Inwestowanie w spółki dywidendowe w ramach konta IKE/IKZE ma podstawową zaletę w postaci braku podatku od zysków kapitałowych. Te 19% w skali roku od każdej dywidendy robi sporą różnicę w długim terminie na korzyść inwestora. W IKE/IKZE można też kupować akcje zagraniczne, w tym spółki dywidendowe UK i USA. Niestety wiąże się to z utratą części korzyści podatkowych ze względu na podatek u źródła.
Optymalizacja podatkowa IKE/IKZE – UK kontra USA kontra GPW
W przypadku spółek amerykańskich podatek u źródła (z formularzem W8BEN) wynosi 15%. To wciąż mniej niż w przypadku pełnej kwoty 19% poza IKE/IKZE, dla znacznie gorzej w stosunku do polskich spółek. Celowo pomijam różnice w jakości i wzroście wartości spółek dywidendowych GPW i USA w długim terminie. Te bowiem mogą skompensować różnicę 15% na korzyść amerykańskich spółek dywidendowych. Nie o tym jednak ten artykuł.
W koncie emerytalnym IKE/IKZE możemy jednak inwestować także w brytyjskie spółki dywidendowe. W tym przypadku zyskujemy pełną optymalizację podatkową, bo podatek u źródła to 0%. Jednak obowiązują limity. W UK od kwietnia 2024 kwota wolna od podatku w przypadku dywidendy wynosi 500 funtów. Powyżej do kwoty 50 270 funtów obowiązuje stawka 8,75%. Dotyczy się to spółek LTD, czyli prawdopodobnie również akcyjnych, bo obie formy działalności to spółki kapitałowe.
TOP 5 – spółki dywidendowe UK w grudniu 2024
Wybrałem 5 moim zdaniem najciekawszych brytyjskich spółek dywidendowych.
Games Workshop (GAW)
Games Workshop Group PLC projektuje, produkuje i sprzedaje miniatury fantasy oraz produkty związane z grami. Prowadzi działalność produkcyjną w Wielkiej Brytanii i sprzedaje ją w różnych regionach, takich jak Europa kontynentalna, Ameryka Północna i Azja i Pacyfik. Działa poprzez dwa segmenty podstawowy i i licencje. Segment podstawowy obejmuje wszystkie przychody i wydatki związane z projektowaniem, produkcją i sprzedażą figurek fantasy i produktów pokrewnych. Segment licencyjny obejmuje całość przychodów i wydatków związanych z licencjami udzielonymi partnerom zewnętrznym. Spółka generuje większość swoich przychodów z segmentu podstawowego.
Jeśli kiedykolwiek bawiłeś się grami karcianymi i/lub planszowymi, to pewnie kojarzysz Warhammer 40K. To właśnie to prawa do tego uniwersum posiada spółka. Ostatnio jest o nim głośno, bo współpracę z GAW i Amazon nad serialem w uniwersum Warhammer 40K potwierdził aktor Henry Cavill (Superman).
Spółka bardzo dynamicznie podnosi przychody i zwiększa ilość gotówki względem długu. Szybko rosną przepływy pieniężne, a wskaźnik ROIC wynosi rewelacyjne 70%. Do tego w komplecie dostajemy dywidendę ok. 3% rocznie z dynamiką wzrostu 26% r/r (średnia z ostatnich 5 lat).
Analiza VSA
Jeśli inwestor chciałby się przymierzyć do zakupu GAW, to warto brać poprawkę na potencjalny sygnał przesilenia.
Formacja End of Rising Market wsparta skokiem wolumenu może tworzyć szczyt fali C w korekcie wzrostowej wyższego rzędu. Skutkiem może być spadek kursu akcji.
BT Group (BT.A)
To koncern telekomunikacyjny. Operuje głównie w UK (88,7%). Inne kierunku to Europa i środkowy Wschód, Azja i Pacyfik, USA i inne – łącznie 11,3%. Spółka ma sporo słabsze wskaźniki finansowe od GAW. Dlaczego zatem uwzględniłem ją w zestawieniu? Mam wysoka stopę dywidendy ponad 5% przy dość niskim wskaźniku wypłaty 0,43.
Dodatkowo model DCF, który udostępnia serwis Gurufocus, pokazuje niedowartościowanie akcji na poziomie ponad 30%.
Większość rekomendacji to silne kup, a docelowa cena odpowiada mniej więcej modelowi DCF, czyli jest wyższa o prawie 32% od aktualnego kursu akcji.
B&M (BME)
Spółka B&M European Value Retail SA zajmuje się głównie prowadzeniem dyskontowych sklepów detalicznych. Firma oferuje szeroką gamę towarów, w tym żywność, alkohol, artykuły gospodarstwa domowego, tekstylia domowe, drobne artykuły elektryczne, produkty ogrodnicze, artykuły spożywcze, towary szybko zbywalne i nie tylko. Grupa jest podzielona na trzy segmenty operacyjne: UK B&M, UK Heron i France B&M.
W przypadku zakupu akcji tej spółki na giełdzie LSE warto mieć na uwadze, że to spółka z siedzibą w Luksemburgu. Obowiązuje tam podatek u źródła 15%, czyli tak jak dla spółek dywidendowych USA.
Mocną stroną spółki jest solidny wskaźnik ROIC prawie 14%, bardzo rozsądny wskaźnik C/Z na poziomie nieco ponad 11, wskaźnik PEG poniżej 1 (0,9). Od 2015 roku obserwujemy też stały wzrost przychodów. Jedynym poważnym minusem jest duże zadłużenie. Według modelu DCF spółka jest mocno niedowartościowana – dyskonto sięga ok. 63%. B&M ma wysoką stopę dywidendy ok. 4% i wysokie tempo jej wzrostu – średnio 20% r/r w ostatnich 5 latach. Do tego wskaźnik wypłaty dywidendy jest na bardzo bezpiecznym poziomie 0,42.
Wrażenie na pewno robi prognoza ceny akcji i rekomendacje analityków.
Mamy sporo rekomendacji silnego kupuj i cenę docelową aż 48% powyżej aktualnego kursu. Ciekawie w tym kontekście prezentuje się wykres tygodniowy.
Widzimy skok wolumenu (rekordowy słupek od szczytu) i akumulacyjną świecę z dłuższym korpusem i cieniem z dołu. Potencjalny sygnał kupna może się pojawić na korekcie obserwowanego aktualnie odbicia.
4imprint Group (FOUR)
4imprint Group zajmuje się sprzedażą i dystrybucją artykułów promocyjnych. Spółka działa w dwóch segmentach geograficznych; Ameryce Północnej oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii, z czego większość przychodów pochodzi z segmentu północnoamerykańskiego. Jej produkty obejmują między innymi odzież, artykuły papiernicze, technologię i produkty spożywcze. Plan działania firmy zakłada osiągnięcie wzrostu organicznego. Oznacza to wykorzystanie technik marketingu bezpośredniego opartego na danych, offline i online, umożliwiając w ten sposób zdobycie dużych i fragmentarycznych rynków produktów promocyjnych.
To mój pierwszy kontakt z ta spółką i jestem pod wrażeniem podstawowych wskaźników finansowych. ROIC ponad 100%, do tego mamy rosnące przychody i gotówkę, której poziom kilkukrotnie przewyższa zadłużenie. Bardzo mi pasuje też prognoza wzrostu EPS na poziomie 14% r/r. Do tego dostajemy relatywnie wysoka stopę dywidendy 3,6%. Spółka wstrzymała wypłatę w 2020 roku (pewnie z uwagi na pandemię), ale potem dywidendy gwałtownie wzrosły do rekordowego poziomu.
I w tym przypadku dostajemy bardzo dobra prognozę ceny docelowej 43% powyżej aktualnego kursu oraz rekomendacje kupna.
Dunelm Group (DNLM)
Dunelm Group to brytyjski sprzedawca detaliczny artykułów wyposażenia wnętrz. Firma obsługuje supermarkety, sklepy przy głównych ulicach oraz wielokanałowe formaty sprzedaży detalicznej, takie jak zamówienia online i telefoniczne. Zróżnicowana oferta produktów obejmuje tekstylia, takie jak pościel, zasłony, poduszki, kołdry i poduszki, aż po przybory kuchenne i jadalnię. Produkty mają ekskluzywne projekty i sprzedawane są pod markami Premium, takimi jak Dorma. Dunelm oferuje klientom produkty wysokiej jakości w szerokim spektrum cenowym, wspierane przez obsługę klienta i wsparcie.
Wychodzi na to, że to brytyjski odpowiednik Home&you. Podoba mi się w tej spółce stały wzrost przychodów, wysoki wskaźnik ROIC na poziomie ok. 29% oraz solidna stopa dywidendy 3,8%. Niezła jest też 5-letnia dynamika wzrostu dywidendy na poziomie 17%r/r, choć 10-letnia jest sporo niższa – ok. 7% r/r. Prognoza cenowa zakłada cene akcji w ciągu 12 miesięcy ok. 12% powyżej aktualnego kursu.
Kurs DNLM w skali tygodniowej porusza się w kanale bocznym. Gdybym miał rozważać zakup akcji, to zdecydowanie wolałbym zaczekać do momentu testowania dolnej granicy formacji i pojawienia się tam akumulacji. Nie tylko dostałbym wtedy większe dyskonto (aktualnie model DCF pokazuje przewartościowanie ok. 20%), ale też wyższą stopę dywidendy.
Autor wpisu: Bartek Bohdan
Wybierz Abonament i zyskaj dostęp do 5 portfeli inwestycyjnych PPCG Stock.
- W portfelu głównym kupujemy spółki o wysokim potencjale możliwego wzrostu
- W portfelu dywidendowym wybieramy najlepsze spółki dywidendowe na GPW
- Portfel emerytalny ma za zadanie zwiększyć wartość oraz zyskiwać na wypłacanych dywidendach
- W portfelu zagranicznym kupujemy bardzo dobre akcje amerykańskie oraz brytyjskie, które mogą mocno rosnąć
- Do portfela pasywnego dobieramy ETF-y, które mogą silnie zwyżkować
W każdym abonamencie otrzymujesz dostęp do komentarza giełdowego codziennie rano na sesji, odpowiedzi na zadane przez siebie pytania (od 9 do 17) oraz sekcji Premium z pogłębionymi analizami rynku. Zawsze kiedy kupujemy lub sprzedajemy akcje, otrzymujesz informację na e-mail oraz SMS.
Zakup abonamentu pozbawiony jest ryzyka. W ciągu 30 dni w każdej chwili i bez podania przyczyny możesz zrezygnować z abonamentu i odzyskać 100% opłaty za abonament. Czy ta oferta Ci się podoba?
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.