektórych produktów z firmy Quaker Foods North America i wysokiej wzrostu przychodów z roku poprzedniego” – powiedział prezes i dyrektor generalny Ramon Laguarta.

Zgodnie z projekcją Pepsi chce utrzymać organiczny wzrost przychodów na poziomie minimum 4% oraz wzrost EPS na poziomie co najmniej 8% w 2024 roku. Dodatkowo dywidenda już od czerwca ma wzrosnąć o 7% i będzie to 52 rok z rzędu podnoszenia corocznie dywidendy. Nadal liderem pozostaje Coca-Cola, która podnosi dywidendę już ponad 60 lat, ale Pepsi nie została daleko w tyle. To był jeden z głównych powodów zakupu akcji.

Szybka analiza finansowa Pepsi

Podobnie do Coca-Cola, Pepsi to stabilny płatnik dywidendowy i dojrzały biznes. Ma to oczywiście swoje wady i zalety. Na pewno nie ma takiego potencjału dynamiki wzrostu biznesu, jak spółki technologiczne, czy małe i innowacyjne biznesy. Z drugiej strony jest pewnym i rentownym biznesem w skali globalnej, który dobrze się skaluje już od dekad. Bazuje też na zaspokajaniu podstawowych potrzeb klientów, więc zawsze będzie popyt na produkty Pepsi.

Analitycy również doceniają taki model biznesowy, co wyraża się w projekcjach ceny akcji na kolejne 12 miesięcy na poziomie nieco wyższym od tempa wzrostu EPS. Upside prawie 10% to bardzo dobra prognoza dla tak dużego biznesu.

Pepsi prognoza ceny akcji
Pepsi prognoza ceny akcji

Główną wartością dodana z posiadania akcji Pepsi w portfelu jest zdecydowanie dywidenda. Dynamika wzrostu dywidendy za ostatnie 10 lat to ok. 8%, czyli zgodnie ze wzrostem EPS przy bezpiecznym wskaźniku wypłaty 0,65. Nie jest to może wzrost 2-cyfrowy, jak większość spółek w portfelu BAB US (BogatyAlboBiedny – rynek amerykański), ale z kolei mamy wyraźnie wyższą stopą dywidendy niż średnia dla indeksu SP500.

Pepsi dywidenda w czasie
Pepsi dywidenda w czasie

Wzrost dywidendy koreluje się proporcjonalnie ze wzrostem EPS oraz wolnych przepływów pieniężnych. Właśnie dlatego jest to tak wartościowa spółka w portfelu dywidendowym. Na polskim rynku nie ma takich akcji, dlatego każdy inwestor dywidendowy powinien przynajmniej część swojego kapitału inwestować w akcje spółek typu Coca-Cola lub Pepsi. To nie tylko dywersyfikacja geograficzna portfela, ale też zabezpieczenie stale rosnącego dochodu pasywnego i wzrost kapitału w długim terminie. Warto taką inwestycję zrobić w walucie bazowej (USD), dzięki czemu skorzystamy na sile amerykańskiej gospodarki.

Autor wpisu: Bartek Bohdan

Współredaktor serwisu inwestora giełdowego PPCG. Aktywny inwestor giełdowy z ponad 12-letnim stażem. Jestem wielkim zwolennikiem inwestycji długoterminowych, budowania dochodu pasywnego z dywidend i procentu składanego. Uważam, że inwestorzy powinny powrócić do źródła, czyli akumulacji najlepszych aktywów. Takie aktywa nie tylko zwiększają wartość w czasie, ale przez dywidendy płacą nam za to, że trzymamy je w portfelu. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Wyniki portfeli edukacyjnych

Całkowite stopy zwrotu (TR) na dzień 31.03.2024 (od początku prowadzenia portfeli) obejmują wzrost kursu akcji i wypłacone dywidendy.

Portfele edukacyjne: Główny +82% / Emerytalny +175% / Dywidendowy +84%
TOP 5 spółek: Shell +196% / Rokita +179% / DOM +136% / PEO +151% / AMD +117%Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.